Amazon'un İklim Raporunda Zor Matematik başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Patrick Pleul (AP)

Amazon gerçekten, gerçekten iklim üzerinde çalıştığını düşünmenizi istiyor.

Şirket, 2021 sürdürülebilirliğini yayınladı bildiri bu hafta, taahhütte bulunmasından bu yana kaydettiği ilerlemeyi arka arkaya kaydettiği üçüncü yıl 2019’da 2040 hedefi net sıfır. Ancak rüzgar türbinlerinin ve elektrik dağıtım kamyonlarının zarif fotoğrafları arasında, Amazon’un gerçek ilerleme konusunda nasıl ayaklarını sürüklediğini gösteren iki dil hilesi var. Kurumsal jargonun satır aralarını okumak için değerli bir derstirler.

İlk bakışta, Bezosland’da her şey tıknaz gibi görünebilir. Raporda, “Pandemi sırasında müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için işimizi benzeri görülmemiş bir hızda ölçeklendirirken bile, 2021’de karbon yoğunluğumuzda %1.9’luk bir azalma gördük” dedi. özet okur.

Ancak teknoloji devinin genel emisyonları aslında gül 2021’de ve oldukça arttı. Doğrudan operasyonlarından kaynaklanan emisyonlar, 2020 ile 2021 arasında %26 gibi muazzam bir artış gösterirken, şirketin toplam karbon ayak izi (hem doğrudan operasyonlardan, üretilen elektrikten hem de dolaylı kaynaklardan gelen emisyonları birleştiren) %18 arttı. O halde, şirket herhangi bir tür indirimle nasıl övünebilir?

Buradaki şeytan, retorik ayrıntılardadır: mutlak emisyon fikrine karşı “karbon yoğunluğu” ifadesinin kullanılması. Bu bağlamda, karbon yoğunluğu, toplam karbon emisyonlarının brüt mal satışlarının dolara oranıdır; başka bir deyişle, Amazon’un sattığı her birim ürün için ne kadar karbon saldığı. Karbon yoğunluğunu ölçmenin kesin bir faydası var. Amazon gibi bir şirket kapıdan kapıya bir paket almak için daha az emisyon kullanmayı başarıyorsa, bu iyi bir grafiktir.

Ama kaçak iklim değişikliği tüm şirketler odaklarını mutlak emisyonlardan çevirmeye devam ederse düzeltilmeyecek. Amazon, daha düşük yoğunluklarda bile daha fazla paket sunuyorsa, şunlar atmosfere karışacak olan emisyonlardır. Mutlak emisyonlar yerine karbon yoğunluğuna odaklanmak, fosil yakıt şirketleri de dahil olmak üzere işletmeler tarafından toplam emisyonlarını gerçekten arttırırken net sıfır hedeflerinde ilerleme sağlamak için kullanılan bir hiledir.

“Herhangi bir kurumsal sürdürülebilirlik raporlamasını değerlendirirken, emisyon yoğunluğu ölçümleri faydalı olabilir, ancak emisyonları mutlak olarak azaltan hedeflere yönelik gerçek ilerleme ihtiyacının yerini alamazlar” dedi. “Bu, CO2’nin atmosferde kümülatif olmasının basit nedenidir ve küresel olarak ve acilen azaltmamız gereken ölçü budur.”

Bir de şirketin bulut bilişim yan kuruluşu olan Amazon Web Services var. Amazon için karlı bir iş: Raporda, “AWS’nin 2021’de gelirini yıldan yıla %37 artırdığı” belirtiliyor. Şirket ayrıca AWS’nin karbon ayak izlerinden endişe duyan müşterilere getirebileceği değeri vurgulamaya başladı. karbon hesaplayıcı bu yılın başlarında ve iddia ederek, AWS’nin tüm yenilenebilir enerjiyle çalışması beklenen 2025 yılına kadar bulut platformuna geçiş, rakiplere kıyasla karbon ayak izini %96 oranında azaltabilir.

