Yeni verilere göre, İngiliz yatırımcılar Temmuz ayında hisse senedi fonlarından 416 milyon sterlin çekerek 2016’dan bu yana hisse senedi fonları için en kötü Ocak-Temmuz dönemini tamamladı.

Calastone’dan gelen rakamlar, şimdiye kadar 2022’de toplam 2,35 milyar sterline ulaşan İngiliz yatırımcıların büyük borsa çekimlerini ortaya çıkardı.

Yükselen faiz oranları ve yükselen enflasyon bu yıl tüm küresel ekonomiyi vururken, Calastone analistleri özellikle İngiltere’nin etkileri hissettiğini öne sürdüler.

Calastone’un küresel pazarlar başkanı Edward Glyn, “İngiltere’nin benzersiz zorlu zorluklarla karşı karşıya olduğu algısı, yatırımcı davranışında açıktır” dedi.

“Birleşik Krallık odaklı fonlarda yönetim altındaki varlıkların çok büyük değeri için ayarlama yapıldıktan sonra bile, çıkışlar hala son derece büyük.”

Glyn, yatırımcı paniğinin devam eden enflasyon sorunları ve jeopolitik gerilimlerin bir sonucu olduğunu söyledi.

“Yatırımcılar, yeniden İngiltere varlıklarının hevesli alıcıları haline gelmeden önce enflasyonun düştüğünü, büyümenin düzeldiğini, ticari anlaşmazlıkların çözüldüğünü ve siyasi kilitlenmenin kırıldığını görmek istiyor.”

Buna rağmen, 2022’nin ilk yarısında İngiltere’deki teknoloji girişimlerine rekor düzeyde yatırım yapıldı. Haziran ayında Londra Teknoloji Haftası’nda açıklanan veriler, İngiltere’deki başlangıç ​​sahnesinin 2022’nin ilk beş ayında 12 milyar sterlinden fazla para topladığını gösterdi.

Bu yılın başlarında girişimlere yapılan coşkulu yatırımlara rağmen, artan enflasyon insanları paraları konusunda daha dikkatli olmaya zorladı.

Fon seviyeleri, kurumsal yatırımcıların daha temkinli olmaya başladığının bir işareti olarak Temmuz ayında düşmeye başladı. İşlem hacmi de aşağı yönlü bir seyir izliyor.

Londra Menkul Kıymetler Borsası, ilk halka arzlar (IPO’lar) yoluyla toplanan para miktarında geçen yıla göre büyük bir düşüş bildirdiği için Birleşik Krallık’taki kamu piyasası bu yıl düştü.genel-11