Uluslararası uzay istasyonu, dünyanın arka planının ve uzayın derin siyahının önünde alçak dünya yörüngesinde geziniyor.  İstasyonun bir ucuna bir uzay mekiği bağlı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun bu fotoğrafı 23 Mayıs 2011’de çekildi ve Uzay Mekiği Endeavour’un ISS’ye yaptığı son yolculuk sırasında çekildi. Rus tedarik gemisi Soyuz TMA-20, bu fotoğrafı çeken astronotları servise gönderdi.
resim: NASA

Devam eden ortak taahhüt Rusya ile ABD arasında Uluslararası Uzay İstasyonu için yapılan anlaşma, hem Dünya üzerindeki hem de üzerindeki siyaset nedeniyle yoğun bir baskı altında kaldı ve ABD’li yetkililerin, Rusya’nın aniden ve tek taraflı olarak gemiyi terk etmeye karar vermesi durumunda sert planlar yaptıkları bildirildi.

Reuters NASA’nın “tüm astronotları” istasyondan çekecek planları olduğunu bildirdi (muhtemelen ABD astronotları ve Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı ve diğer dost uluslararası ortaklardan gelenler), bir şekilde bunu yapmanın yollarını buldu. Rusya devam ederse ve kritik donanımı kaldırırsa çalışmaya devam edin. Reuters’in planlardan haberdar olduğunu söylediği dokuz isimsiz kaynağa göre, böyle bir hareket ABD’nin yörüngedeki laboratuvarı 2030’daki zaman aşımına uğramasından yıllar önce boşaltmasını gerektirebilir.

Ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, ISS ortak ülkeleri arasındaki gerilimi daha da artırmış olsa da, rapora göre, görünüşe göre ABD’li yetkililer bu planları geçen yılın sonlarında hazırlamaya başladılar.

Rapor, ABD ile Rusya Federasyonu arasında devam eden soğuk söz savaşının ortasındaki gerilimi daha iyi anlıyor. NASA ve Beyaz Saray bu ihtimalden bahsetti, ancak Rusya’nın ISS’den ayrılmasının devam eden operasyonu için ne anlama geleceği hakkında hiçbir zaman kamuoyuna konuşmadı.

ISS, geniş bir uluslararası ortaklar ağının desteğini gerektirir.

ISS, geniş bir uluslararası ortaklar ağının desteğini gerektirir.
resim: NASA

ISS, başından beri hem ABD hem de Rus teknolojisine bağımlı olacak şekilde tasarlandı. Bugün, ISS, NASA’ya göre birlikte “Uluslararası Uzay İstasyonunun işletimini ve yönetimini destekleyen” geniş bir uluslararası ortaklar konsorsiyumu tarafından destekleniyor. Dahası, ISS’nin işletilmesi “sistemlerin çalışmaya devam etmesini sağlamak için hem ABD İşletim Bölümünde hem de Rus Segmentinde mürettebat tarafından fiziksel, uygulamalı bakım gerektirir” binaen uzay ajansına, “NASA ve Roscosmos mürettebat üyelerinin, gemide yardım almadan birbirlerinin ilgili bölümlerini çalıştırmak için eğitilmediklerini” sözlerine ekledi.

Halihazırda, Rus uzay aracı, özellikle İlerleme araçlarışu anda sağlamak ani hızlı manevralar (uzay çöplerinden kaçmak gibi) gerçekleştirmek için uzay istasyonunun ihtiyaç duyduğu itici güç. Aynı zamanda, ABD jiroskopları, platformu sabit tutmak için günlük yönlendirmeyi kontrol eder. Her iki ülke de istasyona yaşam destek sistemleri sağlayarak aynı anda daha fazla insanın gemiye binmesine izin veriyor.

Rusya’nın kalma konusundaki isteksizliği göz önüne alındığında, NASA ve Beyaz Saray özel şirketlerin desteğine güvenmek zorunda kalabilir. Reuters, Boeing gibi şirketlerin ISS’yi Rus iticileri olmadan kontrol etmenin yollarını araştırdığını söyledi. A Northrop Grumman’ın Cygnus yük gemisinin son testi başka bir olası çözüm önerir. Şunu da belirtmekte fayda var gerçek kozmonotların düzenli olarak yaptığı iş istasyonu çalışır durumda tutmak için.

Rusya kendi başına çalışıyor yörünge servisiistasyon 2028 yılına kadar faaliyete geçmeyi umuyor, Çin devam eder inşa etmek Tiangong olarak bilinen kendi uzay istasyonu.

bir e-postada Gizmodo, NASA’ya açıklama Reuters’ın iddialarının ayrıntıları hakkında yorum yapmaktan kaçındı. uzay ajansı onun yerine söyledi “Güvenli operasyonlar için her zaman hem normal hem de beklenmedik planlara sahip olmalıdır.f Uluslararası Uzay İstasyonu. Ajans, uzay istasyonunda sürekli olarak yeni yetenekler arıyor ve düşük Dünya yörüngesinde ticari olarak işletilen hedeflere sorunsuz bir geçiş planlıyor. Bunu yapmak, NASA’nın evrende daha uzaktaki keşfe konsantre olmasını sağlar.”

20 yıllık ISS ortaklık NAS arasındaA ve Roscosmos son zamanlarda test edildi, suçlamalar ve kınama Son zamanlarda daha da kötüleşmesine rağmen yıllarca ileri geri uçmak. Temmuz ayı sonlarında Rus yetkililer ani, kaşlarını kaldıran bir duyuru yaptı ki gidiyorlardı ISS’den ayrıl 2024’ten sonra. Kremlin çabucak geri çekildi ve daha fazla söyledi’s oyuncaklarını eve götürmeye hazır değil 2028’e kadar.

Durum Roscosmos’un önceki başkanı Dmitry Rogozin’den yardım görmedi. zıtlık ben’euluslararası uzay topluluğu gerilimi azaltmak için hiçbir şey yapmadı. 15 Temmuz’da Rus hükümeti, Rogozin’i hava kilidinden dışarı atmak ve onun yerine ülkenin eski başbakan yardımcısı Yuri Borisov getirildi. Borisov daha önce ülkenin savunma sanayii, bu yüzden soru devam ediyor selefinden ne kadar farklı olacak (spoiler uyarısı: muhtemelen çok değil fazla).

Ancak elbette ISS’yi kullanan sadece dünya güçleri değil. Özel uzay uçuşu şirketi Axiom Space kısa süre önce oraya bir gezi yaptı ve NASA’dan kısa bir süre sonra yayınlanan yeni gereksinimler istasyona yapılan tüm görevlerin NASA tarafından eğitilmiş bir astronot tarafından yönetilmesi. NASA ayrıca özel şirketlerin yeni istasyon tasarımlarının ortaya çıkmamasından da çok endişe duyuyor. sonrasına kadar ISS hizmet dışı bırakılacak şekilde ayarlanmıştır.

Daha: Yeni Fırlatılan Rus Casus Uydusu ABD Askeri Uydusunu Takip Ediyor Olabilir.genel-7