Steam PC oyuncularının adil bir yüzdesi, klavye ve fare girişi tutkunlarıdır. Yine de, daha fazla seçenek her zaman memnuniyetle karşılanacaktır ve PC platformu inanılmaz derecede çeşitlidir. Bu hafta PC’lerdeki Steam İstemcisi (Beta), Steam oyuncuları için oyun kontrolleri için başka bir seçenek ekledi: destek Nintendo Switch Joy-Con kontrolörleri için.

Nintendo’nun orijinal (Lite değil) Switch form faktörü için ayrılabilir denetleyicileri, ayrı ayrı veya birlikte çalışabildikleri için ilginçtir. PC oyuncuları için güzel bir şekilde, en son Steam beta bu yapılandırma seçimini halledebilir. Yani, evde bir Switch’iniz varsa ve PC joypad’iniz yoksa, artık iki minyatür kontrolöre veya daha tam özellikli bir mini gamepad’e erişiminiz var. Bu ekleme, bir parti oyunu yürütürken oturma odanızdaki PC’niz için büyük bir nimet olabilir.

Bununla birlikte, Nintendo Switch ile birlikte verilen kontrolörlerin kusurları yoktur. Yetişkin oyuncular için en belirgin sorun, zayıf ergonomi olacaktır. Ayrı olarak kullanılan Joy-Cons, sıradan bir oyunda 15 dakikalık hızlı bir gezinti için uygun olabilir, ancak muhtemelen uzun süreli oturumlar için uygun olmayabilir. Bir joypad form faktöründe bir araya getirilse bile, Joy-Cons, örneğin Microsoft veya Sony’nin yoğun şekilde yinelenen kontrolör tasarımları kadar ergonomik değildir.

(Resim kredisi: Nintendo)

Nintendo Joy-Cons’ın harika olmayan bir başka yönü, güvenilirlik sorunu ve normal kullanım yoluyla bozulmaya karşı duyarlılıklarıdır. Nintendo, Joy-Con sorunları, özellikle de ‘stick drift’ nedeniyle mahkemelere sürüklendi. Mantar benzeri parmak çubuklarına sahip diğer kontrolörler, Steam Deck’te yerleşik olanlar da dahil olmak üzere benzer sorunlar gördü.genel-21