Ara seçimler yaklaştıkça Meta, seçimle ilgili yanlış bilgilendirme çabalarını azaltıyor

Facebook sahibi Meta Kasım ayı ara seçimleri yaklaşırken ABD seçimlerinde yanlış oylama bilgisini veya yabancı müdahaleyi engellemek için tasarlanmış bazı önlemleri sessizce kısıtlıyor.

Bu, sosyal medya devinin ABD seçimleriyle ilgili yayınlarının doğruluğunu artırmaya yönelik milyarlarca dolarlık çabalarından keskin bir şekilde ayrılıyor ve şirketin insanların verilerini sömürdüğünü ve yanlışlıkların siteyi istila etmesine izin verdiğini öğrenme konusundaki öfkelerinden sonra milletvekillerinin ve halkın güvenini yeniden kazanmaya çalışıyor. 2016 kampanyası.

Pivot, Meta’nın öncelikleri ve bazılarının yanıltıcı iddiaları yaymak, sahte hesaplar açmak ve partizan aşırılık yanlılarını kızdırmak için dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından nasıl yararlanabileceği konusunda alarm veriyor.

Şimdi teknoloji ve politika firması Anchor Change’in CEO’su olan eski Facebook politika direktörü Katie Harbath, “Bundan bahsetmiyorlar” dedi. “En iyi senaryo: Hala perde arkasında çok şey yapıyorlar. En kötü senaryo: Geri çekiliyorlar ve bunun platformlardaki ara sınavlar için kendini nasıl göstereceğini bilmiyoruz.”

Geçen yıldan beri Meta, araştırmacıları süresiz olarak siteden uzaklaştırarak Facebook’taki siyasi reklamlarda yalanların nasıl güçlendirildiğine dair bir incelemeyi kapattı.

CrowdTangle, şirketin yüzlerce haber odasına ve araştırmacıya Facebook’ta trend olan gönderileri ve yanlış bilgileri tespit edebilmeleri için sunduğu çevrimiçi araç. Instagramartık bazı günlerde çalışmıyor.

Şirketin seçimle ilgili yanlış bilgilere verdiği yanıtla ilgili kamuoyu iletişimi kesinlikle sessizleşti. 2018 ve 2020 yılları arasında şirket, bunun ABD seçimlerindeki yanlış bilgileri nasıl bastıracağına, yabancı rakiplerin oylama etrafında reklamlar veya paylaşımlar yayınlamasına nasıl engel olacağına ve bölücü nefret söylemini nasıl bastıracağına dair ayrıntıları ortaya koyan 30’dan fazla açıklama yayınladı.

Üst düzey yöneticiler, muhabirlerle yeni politikalar hakkında soru-cevap oturumları düzenledi. CEO Mark Zuckerberg Yanlış oylama bilgilerini kaldırmayı vaat eden Facebook gönderileri yazdı ve sosyal medya aracılığıyla ABD seçimlerine yabancı müdahaleyle mücadele etmek için daha fazla düzenleme çağrısında bulunan görüş makaleleri yazdı.

Ancak bu yıl Meta, oylamaya yönelik potansiyel tehditler açık olmasına rağmen, sonbahar seçimleri için planlarını özetleyen yalnızca bir sayfalık bir belge yayınladı. Birkaç Cumhuriyetçi aday, sosyal medya üzerinden ABD seçimleriyle ilgili yanlış iddialarda bulunuyor. Buna ek olarak, Rusya ve Çin, Amerikalı izleyiciler arasında daha fazla siyasi bölünmeyi hedefleyen agresif sosyal medya propaganda kampanyaları yürütmeye devam ediyor.

Meta, seçimlerin bir öncelik olmaya devam ettiğini ve son yıllarda yanlış seçim bilgilendirmesi veya dış müdahale etrafında geliştirilen politikaların artık şirket operasyonlarına bağlı olduğunu söylüyor.

Meta sözcüsü, “Her seçimde öğrendiklerimizi yeni süreçlere dahil ediyoruz ve hükümet ve sektör ortaklarımızla bilgi paylaşmak için kanallar oluşturduk.” Tom Reynolds söz konusu.

Bu yıl ABD seçimlerini tam zamanlı koruma projesinde kaç çalışan olacağını söylemeyi reddetti.

2018 seçim döngüsü boyunca, şirket turlar ve fotoğraflar sundu ve seçime müdahale savaş odası için çalışan sayıları üretti. Fakat New York Times Bu yılki seçimde çalışan Meta çalışanlarının sayısının 300’den 60’a düşürüldüğünü bildirdi, bir rakam Meta anlaşmazlıkları.

Reynolds, Meta’nın belirsiz sayıda işçisiyle birlikte seçim ekibinin yanı sıra yaklaşan oylamayı izlemek için şirketin diğer 40 ekiplerinde çalışan yüzlerce çalışanı çekeceğini söyledi.

Şirket, 2016’da başlatılan ve Facebook veya Instagram’da yayılan popüler yalanların doğruluğunu araştırmak için haber kuruluşlarının yardımını talep eden bir gerçek kontrol programı gibi, seçimle ilgili yanlış bilgileri sınırlamak için geliştirdiği birçok girişimi sürdürüyor. Associated Press, Meta’nın bilgi kontrol programının bir parçasıdır.

Bu ay Meta, siyasi reklamlar için halkın, reklamverenlerin insanları Facebook ve Instagram’da ilgi alanlarına göre nasıl hedeflediği hakkında ayrıntılı bilgi aramasına olanak tanıyan yeni bir özellik de sundu.

