Koridorun her iki tarafındaki ilericilerin ve teknoloji şahinlerinin baskısıyla karşı karşıya kalan Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, teknoloji devlerini hedef alan iki taraflı antitröst tasarısını bu sonbaharda oylamayı planlıyor. dan yeni bir rapor New York Postası Perşembe günü.

Tasarı – Amerikan İnovasyon ve Seçim Çevrimiçi Yasası (AICO) – Amazon, Apple, Google ve Facebook’un ana şirketi Meta gibi baskın teknoloji platformlarının, platformlarında kendi ürün ve hizmetlerini rakiplerinin ürünlerine tercih etmelerini kısıtlayacak.

Bu yılın başlarında Schumer, onaylayacak 60 senatör olduğu sürece bu yaz yasayı oylamaya söz verdi. Ancak Kongre’nin Ağustos tatili yaklaşırken, Senatör Jon Ossoff (GA) gibi gerekli Demokratlar da dahil olmak üzere en az bir düzine senatör hala çitin üzerindeydi, Washington post geçen ay rapor edildi.

bir açıklamada Sınır Cuma günü, bir Schumer sözcüsü, “Sen. Schumer, gerekli oyları toplamak için Senatör Klobuchar ve diğer destekçilerle birlikte çalışıyor ve oylamayı gündeme getirmeyi planlıyor.” Sens. Amy Klobuchar (D-MN) ve Chuck Grassley (R-IA) tasarının ortak sponsoru.

AICO’nun nihai onayına giden yolda, büyük teknoloji şirketleri, geçen yıl lobicilik Kongresi’ne toplam 35 milyon doları aşan bir harcama çılgınlığına gitti. Özel markalı ürünlerini yapay olarak yükseltmesi yasaklanacak olan Amazon, yalnızca ikinci çeyrekte lobicilikte rekor kıran 4,98 milyon dolar harcadı. göre Bloomberg.

Schumer’in Perşembe günü yaptığı açıklama, Senato’nun bu yıl bir antitröst ayaklanmasını onaylayabileceğine dair şimdiye kadarki en güçlü sinyal. Ancak bir AICO oylaması yapma taahhüdü, koridorun her iki tarafındaki ilericilerin ve destekleyici milletvekillerinin baskısı olmadan gelmedi.

Geçen ay, Sınır Bir düzineden fazla Kongre İlerici Kafkas liderinin Schumer’e, milletvekilleri Ağustos tatili için Washington’dan ayrılmadan önce bir oylama yapmaya çağıran bir mektup gönderdiğini bildirdi. Ancak bütçe uzlaşması ve kıdemli bakım gibi diğer Demokratik öncelikler araya girdi.genel-2