Mekke'den Vatikan'a kutsal yerlere VR hac ziyareti, işte nasıl

Tıklayın ve Vatikan’ın Sistine Şapeli tavanına yakından bakın. Tekrar tıklayın ve İslam’ın en kutsal yerindeki küp şeklindeki Kabe’nin etrafında dua eden ve daireler çizen binlerce hacıya katılın. Ya da bir kulaklık yayınlayın ve kutsal Kudüs şehrine girin.

Orada Ağlama Duvarı’nda Yahudi dualarının mırıltısını ya da Mescid-i Aksa’da hep bir ağızdan amin diyen binlerce ibadetçiyi duyacaksınız. Hristiyanların İsa’nın mezardan dirildiğine inandıkları sitede sanal bir mum bile yakabilirsiniz.

Bütün bunlar evden hiç çıkmadan.

Dünyanın dört bir yanından ibadet edenler, turistler ve ziyaretçiler giderek daha fazla katılıyor sanal gerçeklik dini faaliyetler ve dünyanın en kutsal yerlerinden bazılarına yapılan hac ziyaretleri. Bu tür deneyimler, pandemi sırasında popülaritesi artan, insanların avatarlar aracılığıyla bağlantı kurabileceği sürükleyici bir sanal dünya olan meta veri tabanındaki gelişen birçok alan arasında yer alıyor.

“Sanal gerçekliğin, isterseniz, yeni internet olduğuna inanıyoruz, insanların ekranda pasif bir şekilde bir şeyler izlememesi ve sadece fotoğraflara ve videolara tıklaması için değil, aslında kendilerini ışınlamaları için yeni bir yol” dedi. Nemrut ŞanitHCXR’nin CEO’su ve Kutsal Şehir’in yapımcıları Blimey, insanların Kudüs’ün en kutsal yerlerini ziyaret etmelerini sağlayan sürükleyici bir VR deneyimi.

Shanit, “Katılımcılar farklı ritüelleri, kültürü, mimariyi anlıyor, seyahat için tonlarca para harcamaya ve küresel karbon emisyonlarına katkıda bulunmaya gerek kalmadan dünyayı anlıyor” dedi.

360 derecelik bir kamera, bir lidar tarayıcı ve foto muhabirliği eğitimi kullanan Shanit, doğduğu Kudüs’teki Hristiyan, İslami ve Yahudi dini bayramlarının ve kutsal yerlerin videolarını ve fotoğraflarını çekmeye 2015 yılında başladı. Daha sonra görsel olarak sürükleyici bir deneyim yaratmak için görüntüleri ve görüntüleri dijital olarak bir araya getirdi.

Sanal hacılar, Ortodoks din adamlarını Kutsal Kabir Kilisesi’nden Kutsal Ateş töreninde çıktıklarında takip edebilirler, mumlar bir ateşle yakılır ve inananlar ilahi bir mesaj olarak görürler. Ayrıca çanların çaldığını ve “Rab yükseldi!” ilahilerini de duyacaklar. birden çok dilde. Ağlama Duvarı’ndaki bir çatlağa bir dua notu sıkıştırabilir veya Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da binlerce kişinin adımlarını takip edebilirler.

Geliştiriciler, sanal alanda Kudüs’ün ayrıntılarını doğru bir şekilde oluşturmak için kutsal yerleri ve şehrin Davut Kulesi Müzesi’nde ödünç verilen 19. yüzyılda yapılmış büyük bir fiziksel modeli taradılar. Kullanıcılar, Saint James Katedrali, Kutsal Kabir Kilisesi, Ağlama Duvarı, Kubbet-üs Sahra’ya giden farklı kapılardan girerek şehrin tam ölçekli taramalarına yol açan bu dijital modelin üzerine gelebilirler. Mescid-i Aksa.

Yahudi olan Shanit ve biri Müslüman, biri Hristiyan olan iki ortağı, Kutsal Şehir’in inançlar arasında diyalog ve anlayışı teşvik edebileceğini umuyor.

Pek çok Amerikalı – bazıları geleneksel olarak dindar, bazıları dini olarak bağlı değil – sanal gerçeklik aracılığıyla giderek artan bir şekilde ruhsal olarak iletişim kuruyor. İnsanlar ayrıca 360 derecelik videolar, sanal haritalar ve 3D tapınaklar aracılığıyla Hinduizm, Budizm ve diğer inançlar için kutsal olan yerleri deneyimleyebilirler.

Experience Mekke, kullanıcıların Kabe binasının etrafında dolaşmasına, beyaz havlu kumaştan giysiler içinde dua eden hacılarla tanışmasına, ritüeller hakkında bilgi edinmesine ve diğer önemli noktaları keşfetmesine olanak sağlamak için 3D modellemeyi kullanır. Onlar içerir Arafat DağıMuhammed’in yaklaşık 1400 yıl önce son vaazını verdiği yakındaki çöl tepesi.

