Endüstri değişim içinde olduğu için yeni kripto gözetim faturası tanıtıldı

13 yıl sonra, en az üç kaza, düzinelerce dolandırıcılık ve Ponzi şeması ve yüz milyarlarca dolar kazanılıp buharlaştıktan sonra, kripto para birimleri nihayet tüm dikkatleri üzerine çekti. KongreMilletvekilleri ve lobicileri, Capitol Hill’e endüstrinin nasıl düzenleneceğine dair önerilerle kağıt verdi.

En son iki partili teklif Çarşamba günü Sens. Debbie’den geldi. StabenowD-Mich. ve John Boozman, R-Ark. Bitcoin ve Ether üzerindeki düzenleyici otoriteyi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna devredecek. Stabenow ve Boozman, CTFC üzerinde yetkisi olan Senato Tarım Komitesi’ne liderlik ediyor.

Diğer Kongre üyeleri ve tüketici savunucuları, yetkiyi Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna vermeyi önerdiler.

Bu yıl, kripto yatırımcılar fiyatların düştüğünü ve şirketlerin bir gecede servetlerinin ve işlerin yok olduğu kraterler gördü ve bazı firmalar federal düzenleyiciler tarafından yasadışı bir menkul kıymetler borsası yürütmekle suçlandı. En büyük dijital varlık olan Bitcoin, Kasım 2021’de 68.000 dolardan yaklaşık 23.000 dolara düşerek tüm zamanların en yüksek seviyesinin çok altında işlem görüyor.

Kripto para birimleri daha önce çöküş yaşasa da, en son 2018’de bu çöküş daha geniş ve daha sistematik oldu. Bu yazın başlarında iflas başvurusunda bulunan büyük bir hedge fonu, diğer kripto para brokerlerinin de çökmesine neden oldu. Bazı kripto brokerleri, müşterilerinin mevduatlarının tıpkı bankalar gibi mevduat sigortası tarafından desteklendiğini yanlış bir şekilde iddia etti.

Kripto para endüstrisinin denetimsiz, bankasız bir dünya yaşama girişimlerine sabrı tükenen milletvekilleri, artık sıkı bir gözetim uygulamak için can atıyorlar. Tarafından hazırlanan bir rapora göre, endüstri 2021’de lobicilik ücretlerine 9 milyon dolar harcadı. Kamu Vatandaşıbu yıl tüm Kongre teklifleriyle daha yüksek olacağı kesin olan bir rakam.

Stabenow-Boozman faturası, kripto para birimi endüstrisi için bir kazanç olacaktır. CFTC göre daha endüstri dostu bir düzenleyici olarak SEC. Geçen yıl yaklaşık 666 çalışanı olan 304 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan CFTC, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir bütçeye ve 4.500 tam zamanlı çalışana sahip olan SEC’nin büyüklüğünün çok küçük bir parçası.

Swan Bitcoin CEO’su Cory Klippsten, “(Kripto para birimi endüstrisi) SEC’den başka birinin onları düzenlemesini sağlamaya çalışıyor” dedi. Bir Bitcoin savunucusu olsa da Klippsten, dolandırıcılıktan başka bir şey olmadığını düşündüğü sayısız jeton ve diğer madeni paralar üreten daha geniş kripto endüstrisinin çoğuna derinden şüpheyle bakıyor.

Çoğunlukla Demokrat eğilimli adaylara ve süper PAC’lere milyonlarca dolar bağışlayan kripto para milyarderi Sam Bankman-Fried, Stabenow-Boozman tasarısına verdiği desteği tweetledi.

Boozman, endüstrinin kriptoyu düzenlemek için tercih ettiği seçeneğin CFTC olduğunu söyledi.

“Bu konuda oldukça birleştiler” dedi.

Bir basın toplantısında, Stabenow ve Boozman, CFTC’nin kripto para birimlerini düzenleme görevine bağlı olduğuna inansalar da, ajansın desteğe ihtiyacı olacağını kabul ettiler. CFTC, Bitcoin ve Etherium için vadeli işlem sözleşmelerini zaten denetler ve tasarı, kripto endüstrisine kullanıcı ücretleri uygulayarak personelle ilgili sorunları hafifletmeye çalışır. Bu fonlar da CFTC tarafından endüstrinin daha sağlam denetimini finanse edecekti. Tasarı, SEC’in düzenleyici otoritesini potansiyel olarak iddia etmesi için belirteçler veya değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) gibi kripto benzeri ürünler bırakacaktır.

Stabenow, “Açıkçası CTFC bu alanda agresif bir şekilde hareket edecekse daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacaklar.” Dedi.

Ulusal Araştırma Grubu için kripto para birimi ve diğer dijital varlıklar hakkında tüketici araştırması yürüten Marlon Cumberbatch, çökmelere rağmen tüketicilerin hala paralarını dijital varlıklara yatırmakla ilgilendiğini söylüyor. Cumberbatch, “Bazı insanlar bunun kripto için sonun başlangıcı olduğuna inanıyor” dedi, ancak yatırım ilgisi açısından “bunun başlangıcın sonu olduğuna inanıyoruz”.

Bu yıl Kongre dışında, kripto para birimi endüstrisindeki sorunları çeşitli şekillerde ele almaya çalışan, büyüyen bir teklif listesi var. Senatör Pat çok, R-Pa., Nisan ayında Stablecoin GÜVEN Yasası adı verilen ve bu yıl büyük kayıplar yaşayan stablecoin’leri düzenlemek için bir çerçeve oluşturacak bir yasa çıkardı. Stabilcoin’ler, genellikle ABD doları, başka bir para birimi veya altın olmak üzere belirli bir değere sabitlenmiş bir tür kripto para birimidir.

Haziran ayında, Sens. Kirsten Gillibrand, DN.Y. ve Cynthia Lummis, R-Wyo., Sorumlu Finansal Yenilik Yasası adı verilen geniş kapsamlı bir yasa tasarısı önerdiler. Bu yasa tasarısı, dijital varlıkların ve sanal para birimlerinin yasal tanımlarını önerdi; IRS’nin, dijital varlıkların tüccar tarafından kabulü ve hayırsever katkılar konusunda rehberliği benimsemesini gerektirecek; ve emtia olan dijital varlıklar ile henüz yapılmamış menkul kıymetler arasında bir ayrım yapacaktır.

Sens. Cory Booker, DN.J. ve John Thune, RS.D., aynı zamanda Stabenow-Boozman tasarısının ortak sponsorlarıdır. Toomey mevzuatı ve Lummis-Gillibrand mevzuatı ile birlikte, bu müzakereler durmuş olsa da, Meclis Finansal Hizmetler Komitesinde bir teklif üzerinde çalışılıyor.

Komite başkanı Maxine Waters, D-Calif., geçen ay yaptığı açıklamada, Kuzey Carolina’nın en iyi Cumhuriyetçi üyesi Patrick McHenry ve Hazine Sekreteri olduğunu söyledi. Janet Yellen Mevzuat üzerinde bir anlaşmaya varmak için önemli ilerlemeler kaydettiğini, “Maalesef henüz orada değiliz ve bu nedenle Ağustos tatilinde müzakerelerimize devam edeceğiz.”

Başkan Joe BidenGeçen Kasım ayında finans piyasaları çalışma grubu, Kongre’yi stablecoin’leri düzenleyecek bir yasayı geçirmeye çağıran bir rapor yayınladı ve Biden bu yılın başlarında çeşitli ajansları dijital varlıkları düzenlemenin yollarını aramaya çağıran bir yürütme emri yayınladı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9