Starlink görevi sırasında bir Falcon 9 roketi.

Starlink görevi sırasında bir Falcon 9 roketi.
Fotoğraf: Uzay X

Elon Musk’ın özel uzay şirketi kendi şirketini kırdı tek bir takvimde çoğu lansman için kayıt yıl-ve 2022 olmaya yakın bile değil daha bitmedi. Şirket, 2021’deki 31 başarılı lansmanını geride bırakarak, yılın 32. başarılı lansmanını tamamladı.

Beğenin ya da beğenmeyin, SpaceX’in uzaya fırlatma patlaması etkileyici. 22 Temmuz Cuma günü, şirket başarıyla 46 başlattı Starlink uyduları fırlatılan Falcon 9 yeniden kullanılabilir roketini kullanarak düşük Dünya yörüngesine California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde Uzay Fırlatma Kompleksi 4 Doğu. Bu, SpaceX’in 2022’deki 32. başarılı lansmanını işaret ediyor ve 2021’deki 31 başarılı lansman rekorunu geride bırakıyor ve 2022’de hala beş ay var. Bu, SpaceX için bir rekor ve ayrıca herhangi bir başlatma sağlayıcısı için.

Cuma günkü lansman başlangıçta Perşembe günü gerçekleşecek şekilde ayarlandı ancak Falcon 9 bilgisayarının fırlatmadan sadece 46 saniye önce bir Merlin motorundan anormal bir okuma algılaması nedeniyle temizlendi. Araştırdıktan sonra SpaceX, ertesi gün fırlatmaya devam etti.

SpaceX’in Starlink takımyıldızı, düşük Dünya yörüngesinde 42.000 uyduluk bir ağ ile dünyaya yüksek hızlı geniş bant internet getirmeyi hedefliyor. Uzay X Twitter’da söyledi Cuma günkü lansman, Starlink’in hizmetini şimdi Luxemborg, St. Martin ve St. Barthelemy’yi de içeren 36 ülkeye genişletti. Şirket ayrıca Pazar günü yörüngeye 53 Starlink uydusu daha gönderen bir fırlatma gerçekleştirdi ve SpaceX’in dikkat çekici 2022 çalışmasına bir başka başarılı fırlatma daha ekledi. takımyıldız şu anda oluşuyor kabaca 2.660 işlevsel uydu.

2002 yılında kurulan şirket, ticari uzay endüstrisinde dikkate alınması gereken bir güçtür. fırlatma Kayıt bir yana, SpaceX bu yıl başka bir kilometre taşı lansmanı yapmayı umuyor – şirketin şu anda Boca Chica, Teksas’ta test edilmekte olan devasa Starship roketinin ilk yörünge testi.

Starlink, adil İnternet erişimi için umut verici bir adım olsa da, astronomlar endişeli Starlink’in uzay manzarasına karşı oluşturduğu riskle. Uydular güneş ışığını yansıttığından, yerdeki gözlemevleri tarafından toplanan astronomik verilerde çizgiler oluşturuyorlar ve bu gürültü Musk’ın son duyurusu ile daha da kötüleşebilir. daha büyük, daha güçlü uydular.

Daha: Hasarlı SpaceX Roketi, NASA’nın Bir Sonraki Astronot Misyonunu Geciktiriyor

genel-7