Telefonlar bugünlerde hemen hemen mükemmel levhalar. İster amiral gemisi, ister orta sınıf bir telefon veya hatta bazı durumlarda uygun fiyatlı bir telefon alıyor olun, performansından, yapı kalitesinden ve özelliklerinden memnun kalmanız muhtemeldir.

Özellikle orta sınıf telefonlar o kadar iyi hale geldi ki, bazen birinin büyük markalı bir amiral gemisi için neden 1000 dolardan fazla harcamaya istekli olduğunu merak ediyorum.

Her halükarda, 2022’nin ortasındayız. Yuvarlanabilen telefonların, çift ekranlı telefonların, artırılmış gerçekliğin ya da en azından herkesin cebinde bir katlanabilir telefon bulundurduğu büyülü uzay yılı değil. Ama yine de heyecan verici.

Olması gerektiği gibi, çünkü markaların kullanıcıları yeni telefonlarını almaya ikna etmeleri, bu telefonların sunacakları havalı ve yeni bir şey olmadıkça zorlaşıyor. Genellikle bu günlerde kamerada Apple, Samsung, OnePlus ve Xiaomi bankasının beğenilerini görüyoruz – çok büyük bir telefon tanıtacaklar ve bu alanda iyileştirmeler vaat ediyorlar. Ama yeterli mi?

Samsung, gerçekten farklı bir şey sunmadıkça, insanların bir ürünü satmanın daha zor olduğunu biliyor

Yaklaşan Samsung Galaxy Z Kat 4 ve Galaxy Z Flip 4, niş izleyiciler için sadece ilginç, sıra dışı telefonlar değil. Her nesil Z Fold ile Samsung, kendisini katlanabilir ürün satın almak, ürünleri her yıl geliştirmek ve rekabette öne geçmek için en itibarlı marka olarak konumlandırıyor. Özellikle bugüne kadar katlanabilir satmaya başlamamış olan rekabet.

Yine de sihirli bir şekilde, Samsung katlanabilir telefonları piyasaya süren çok az markadan biri olmasına rağmen, katlanabilir telefon sevkiyatları geçen yıl %300 arttı ve kim bilir 2022’de daha ne kadar yükselecek.

Bu nasıl çalışıyor? Gerçek şu ki, Samsung’un katlanabilir ürünleri, görünüşte niş çekiciliğine ve yüksek fiyatlarına rağmen, düşündüğünüzden çok daha iyi satıyor.

Samsung, 2019’un başlarında katlanabilir yapmaya karar verdiğinde büyük bir yatırım riski üstlendi. Katlanabilirler için gerçekten bir pazar yoktu. Bırakın böyle bir şeyi istemeyi, çoğu insan katlanan bir telefonu hayal bile etmemişti. Ve Samsung’un ilk Fold’u da gerçekten en sorunsuz lansmana sahip değildi.

Yine de bunların hiçbiri Koreli devi her yeni Z Fold yinelemesinde her yıl geliştirmekten alıkoymadı. Z Fold’dan asla vazgeçmedi.

Ve bazılarının, büyük bir Koreli şirketin, pek çok insanın istemediği niş bir ürün için para harcadığını görebileceği yerde, gerçekten görmemiz gereken şey, geleceğe yatırım yapan bir şirket.

Her yıl sadece daha büyük bir kamerayla aynı yeni levhayı satın almaya sizi – tüketiciyi – ikna etmenin daha zor olduğunun farkında olan bir şirket. Bunun yerine, Samsung, çok sayıda pahalı reklam ve hatta daha pahalı araştırma ve geliştirme yoluyla katlanabilir telefonları tek başına ana akım haline getirdi. Yani zamanı geldiğinde, geçen yılki telefonla aşağı yukarı aynı paraya para harcamak zorunda kalmadığınızda, Samsung’un size sunabileceği çok farklı ve daha havalı bir şey var.

Google, Apple ve diğer adamların şimdi katlanabilirleri piyasaya sürme olasılığı ne kadar?

Google’la başlayalım. Hepimizin bildiği ve sevdiği arama motoru devi (?) aslında birkaç kez katlanabilir bir telefon çıkarmaya kalkıştı – efsanevi Google Piksel Katlama.

Gördüğümüz birçok sızıntıya göre, bu cihaz birkaç isim değişikliğinden, gecikmelerden ve olası bir iptalden geçti. İkincisi, Google’ın Galaxy Z Fold 4 ile rekabet edemeyeceğine karar vermesi nedeniyle. Google akıllı mı, daha düşük kaliteli bir katlanabilir piyasaya sürerek para kaybetmekten kaçınıyor mu, yoksa belki de katlama pazarına girme konusunda yeterince tutkulu değil mi? ilk başta?

Daha önce, Google’ın bir Z Fold 4 rakibi çıkaramaması durumunda yapabileceğinin, bunun yerine Z Fold 4’ü potansiyel olarak büyük ölçüde azaltabilecek ve yalnızca uygun fiyattan dolayı satabilecek uygun fiyatlı bir katlanabilir telefon yayınlamak olduğunu önermiştim. Birçok marka bunu yaptı – “Onları yenemiyorsanız, daha ucuz bir şey yapın.”

Ancak evet, öyle görünüyor ki Google, en azından şimdilik, Pixel katlanabilir fikrinden vazgeçti, çünkü Samsung’un Z Fold’u çok korkutucu bir rekabet.

Şimdi Apple’a bakalım – ne zaman piyasaya çıkıyor? katlanabilir iPhone? Nasıl oldu da Apple, daha önce istediğimizi bile bilmediğimiz yeni ve havalı ürünleri piyasaya süren markayken, şimdi katlanabilir ürünlerle Samsung yapıyor?