Ancak AWS’nin bir çalışma geçmişi vardır. Exxon gibi büyük isimlerden daha küçük, daha az bilinen boru hattı şirketlerine ve petrol sahası hizmetleri sağlayıcılarına kadar petrol ve gaz şirketleri. AWS, geçmiş yıllarda kendisini fosil yakıt üreticileri için önemli bir hizmet sağlayıcısı olarak konumlandırdı: Microsoft ile birlikte, manşet 2019’daki CERAWeek endüstri konferansı – Amazon’un İklim Taahhüdünü oluşturduğu yıl – ve önemli mevcudiyet beri konferansta. AWS’nin eski petrol ve gaza özel web sitesi artık platformun daha genel “enerji” alanında kullanımını öven bir web sitesine yönlendirilirken, hala çok sayıda fosil yakıt ilişkili dava çalışmalar öven AWS’nin web sitesindeki çalışması.

Petrol ve gaz şirketlerine verilen hizmetlerin ürettiği karbon meli Kapsam 3 emisyonları olarak bilinenlere dahil edilmelidir, Amazon’un müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerden kaynaklanan emisyonlar. Amazon’un fosil yakıt üreticilerine verdiği hizmetlerin tam etkisini Kapsam 3 emisyonlarına dahil edip etmediği veya petrol ve gaz şirketleriyle çalışmaktan kaynaklanan bazı emisyonları dikkate alıp almadığı bu rapordan net değil.onları tamamen siler. Kapsam 3 emisyonlarının hesaplanmasına, yukarı havza emisyonlarından bahseden “diğer dolaylı emisyonlar” olarak işaretlenmiş bir bölüm dahildir (bu “diğer” kategori 2020 ve 2021 arasında %14 arttı); n varo bu rakam için hesaplamalar hakkında sağlanan diğer ayrıntılar. Amazon, rapordaki bu satır hakkında daha fazla bilgi taleplerine veya AWS’nin petrol ve gaz şirketleriyle çalışmasını emisyon hesaplamalarına nasıl dahil ettiğine ilişkin bilgi taleplerine yanıt vermedi.

Amazon’un burada opak olması şaşırtıcı değil. TŞirketin Kapsam 3 konusunda ciddi bir geçmişi var. Araştırmacı Raporlama Merkezi tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir araştırma, şirketin emisyonları eksik sayar İnternette sattığı ürünlerden. Ve bu petrol ve gaz sözleşmelerinin bazı gerçek sonuçları olabilir. A gözden geçirmek Greenpeace tarafından AWS rakibi Microsoft üzerinde yürütülen araştırma, bu teknoloji devinin fosil yakıt şirketleriyle çalışmasının şirketin daha büyük karbon ayak izine %21’e kadar katkıda bulunabileceğini buldu.

Ddünyanın en büyük şirketlerinden birini ekarbonize etmek asla kolay bir iş olmayacaktı. Ancak bu iki örnek, sürekli üstel büyümeye niyetli bir kapitalist varlığı karbondan arındırmanın gerçek zorluğunu gösteriyor – Amazon’un karı, bir önceki yıla göre %22 artarak 2021’de dudak uçuklatacak şekilde 469,8 milyar dolar yükseldi – ve bir şirketin nasıl gizlilik geçmişine sahip olduğunu gösteriyor. iklim üzerine yaptığı iddialar, sayılarını taklit edebilir.

Düşük karbonlu bir yazılım platformu, bu platform daha fazla petrol ve gaz üretmek için kullanılıyorsa ne işe yarar? Bir paketi size ulaştırmak için kullanılan emisyonları azaltmak ne işe yarar? nihai hedef, miktarı artırmaya devam etmekse kapı şey yıl sonra satın alıyoruz yıl? Bunlar Amazon’un kendisinden daha büyük sorular, ama şirket onlarla boğuştuğu için incelemeyi ve kamuya daha fazla hesap verebilirliği hak ediyor.genel-7