İster binersin Nikaragua’da bir tavuk otobüsü veya Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Greyhound, şehirlerarası otobüs yolculuğu nadiren göz alıcı bir olaydır. İnsanları tatil için taşıma, aile ve iş ziyareti gibi temel doğasına rağmen, bu özel ulaşım modu, en fazla miktarda koltuk, tekerlek, motor ve sürücü gibi en temel bileşenlerine indirgenmiştir. en az çabayla kâr.

Latin Amerika’da, teknolojideki gelişmeler, daha fazla harcanabilir gelire sahip büyüyen bir orta sınıfla birleştiğinde, otobüs endüstrisini aksamalara açtı. Yükseltilmiş bir otobüs hizmeti ve akıllı şehirlerarası mobilite sağlayan Mexico City merkezli bir girişim olan Kolors, bu aksama konusunda ilk hamle avantajına sahip olabilir.

Kolors’un kurucu ortağı, baş teknoloji sorumlusu ve ürün başkanı Anca Gardea, daha önce Meksika ve Latin Amerika’daki ilk otobüs toplayıcılarından biri olan Busolina’yı kurmuştu. Kolors’ta olduğu gibi, Gardea, kocası Rodrigo Martínez ile Busolina’yı kurdu – Gardea, ilişkide teknoloji odaklı kişidir, Martínez ise ticari yönleri ele alır. Busolina’nın kuruluşundan birkaç ay sonra şirket, Meksika’daki en büyük şehirlerarası otobüs şirketlerinden biri tarafından bir yan kuruluş olarak satın alındı. Gardea ve Martínez, şehirlerarası otobüs endüstrisini modernleştirmenin çeşitli yönlerinde çok fazla deneyim kazandığı bu şirketin dijital birimini yönetmeye devam etti.

Daha büyük kuruluşlarda sıklıkla bulunan uyuşuk teknoloji tarafından engellenmiş hisseden ikili, Eylül 2019’da dönmeye ve Kolors’u başlatmaya karar verdi.

TechCrunch’a konuşan Gardea, “Kolors’ta rota planlama, fiyatlandırma optimizasyonu, gelir yönetimi, ekip ve müşteri desteği gibi araçlardan operasyonları yürütmek için gerekli olan her şeyi geliştirdik.”

Otobüslere sahip olmak ve onları işletmek dışında her şey. Kolors, şirketin “Uber ve Southwest Airlines’ın bir bebeği olsaydı” olarak tanımladığı bir modeli takip ediyor. Başlangıç, esasen küçük ve orta ölçekli otobüs operatörlerine daha sorunsuz çalışmalarına yardımcı olmak için bir teknoloji katmanı sağlıyor. Kolors ayrıca her otobüse bir görevli, yolcuları kontrol eden, gerektiğinde nakit ödemeleri kabul eden ve aperatifler ve içecekler satan bir Kolors çalışanı sağlar – hepsi de lükse yakın hizmet düzeyini sağlamak için.

“Teknoloji endüstrisinde 15 yılı aşkın bir süredir çalışıyorum ve bir takım oyuncusu ve iyi bir insan değilseniz, masadaki en zeki kişi olmak yeterli değil.” Kolors’un kurucu ortağı Anca Gardea

Bu iş modeli, gelişmeye devam ederken, mobilite alanındaki büyük yatırımcıların dikkatini çekti. Kolors kısa süre önce Toyota Ventures, Maniv Mobility, K5 Global ve Mazapil’in katılımıyla UP.Partners tarafından yönetilen 20 milyon dolarlık bir A Serisini kapattı.

Gardea ile, empatik bir lider olmanın, Kolors başlarken mühendis ekibine altı ay boyunca ücretsiz çalışmaya nasıl ilham verdiğini, Latin Amerika’da şehirlerarası otobüs yolculuğunun neden bozulmaya hazır olduğunu ve şirketin nasıl büyümeyi planladığını tartışmak için oturduk. gelecek yıl.

Editörün Notu: Taşımacılık şirketleri kuran kurucularla devam eden bir dizinin parçası olan aşağıdaki röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlenmiştir.genel-24