Experience Makkah’ı yaratan dijital ajans BSocial’ın CEO’su Ehab Fares, bu sürükleyici VR deneyimi 2015’te piyasaya sürüldü, ancak 2020’de güncellendiğinde en popüler hale geldiğini söyledi.

Bu ilk pandemi yılında, bir yıl önce yaklaşık 2,5 milyon insanı çeken hac hac, koronavirüsün yayılmasını önleme kısıtlamaları nedeniyle Suudi Arabistan’da ikamet eden 1.000 kişiyle sınırlıydı.

Merkezi Kahire’de bulunan Fares, “Bir aydan kısa bir süre içinde Orta Doğu’dan ve dünyanın geri kalanından 20.000’den fazla kullanıcımız oldu” dedi.

Experience Mekke, özellikle gençlere odaklanan bir “dijital iyilik”tir. En son sürüm, akıllı telefonları sanal gerçeklik görüntüleyicilerine dönüştüren düşük maliyetli bir karton eklenti olan Google Cardboard aracılığıyla keşfedilebilir. “Ceplerine yapışmış genç bir nesil var ve ben o kuşağa ulaşmak ve teknolojiyi kullanarak İslam’ı tanıtmak istedim.”

Fares, dünyanın dört bir yanındaki insanlardan gelen olumlu yanıttan hoş bir şekilde şaşırdığını söyledi. Ancak İslam’ın temellerinden biri olan haccın yerine geçmeye çalışmadığına dikkat çekti.

“Niyet, size sahada ne deneyimleyeceğinize dair bir fikir vermekti,” dedi ve “kesinlikle gerçek deneyimin yerine geçmedi.”

Sistine Şapeli, pandemi nedeniyle bir önceki Kasım’ı kapattıktan sonra 2021’in başlarında halka yeniden açıldı. Ancak yüz yüze erişim kapalıyken bile, MichelangeloVatikan’ın web sitesinde sanal bir turla nefes kesen freskler deneyimlenebilir.

Bazilikaların ve papalık şapellerinin 360 derecelik panoramik projeksiyonları, Vatikan ile Villanova Üniversitesi’nde stajyer olarak Roma’ya seyahat eden bilgisayar bilimi öğrencileri arasındaki işbirliğinin bir parçası.

Villanova’da çalışan bilgisayar bilimi profesörü Frank Klassner, “Öğrencilerimizin dini deneyimlerle kiliseye dahil olmaları için harika bir fırsat, çünkü bilgisayar bilimleri bölümlerimiz Vatikan geliştiricileriyle birlikte bu deneyimleri yaratmak için çalışıyor” dedi. Vatikan ile proje.

“Ve Vatikan’daki insanlar, söylemeye cüret ediyorum, gelecek nesil kiliseye gidenleri ve hacıları da tanımaya başlıyorlar” dedi.

İnanç temelli VR projeleri de akademide ilerleme kaydediyor.

Bu baharda Miami Üniversitesi, öğrenciler bir Haiti Voodoo töreni, bir Hindu cenaze töreni ve bir Hıristiyan vaftizinin 360 derecelik videolarını izlemek için VR kulaklıklarını bağladılar. Barselona’yı keşfettiler Sagrada Aile BazilikasıAtina’daki Parthenon ve Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka Çağında Din ve Kutsal Mekanlar adlı bir kurs için Mekke.

Matta RossiKurs için öğretim asistanı olarak görev yapan 21 yaşında bir matematik ve bilgisayar bilimleri öğrencisi olan , Katolik olarak büyüdü ve şimdi kendisini dini olarak bağlı olmayanlar arasında sayıyor. Ancak sınıfın ona dini gelenekler ve ritüeller için yeni bir takdir verdiğini söyledi.

Rossi, hacıların Mekke’de Kabe’yi çevrelediğini 360 derecelik bir videoyu izlerken “Kalabalıkla birlikte hareket ediyormuş gibi hissediyorsun” dedi ve “bu inanılmaz bir şey” dedim.

Öğrenciler ayrıca kendi sanal kutsal alanlarını yarattılar. Bir ekip, öğrencilerin avatarları aracılığıyla sessizce gülümseyen, dönen bir Buda heykelini düşünebilecekleri bir ada sığınağı tasarladı. Bir diğeri, gökyüzünün ve cennetin birleşiyormuş gibi göründüğü bir yere giden taşa benzer bir labirent inşa etti.

William YeşilMiami Üniversitesi’nde Dini Araştırmalar Profesörü ve Yahudi Araştırmaları Fain Aile Bağışlı Kürsüsü, inancın dua etmekten veya şarkı söylemekten meditasyon veya oruç tutmaya kadar somut eylemleri içermesi gerektiğini söyledi.

Green, “Din zihninizi ve aynı zamanda bedeninizi de meşgul eder,” diye devam etti. “Ve bunu iki boyutta yapamazsınız, ancak meta veri tabanında yapabilirsiniz.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9