Chevy, şirket onları önemli ölçüde daha ucuza getirmeden kısa bir süre önce pille çalışan EV’lerden birini satın alan herkes için “iyi niyet geri ödemesi” olarak bazı Bolt sahiplerine 6.000 dolara kadar indirimler sunmaya başladı. Yine de, olarak jalopnik işaretindirimden yararlanmak, araba veya aküsü ile ilgili mevcut veya gelecekteki sorunlar için şirketi asla dava etmemeyi veya Cıvata ile ilgili herhangi bir toplu davaya katılmamayı kabul etmek anlamına gelir.

Birkaç akü yangınından sonra Bolt’un iki kez geri çağrılması gerektiği (ve geri çağırmanın arabanın hemen hemen her modelini kapsayacak şekilde genişletildiği gerçeği) göz önüne alındığında, bazıları için rahatsız edici bir anlaşma olabilir. Bununla birlikte, pil sorunlarından gerçekten etkilenen çoğu insan, parayı alıp almama konusunda karar vermek zorunda kalmayacak.

Chevy sözcüsü Kevin Kelly’ye göre, indirim “2022 takvim yılında 2020-2022 Bolt EV/EUV satın alan müşterilerle sınırlıdır.” Kelly ayrıca, indirimin yalnızca bir Chevy bayisinden “yeni perakende” araçlar satın alanlara sunulduğunu belirtti. Teorik olarak, bu arabaların hepsi satışa sunulmadan önce yedek pilleri almış olmalıdır.

Yine de, normalde anlaşmadaki sert dilden hoşlanmasalar bile, Bolt sahiplerinin parayı almaya temkinli davranmaları anlaşılabilir. (Yalnızca mal sahibinin dava açmasına izin verilmemekle kalmaz – “mirasçıları, vekilleri, hizmetkarları, hak sahipleri, yasal temsilcileri, atamaları, vesayetleri, vasiyetleri, halefleri, [or] yöneticiler.”) Bir avukat anlattı jalopnik tarihsel olarak ezilmesi zor pil sorunlarının geri dönmesi durumunda, bitişik bir garajda tuttukları bir Cıvataları varsa, müşterileri anlaşmayı almamaları konusunda uyaracağını söyledi.

Chevy’nin bu sefer ekstra dikkatli olmasını umarız – geri çağırmaların, pil tedarikçisi LG Electronics’in ödemeyi kabul ettiği yaklaşık 2 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Yeni Cıvataların benzer sorunları varsa, her iki şirket için de bir Halkla İlişkiler (ve büyük olasılıkla finansal) felaket olur. Bununla birlikte, yeni Bolt sahiplerini, arabanın yeterince problemsiz olup olmayacağına ve büyük miktarda değişiklik yapmanın sorun olmayacağını düşündüklerine imrenmiyorum.genel-2