Google gibi Apple’ın da hem katlanabilir iPhone’lar hem de iPad’ler fikriyle oynadığı söyleniyordu, ancak şimdiye kadar bu hiçbir yere gitmedi. Aslında, Apple’ın asla katlanır bir telefon çıkarmayacağına bahse girerim çünkü kendi hilesi var – artırılmış gerçeklik. Ve bunu göstermenin eşiğinde olabilir.

Yıllardır Apple sessizce onun üzerinde çalışıyor. Tim Cook’un başındaki şirketin büyük olasılıkla gerçek “bir sonraki büyük şey” olarak gördüğü ve katlanabilir telefonlar olarak görmediği Apple AR gözlükleri.

Ancak Google ve Apple dışında kontrol edebileceğimiz başka markalar da var. Somut olarak Samsung’un lehine olan ihtimallere rağmen, katlanır telefon pazarında Samsung ile rekabet etmeye cesaret eden markalar.

Samsung’un katlanabilir rekabeti ortada – Galaxy Z Fold ve Z Flip tarafından büyük ölçüde gölgede kaldı

İlk katlanabilir Motorola Razr aslında Samsung Z Flip’ten önce çıktı, biliyor muydunuz? Moto, Samsung’u sonuna kadar yendi, ancak Samsung’un katlanabiliri çok daha popüler ve başarılı – bu neden olsun ki?

Bunun nedeni Motorola’nın katlanabilir Razr’ının Z Fold’dan daha pahalı olması ve belki de daha da önemlisi – bence havalı görünse de, kitleler için nesnel olarak Z Flip’in daha muhafazakar, şık tasarımından daha az çekici.

Bugünlerde telefon alıcılarının çoğunun bir marka olarak Samsung’a Motorola’dan daha fazla güvendiğini ve katlanabilir bir telefon satın almanın bir markaya çok fazla güvenmeyi gerektirdiğini varsaymak da doğru olur. Piyasaya sürüldüğünü gördüğümüz ilk katlanabilir ürünler görünüşte çok kolay bozuldu ve diğer sorunlara eğilimliydi, bu nedenle insanların en güvenilir markayı seçme olasılığı daha yüksek.

Ve kişisel deneyimimizden, İncelediğimiz Motorola Razr oldukça gıcırtılı ve çok güven verici veya üstün hissetmedi, bu yüzden… Z Fold 4’ün daha iyi satması mantıklı. Ama yine de Motorola’yı destekliyorum çünkü katlanabilir pazarda daha fazla rekabete ihtiyacımız var. Bir sonraki Razr harika olsun!

Huawei, kendi birkaçını piyasaya sürerek Samsung’un katlanabilirleriyle oldukça cesurca rekabet eden ilk markalardan biriydi. Ve bugünlerde ABD’de veya başka birçok bölgede göreceğiniz bir marka olmasa da devam ediyor. Aslında, yakın zamanda bir Huawei Mate XS2 uygulamalı önizleme ve oldukça yetkin, premium hissi veren katlanabilir buldu.

Ancak evet, açıkça istekli olmasına rağmen, Huawei, katlanabilir veya hemen hemen herhangi bir telefon söz konusu olduğunda Samsung ile rekabet edemiyor, çünkü Samsung tüm dünyayı ele geçirmiş olsa da, Huawei’nin artık büyük bir pazar erişimi yok.

Birkaç ay önce yayınladığımız Oppo Find N incelemesi. Şimdi bu, oldukça heyecanlandığım ve sağlam bir Galaxy Z Fold rakibi olacağını düşündüğüm bir katlanabilir, çünkü aslında öznel olarak daha iyi (daha geniş ekran) en boy oranına sahip ve genellikle daha küçük ve daha kompakt. Samsung’un henüz çözemediği bir şey olan katlanır ekranının ortasında bir kırışık bile yoktu.

Peki nasıl oluyor da Oppo’nun bu şirin, sağlam katlanır telefonu dalgalar yaratmadı ve dünya görünüşe göre bunu çabucak unuttu? Muhtemelen daha iyi bir ekrana sahip olan Z Fold’dan daha ucuz ve daha kompakt. Eh, muhtemelen tekrar kullanılabilirlikle karıştırılan marka bilinirliği ve güvene bağlı. Samsung’u tanıyorsunuz ve hemen hemen her yerden bir Z Fold satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, muhtemelen Oppo’yu hiç tanımıyorsunuz, katlanabilirini isteseniz bile bulmak ve satın almak zor ve bir bonus olarak, Samsung’un katlanabilir özelliğinin tüm harika OneUI özelliklerine sahip değil. Samsung DeX olarak.

Er ya da geç, insanlar yeni bir şey isteyecek ve Samsung rekabeti alt üst ederken bunu onlara vermeye hazır – Z Fold 4 hemen köşeyi dönünce

Yani, Xiaomi Mi Mix Fold gibi bahsedebileceğimiz başka katlanabilirler de var, ancak meseleyi anladınız – yaklaşmakta olan Galaxy Z Fold 4 kesinlikle diğer katlanabilir telefonlardan daha iyi satacak, sadece daha ucuz ve daha evrensel olarak çekici Galaxy’den sonra. Z Döndürme 4.

Ne düşünüyorsunuz – Samsung, büyük bir finansal risk almak ve katlanabilir telefon pazarını bugünkü haline getirmek için akıllı mıydı? Bir slab telefonun yeterli olmayacağı geleceğe mi hazırlanıyor? Yoksa katlanabilirlerin uzun sürmeyeceğini ve asla ana akım haline gelmeyeceğini mi düşünüyorsunuz?telefon-1