Hükümet, özellikle Hindistan’da çok iş yapan küresel teknoloji firmalarını etkileyebilecek, önerilen mevzuat kapsamında birleşme ve devralmaların incelenmesine ilişkin kuralları sıkılaştırmayı amaçlıyor. Öneri, Cuma günü meclise sunulan ve önümüzdeki hafta kabul edilebilecek bir yasa tasarısında ülkenin rekabet yasasının elden geçirilmesinin bir parçası.

Mevcut yasaya göre, Hindistan Rekabet Komisyonu veya CCİ, varlık veya ciro eşiklerini aşan birleşme ve devralmaları inceler.

Ancak ülkede büyük bir varlığı olan teknoloji firmaları arasındaki birçok yüksek değerli anlaşma, ilgili şirketlerin orada az varlıkları ve düşük ciroları olduğu için incelemeden kaçtı.

Avukatlar, WhatsApp’ın Hindistan’ı büyük bir pazar olarak saymasına rağmen, Facebook’un 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolara (kabaca 1.50.900 crore) satın almasının CCI izni gerektirmediğini söylüyor.

Taslak yasa, Rs’nin üzerindeki tüm anlaşmaları önermektedir. Şirketlerin ülkede önemli ticari faaliyetleri varsa, 2.000 crore antitröst incelemesine tabi olmalıdır.

Hukuk firması Khaitan & Co.’da antitröst hukuku konusunda uzmanlaşmış bir ortak olan Anisha Chand, “Sıcak bir şekilde tartışılan anlaşma değeri testi, tarafların özellikle teknoloji alanında geleneksel varlık ve ciro eşiklerini karşılamadığı işlemlerin incelemesini çekmeyi amaçlıyor” dedi.

“Mevcut biçimde kabul edilirse, gelen değişiklik büyük olasılıkla, özellikle yeni çağ piyasalarında önceden izin gerektiren işlem sayısında bir artışa neden olabilir” diye ekledi.

Kamu politikası danışmanlık firması Koan Advisory Cuma günü bir notta, inceleme için anlaşma değeri eşiğinin Almanya ve Avusturya’daki antitröst düzenlemeleriyle uyumlu olduğunu söyledi.

CCİ, yorum talebine yanıt vermedi.

2 Ağustos tarihli yasa tasarısına göre, CCİ’nin yeni düzenlemeleri, bir kuruluşun ülkede “önemli ticari faaliyetleri” olup olmadığını belirleme sürecini belirleyecek.

Rekabet yasasının yenilenmesinin bir parçası olarak, hükümet ayrıca birleşmelerin onaylanması için süre sınırını 210 günden 150 güne indirmeyi teklif ediyor.

Tasarıya ek olarak, CCİ ile anlaşmaya varmak isteyen kuruluşlar için bir mekanizma getirmeyi planlıyor, diyor.

© Thomson Reuters 2022
genel-8