Fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, tartışmalı yeniden tasarımını durdurmuş olabilir, ancak bu, şirketin tam ekran içeriğe odaklanmayı bırakmayı planladığı anlamına gelmiyor. Haftalık Bana Her Şeyi Sor sırasında CEO Adam Mosseri, Instagram’ın ultra uzun 9:16 fotoğraflarını “bir veya iki hafta içinde” test etmeye başlayacağını doğruladı. Mosseri, “Uzun videolarınız olabilir, ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamaz. Bu yüzden belki ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük” dedi.

Şu anda Instagram, buna göre kırpılmış dikey görüntüleri görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Ancak daha ince, daha uzun 9:16 fotoğraflar için destek sunmak, uygulamanın akışında gezinirken tüm ekranı doldurmalarına yardımcı olacaktır. CEO Adam Mosseri onaylanmış Instagram’ın haftalık Bana Her Şeyi Sor sırasında bu özelliği test edeceğini duyurdu.

Son zamanlarda Instagram, TikTok benzeri yeniden tasarımını çekti. Birkaç fotoğrafçı, Instagram’ın TikTok benzeri yeniden tasarımını, tüm fotoğrafların 9:16 karesinde garip bir şekilde görüntülenmeye zorlaması nedeniyle eleştirdi. Yeni besleme, yazıların daha kolay okunması için yazıların altına bindirme gradyanları da ekledi. Ancak bu, fotoğrafçıların çalışmalarının orijinal görünümüyle çatıştı.

Instagram’ın kullanıcılarla yaptığı titrek yeniden tasarım testi sırasında Mosseri, tam ekran deneyiminin fotoğraflar için idealden daha az olduğunu defalarca itiraf etti. Şimdi Instagram hala bu ultra uzun fotoğraf deneyimini sergilemeyi planlıyor, ancak bunu her yerde zorunlu kılmadan.


genel-8