Bazı Kabloları Hatırlayalım başlıklı makale için resim

resim: Gizmodo/Shutterstock (Shutterstock)

Gizmodo 20 yaşında! Yıldönümünü kutlamak için, geriye bakıyoruz hayatımızın en önemli yollarından bazılarında dijital araçlarımız tarafından bir döngüye atıldı.

Dizüstü bilgisayarınıza bir göz atın ve tek bir USB-C kablosu görebilirsiniz. Endüstri, veri aktarımı, görüntüleme, güç dağıtımı ve daha fazlası için kullanılan evrensel bir arabirimde birleşiyor. Her zaman böyle olmadı. Son birkaç on yılda düzinelerce konektör ve standart geldi ve geçti, geride karmakarışık bir kablo karmaşası ve artık yalnızca hafızalarımızda var olan eski cihazlara eşlik eden bir düşkünlük bıraktı. Gizmodo’nun 20. yıl dönümünde, gelip gidenlerin anısına kablo çantamızı çöpe atıyoruz.

Ses jakı

kulaklık jakı 3.5mm

kulaklık jakı 3.5mm
resim: Phillip Tracy/Gizmodo

19. yüzyılda ortaya çıkan bir konektörden gelen 3,5 mm jak, taşınabilir ana akım cihazlarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olsa bile, tüketici elektroniğinde en yaygın ses konektörüdür. Sevgili ses jakı, kulaklıklara, hoparlörlere ve akıllı telefonlara bağlanmak için stereo ses ve mikrofon özellikleri sağlayan küçük, basit bir arabirimdir. Daha fazla taşınabilir cihaz, kablosuz bağlantı için kulaklık jakını kaldırıyor.

Ethernet (RJ45)

Ethernet

Ethernet bağlantı noktası
Fotoğraf: Floransa İyon/Gizmodo

İnternete giden bir yol oluşturan Ethernet, ilk olarak 1970’lerde Xerox tarafından oluşturuldu ve önde gelen LAN (yerel alan ağı) teknolojisi haline gelecekti. Ethernet konektörleri en çok oyun ve iş dizüstü bilgisayarlarında, masaüstü bilgisayarlarda, yazıcılarda, güvenlik sistemlerinde ve ağ donanımlarında bulunur. Kablolu bağlantılar, sivilceli, güvenilmez Wi-Fi’ye kıyasla istikrarlı internet bağlantıları sağlar. Modern Ethernet, Gigabit hızlarını destekler ve en son standart saniyede 10 gigabit’e ulaşır.

DVI

DVI

DVI
Fotoğraf: Evan-Amos/Creative Commons

HDMI ve DisplayPort’tan önce DVI vardı. VGA’nın halefi olan DVI, bilgisayarlar veya bilgisayar monitörleri için bir video bağlantısıydı. Kablonun dijital (DVI-D) veya analog (DVI-A) sinyal veya her ikisini (entegre için DVI-I) taşımasına bağlı olarak farklı pin düzenlemeleri vardı. 60 Hz’de 2560 × 1600 çözünürlüğe izin vermek için DVI spesifikasyonunda çift bağlantı desteklendi.

FireWire (IEEE 1394)

ateş teli

ateş teli
Fotoğraf: Edu-im/Creative Commons

Veri aktarımını desteklemesi bakımından USB’ye benzer şekilde, FireWire, dijital kameralar ve sabit diskler gibi çevre birimlerini bilgisayarlara bağlamak için kullanıldı. Apple, IBM ve Sony tarafından oluşturulan arayüz, bir noktada USB’den daha hızlı ve çok yönlüydü ve sonunda Mac’lere doğru yol alacaktı. Apple, Thunderbolt ve USB 3.0 ile şirket tarafından değiştirilen standardı öldürecek bir karar olan bir kullanım ücreti talep ettiğinde konektörü mahkum etti.

Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arayüzü (HDMI)

HDMI

HDMI
Fotoğraf: Alex Cranz/Gizmodo

Öncelikle TV’lerde ve monitörlerde bulunan HDMI 1.0, 2002 yılında DVI’ya bir geliştirme olarak tanıtıldı. 8 bit renk ve çok kanallı ses arabirimi ile birlikte standart ve 1080p video sağladı. İlk standart için aktarım hızları 5 Gbps’ye ulaşırken, HDMI 1.4 ilk kez 4K’yı etkinleştirdi. En yeni HDMI 2.1 standardı, HDR’deki iyileştirmelerle birlikte 120 Hz’de 10K’ya kadar çözünürlüğü destekler. HDMI, bileşen ses/video (kırmızı, yeşil, mavi) ve bileşik video (kırmızı, beyaz, sarı) ile değiştirildi.

