Google, 75 yıllık Bağımsızlığı kutlamak için 'Hindistan Ki Udaan'ı başlattı

Yeni Delhi, Hindistan’ın Bağımsızlıktan bu yana 75 yıllık yolculuğunda ulaştığı kilometre taşlarını yakalayan yazılım devi Google, Cuma günü zengin arşivlerden yola çıkan ve ülkenin hikayesini anlatan sanatsal çizimler içeren canlı bir çevrimiçi projeyi tanıttı.

Google Arts & Culture tarafından yürütülen ‘Hindistan ki Udaan’ adlı proje, ülkenin başarılarını kutluyor ve “Hindistan’ın son 75 yılda sarsılmaz ve sarsılmaz ruhunu konu alıyor”.

Proje, İstanbul’da düzenlenen ışıltılı bir etkinlikle resmen lanse edildi. Sunder Kreş burada huzurunda Birlik Kültürü ve Turizm Bakanı G Kishan Reddy ile Kültür Bakanlığı ve Google’ın üst düzey yetkilileri.

Ülke çapındaki kutlamaların bir parçası olarak, Google ayrıca Kültür Bakanlığı Arama devi yaptığı açıklamada, “Hükümetin bir yıllık ‘Azadi Ka Amrit Mahotsav’ programını desteklemek için Hintlilerin katkılarını ve Hindistan’ın 1947’den bu yana geçirdiği evrimi gösteren bilgilendirici çevrimiçi içeriğe ulaşmaya odaklandı” dedi.

Ayrıca, 2022 yılı için ‘Gelecek 25 yılda Hindistan’ım …’ temalı popüler Doodle4Google yarışmasının artık 1-10. sınıf öğrencilerinin katılımına açık olduğunu duyurdu.

“Bu yılki Doodle4Google’ın galibi, 14 Kasım’da Hindistan’daki Google ana sayfasında resimlerini görecek ve okulları/kar amacı gütmeyen kuruluşları için 5.000.000 Rs üniversite bursu, 2.000.000 Rs teknoloji paketi kazanacak. başarı, Google donanımı ve eğlenceli Google koleksiyonları. Dört grup kazananı ve 15 finalist de heyecan verici ödüller kazanacak” denildi.

Reddy, konuşmasında Google ekibini ‘Har Ghar Tiranga’ üzerine çalışanlarını ve diğerlerini de kampanyaya coşkuyla katılmaya teşvik edecek özel bir doodle oluşturmaya çağırdı.

Konuşmasında, Google’ın Kültür Bakanlığı’na, sitelerin daha iyi izlenmesine ve tecavüzün kontrol edilmesine yardımcı olacak 3.000’den fazla merkezi olarak korunan anıtın sınırlarının dijital haritalanmasında yardımcı olabileceğini söyledi.

Nadir arşiv malzemelerinin dijitalleştirilmesine de yardımcı olabileceğini söyledi.

Reddy, “Bu nedenle, Google ekibini hükümetin dönüştürücü yolculuğunda ortak olmaya ve aynı zamanda Hindistan’ın turizm destinasyonlarını tanıtmaya çağırıyoruz.” Dedi.

Hükümet daha sonra, etkinliğin Kültür Bakanlığı ile Google arasındaki on yıllık ortaklığın devamı olduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Bu ortak girişim, ‘Azadi ka Amrit Mahotsav’ himayesi altında organize edildi.

Reddy, “Bugün Hindistan dijital, veri ve aracısızlaştırma devriminin ortasında. Dijital devrim, iş yapma kolaylığıyla birleştiğinde sıradan Hint vatandaşlarının hizmetlerden meçhul, daha az ve nakitsiz bir şekilde yararlanmalarına izin verdi.” Beyan.

“Hindistan, proaktif bir hükümet politikasının telekom sektöründe rekabeti başlatması ve aracısız devrimin Hindistan’ın küçük işletmelerini rekabetçi ve ihracata hazır hale getiren aracıları ortadan kaldırması nedeniyle verileri en düşük oranlardan birinde kullanıcılara sundu” dedi.

Google’dan yapılan açıklamada, “Hindistan’ın bağımsızlığının 75. yılını kutlamak için Google bugün, yıldönümü boyunca yüz milyonlarca Hintliye özel olarak oluşturulmuş içerik ve deneyimler sunacak ürün ve hizmetlerinde bir dizi özel girişimin başlatıldığını duyurdu. yıl.”

Kutlamaların en önemli parçası, Google Arts & Culture web sitesinde bulunan ‘Hindistan Ki Udaan’ başlıklı yeni bir çevrimiçi koleksiyon. Koleksiyon, Hindistan’ın zengin kültürel tarihine saygı duruşunda bulunuyor ve insanların yeniden yaşaması, deneyimlemesi ve ilham alması için son 75 yılın ikonik anlarını içeriyor.

İngilizce ve Hintçe olarak yayınlanan kitap, herkesin 10 yetenekli sanatçı tarafından yaratılan 120’den fazla illüstrasyon ve 21 hikayenin yanı sıra Turizm Bakanlığı, Sanat ve Fotoğraf Müzesi, Hindistan Demiryolları Miras Müdürlüğü de dahil olmak üzere Hindistan’daki çeşitli kurumlardan sergileri keşfetmesine izin veriyor. , Hint Bilimler Akademisi ve Dastkari Haat Samiti.

“Bu girişim, Hindistan’ın olağanüstü anlarının benzersiz bir görünümünü sunuyor ve insanların Hindistan’ın modern tarihinin en unutulmaz anlarından bazılarını, ikonik kişiliklerini, en gurur verici bilimsel ve sportif başarılarını ve Hindistan’daki kadınların dünyaya nasıl ilham vermeye devam ettiğini keşfetmelerini sağlıyor. Koleksiyon, Hindistan’daki ve dünyadaki insanlar için benzersiz bir arşiv ve sanat karışımıyla genişletilecek.”

Teknolojileri ve Hindistan’ın zengin kültürel mirasını birleştiren yeni Google Arts & Culture koleksiyonu ‘Hindistan Ki Udaan’ (kelimenin tam anlamıyla “Hindistan uçuşa geçiyor” olarak tercüme edilir), “son 75 yılda Hindistan’ın sarsılmaz ve ölümsüz ruhuna odaklanıyor, ” dedi Google.

Google Arts and Culture’ın kıdemli program yöneticisi Simon Rein, PTI’ye “Hindistan ki Udaan” projesinin “illüstratörlerin gösterdiği gibi zengin arşiv içeriğini sanatsal yetenekle birleştirdiğini” söyledi.

Yeni dijital koleksiyonun uçurtma şeklindeki dijital ekran, artırılmış gerçeklik deneyimine sahip resimler ve diğer teknoloji odaklı deneyimlerle birlikte fiziksel bir temsili de mekanda kuruldu.

Hindistan’daki 10. yılında Google Arts & Culture, Hindistan’ın zengin kültürünü birçok yönden sergiledi. Hindistan’da 100’den fazla ortakla çalışarak, Hindistan’ın kültürel mirasını dünyanın her yerindeki insanlara ulaştırdı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9