Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Pankaj Chaudhary Salı günü yaptığı açıklamada, İcra Müdürlüğü’nün kripto borsası WazirX aracılığıyla 2,790 crore rupi kara para aklama iddiasını araştırdığını söyledi. ED, Rajya Sabha’ya yazılı bir yanıtta, 1999 Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) hükümleri uyarınca WazirX’e karşı kripto para birimiyle ilgili iki davayı araştırıyor.

“Vakalardan birinde, şimdiye kadar yapılan soruşturma, Hindistan’da Zanmai Labs Private Limited tarafından işletilen bir Hint Kripto borsası platformu WazirX’in Cayman Adası merkezli Binance borsasının duvarlı altyapısını kullandığını ortaya çıkardı. Bu iki borsa arasındaki kripto işlemleri blok zincirlerine bile kaydedilmedi ve bu nedenle gizemle gizlendi” dedi.

Buna göre, FEMA hükümleri uyarınca WazirX’e karşı 2,790 crore değerindeki kripto varlıklarının bilinmeyen cüzdanlara dışarıya havale edilmesine izin veren bir sebep gösterme bildirimi (SCN) yayınlandığını söyledi.

Ayrıca, başka bir durumda, Hint Borsalarının, yani WazirX’in, yabancı kullanıcıların isteğine kendi platformunda ve üçüncü taraf borsalardan FTX, Binance, vb. transfer kullanarak bir kriptoyu diğerine dönüştürme talebine izin verdiği fark edildi. söz konusu.

Başka bir soruya yanıt olarak Chaudhary, kripto para birimlerinin ve değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) tanım gereği sınırsız olduğunu ve düzenleyici arbitrajı önlemek için uluslararası işbirliği gerektirdiğini söyledi.

Bu nedenle, böylesine sınırsız bir sektöre yönelik herhangi bir düzenleme veya mülkiyeti ve ticareti yasaklayan herhangi bir mevzuatın, ancak risklerin ve faydaların değerlendirilmesi ve ortak taksonomi ve standartların evrimi konusunda önemli uluslararası işbirliğinden sonra etkili olabileceğini söyledi.
genel-8