Binance'e ait yerel birim WazirX hesapları donduruldu

Hindistan’ın mali suçla mücadele kurumu Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın mal varlıklarını dondurduğunu söyledi. WazirXdünyanın en büyük dijital para borsasına ait Binancedöviz düzenlemelerinin şüpheli ihlaline ilişkin soruşturmasının bir parçası olarak.

federal İcra Müdürlüğü (ED), 646,70 milyon rupi (8,16 milyon dolar) değerindeki varlıkları dondurduğunu söyledi.

WazirX, yorum isteyen bir talebe hemen yanıt vermedi.

Ajans, eyleminin, kripto borsasının, anında kredi uygulaması şirketlerine, platformunda kripto para birimlerine dönüştürerek suç gelirlerini aklamada yardımcı olmadaki şüpheli rolüne ilişkin soruşturmayla ilgili olduğunu söyledi.

Aramalar, ülkedeki en büyük sanal para borsalarından biri olan WazirX’in sahibi Zanmai Lab’ın yöneticilerinden biri üzerinde gerçekleştirildi.

ED, merkez bankası normlarını ihlal etmek ve yağmacı kredi uygulamalarına boyun eğmek için gölge bankalara ve fintech şirketlerine karşı kara para aklama soruşturmaları yürüttüğünü söyledi.

“Fon izi araştırması yaparken, ED, fintech şirketleri tarafından kripto varlıkları satın almak için büyük miktarlarda fonun yönlendirildiğini ve daha sonra bunları yurtdışında akladığını tespit etti… yönlendirildi

bilinmeyen yabancı cüzdanlar” dedi.

Soruşturma ajansı, yasa dışı borç verme uygulamalarıyla uğraşan bu fintech şirketlerinin birçoğunun Çin fonları tarafından desteklendiğini de sözlerine ekledi.

ED, döviz düzenlemelerini ihlal ettiğinden şüphelenilen Binance’in 2019’dan beri sahip olduğu WazirX’e yönelik soruşturmasını geçen yıl başlattı.

2021’de ED, Çin’e ait yasadışı çevrimiçi bahis uygulamalarını içeren bir kara para aklama davasını araştırıyordu. ED, soruşturma sırasında yaklaşık 570 milyon rupi değerindeki aklanmış suç gelirlerinin Binance platformu kullanılarak kripto para birimlerine dönüştürüldüğünün tespit edildiğini söyledi.

Baskı, Hindistan’ın ağır bir darbe vuran ve ticaret hacimlerinin düşmesine neden olan sanal para birimlerine vergi düzenlemeleri getirmesiyle ortaya çıkıyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9