Yine de Meta, sitelerinde seçimle ilgili yanlış bilgileri tespit etmeye yönelik diğer çabaları engelledi.

Dünyanın dört bir yanındaki haber merkezlerine sunduğu ve trend olan sosyal medya gönderileri hakkında bilgi sağlayan bir web sitesi olan CrowdTangle’da iyileştirmeler yapmayı bıraktı. Gazeteciler, teyitçiler ve araştırmacılar, popüler yanlış bilgileri ve bundan kimin sorumlu olduğunu takip etmek de dahil olmak üzere Facebook içeriğini analiz etmek için web sitesini kullandı.

Geçen yıl Meta’dan ayrılan eski CrowdTangle CEO’su Brandon Silverman, bu araç şimdi “ölüyor”, Senato Yargı Komitesine bu baharda söyledi.

Silverman, CrowdTangle’ın internet memlerinin metinlerini aramayı kolaylaştıracak yükseltmeler üzerinde çalıştığını söyledi; bu, genellikle yarı gerçekleri yaymak ve örneğin doğrulayıcıların gözetiminden kaçmak için kullanılabilir.

Silverman, “Bu verileri, doğrulama topluluğunun, haber odalarının ve daha geniş sivil toplumun birçok farklı kesimi için yararlı hale getirmek için düzenlemenin gerçek bir yolu yok.” Dedi.

Silverman, Meta’daki herkesin bu şeffaf yaklaşımı kabul etmediğini söyledi. Şirket, bir yıldan fazla bir süredir CrowdTangle için herhangi bir yeni güncelleme veya özellik sunmadı ve son aylarda saatlerce süren kesintiler yaşadı.

Meta ayrıca yanlış bilgilerin siyasi reklamlar aracılığıyla nasıl yayıldığını araştırma çabalarını da durdurdu.

Şirket, platformdan yetkisiz veri topladığını söyledikleri bir çift New York Üniversitesi araştırmacısının Facebook’a erişimini süresiz olarak iptal etti. Hareket, NYU profesörü Laura Edelson’ın 6 Ocak 2021’de ABD Capitol’e yönelik bir saldırının konusu olan platformdaki dezenformasyonun yayılmasını araştırmak için şirketle planlarını paylaştığını söylemesinden saatler sonra geldi. Ev soruşturma.

Edelson, “Yakından baktığımızda bulduklarımız, sistemlerinin muhtemelen birçok kullanıcı için tehlikeli olduğuydu.” Dedi.

Özel olarak, eski ve mevcut Meta çalışanları, Amerikan seçimleri etrafındaki bu tehlikeleri açığa çıkarmanın şirket için kamuoyunda ve siyasi bir tepki yarattığını söylüyor.

Cumhuriyetçiler, Facebook’u rutin olarak, bazıları şirketin kurallarını çiğnediği için atılan muhafazakarları haksız yere sansürlemekle suçluyor. Bu arada Demokratlar, teknoloji şirketinin dezenformasyonu engellemek için yeterince ileri gitmediğinden düzenli olarak şikayet ediyorlar.

“Politik olarak çok dolu bir şey, ilk önce atlamak yerine ondan uzaklaşmaya çalışıyorlar.” Eski Facebook politika direktörü Harbath dedi. “Bunu sadece büyük bir baş ağrısı yığını olarak görüyorlar.”

Bu arada, yasa koyucuların milyarlarca dolarlık şirketin hangi gözetime tabi olması gerektiği konusunda herhangi bir fikir birliğine varamamasıyla birlikte, ABD’de düzenleme olasılığı artık şirket üzerinde belirmiyor.

Bu tehditten uzak olan Meta’nın liderleri, son aylarda şirketin zamanını, parasını ve kaynaklarını yeni bir projeye adadı.

Zuckerberg geçen Ekim ayında şirketin adını Meta Platforms Inc olarak değiştirdiğinde Facebook’un bu büyük yeniden markalaşmasına ve yeniden düzenlenmesine daldı. Sosyal medya platformlarını “metaverse” adı verilen yeni bir sanal gerçeklik yapısına dönüştürmek için yıllar ve milyarlarca dolar harcamayı planlıyor. 3D olarak işlenen, hayata geçirilen internet gibi.

Herkese açık Facebook sayfası gönderileri artık ürün duyurularına, yapay zekayı selamlamaya ve hayattan zevk aldığı fotoğraflarına odaklanıyor. Seçime hazırlıkla ilgili haberler, kendisi tarafından yazılmayan şirket blog yazılarında duyurulur.

Zuckerberg’in geçen Ekim ayındaki yayınlarından birinde, eski bir Facebook çalışanının, platformun nefreti ve yanlış bilgiyi nasıl büyüttüğünü gösteren dahili belgeleri sızdırmasından sonra, şirketi savundu. Ayrıca takipçilerine, dijital çağ için seçimlerle ilgili düzenlemeleri modernize etmesi için Kongre’yi zorladığını da hatırlattı.

5 Ekim’de yazdığı mektupta, “Özellikle güvenlik, dürüstlük, araştırma ve ürün alanında önemli katkılarda bulunanlarınız için yaptığımız iyi işlerin yanlış nitelendirildiğini görmenin sinir bozucu olduğunu biliyorum,” diye yazdı. doğru olanı yapmaya ve insanların hayatlarını iyileştiren deneyimler sunmaya devam edersek, bu, topluluğumuz ve işimiz için daha iyi olacaktır.”

Kaliforniya merkezli şirketin seçim çalışmaları Menlo Park’ı halka açık bir Facebook gönderisinde son kez tartıştı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9