DisplayPort

DisplayPort

DisplayPort
Fotoğraf: Alex Cranz/Gizmodo

Başka bir video girişi olan DisplayPort, 2007’de VGA ve DVI’nın yerine geçti ve maksimum 10.8 Gbit/s (8.64 Gbit/s veri) bant genişliği sergiledi. Üç yıl sonra, hızlar 17.28 Gbit/s’ye yükseldi. En son standart, 60 Hz’de HDR ile 16K video desteği için 80,00 Gbit/s’ye ulaşıyor. HDMI, TV’lerde daha yaygın olarak kullanılırken, DisplayPort genellikle monitörlerde bulunur.

Mini DisplayPort

Mini DisplayPort

Apple, 2008’de Mini DisplayPort’u duyurdu ve sonunda Mini-DVI ve mikro-DVI’yı daha küçük, daha hızlı konektör lehine bırakacaktı. 2013 yılına kadar, her Apple ürünü standardı kullandı ve benimseme, rakip Dell, Lenovo, Asus ve diğerlerini kapsayacak şekilde genişletildi. İlk sürüm 60 Hz’de 2560 x 1600’ü desteklerken, en son sürüm DisplayPort 1.2 ile 60 Hz’de 4K’ya ulaştı. Thunderbolt, Mini DisplayPort dışında hepsini değiştirdi.

USB Tip-A

USB Tip-A

USB Tip-A
Fotoğraf: Phillip Tracy/Gizmodo

Asla ölmeyecek gibi görünen bağlantı noktası, USB Type-A konektörü, bir fare, klavye, yazıcı, denetleyici veya diğer rastgele aygıtlar gibi çevre birimlerine güç sağlamak için Intel’in 1998’de standardı tanıtmasından bu yana kullanılıyor. veri hızları 12 Mbps olarak ayarlandı. Bugün, USB-A’dan maksimum hızlar USB 3.1 üzerinden 10Gbps’dir.

USB Tip-B

USB Tip-B

USB-B
Fotoğraf: Blachkovski (Shutterstock)

Eğimli köşelere sahip bu kare konektör, öncelikle yazıcılarda ve tarayıcılarda bulunur. En son USB4 (yalnızca USB-C) dışındaki her USB sürümü konektörü destekler. Optik sürücüler, disket sürücüler ve sabit sürücüler için daha az kullanılırlar. Yalnızca yukarı akış konektörü olduğundan, Type-B (ve mini sürüm) genellikle diğer uçta USB Type-A ile eşleştirilir.

mikro USB

mikro USB

mikro USB
Fotoğraf: Phillip Tracy/Gizmodo

USB’nin minyatür bir versiyonu olan mikro USB, 2000’lerin sonlarında ve 2010’ların başlarında Apple olmayan akıllı telefonlar için önde gelen konektördü. Çok yönlülüğü ve son derece kompakt boyutu nedeniyle popüler oldu. Mikro USB konektörü, daha büyük varyant gibi, cihazları şarj edebilir ve çalıştırabilir veya veri aktarabilir. Daha yüksek hızlar sağlayan ve tersine çevrilebilir bir konektörü destekleyen USB-C ile değiştirildi. MP3 çalarlarda, dijital kameralarda ve cep telefonlarında bulunan bir mini USB çeşidi vardı, ancak mikro USB geldiğinde popülerliğini kaybetti.

USB Tip-C

USB Tip-C

USB Tip-C
Fotoğraf: Phillip Tracy/Gizmodo

Modern tüketici aygıtlarında hızla her yerde bulunan konektör haline gelen USB-C, USB Type-A’dan daha küçük ve daha hızlıdır ve tek bir kablo üzerinden aynı anda veri, güç ve görüntü iletebilir. Çeşitli özellikler ve standartlar vardır ve bu karmaşık farklılıklar USB-C’nin benimsenmesini engelleme tehdidinde bulunsa da, konektör kendisini diğer çeşitli arabirimlerin yerine geçtiğini kanıtlamıştır. Intel ve Apple tarafından geliştirilen Thunderbolt 3 ve 4, 40 Gbit/sn (5 GB/sn) bant genişliği, güç dağıtımı ve birden çok yüksek çözünürlüklü monitörü çalıştırmak için USB-C konektörünü kullanır.genel-7