Dev bir boru hattı, iki haftadan fazla bir süre boyunca bir doğa koruma alanına milyonlarca galon yakıt akıttı, ta ki dört tekerlekli araçlardaki iki genç sızıntıyı fark edene ve uyarılmış yetkililer.

Gençler, Ağustos 2020’de Charlotte, Kuzey Carolina’nın dışındaki Oehler Doğa Koruma Alanı’ndaki Koloni Boru Hattı’ndaki sızıntıyı keşfettiler. E&E Haberleri raporlar. Sızıntının gerçekte ne kadar büyük olduğu – yaklaşık 2 milyon galon – 22 Temmuz Cuma günü yakın zamanda ortaya çıktı.

Colonial Pipeline Company, Kuzey Karolina Çevre Kalitesi Departmanı ile yakın zamanda alınan bir onay emri nedeniyle, hasarın güncel bir tahminini vermek zorunda kaldı. Şirket daha önce, sızıntının keşfedilmesinden kısa bir süre sonra sızıntının 63.000 galon benzin saldığını bildirmişti.

Artık sızıntının aslında tahmin edilenden yaklaşık 30 kat daha büyük olduğunu biliyoruz. Bu, onu “ülkedeki en büyük kara yakıt sızıntısı” yapıyor. Kuzey Carolina Çevre Kalitesi Departmanına göre. Fakat E&E muhtemelen en büyüğü olduğuna dikkat çekiyor boru hattı 1986’da Indiana, East Chicago’da delinmiş bir depolama tankının 2,3 milyon galon benzin salmasından bu yana gaz sızıntısı.

Colonial, dökülen 2 milyon galonun yaklaşık yüzde 75’ini ve petrolle temas eden yaklaşık 10 milyon galon suyu topladığını söylüyor. Neyse ki, şirket diyor testi “su temini kuyularına hiçbir etkisi olmadığını doğruladı.”

Boru hattı zaten başka nedenlerle meşhur. Texas ve New York arasında günde 100 milyon galon yakıt taşıyan 5.500 mil boru hattı ile Colonial Pipeline, ABD’deki rafine petrol ürünleri için en büyük boru hattı sistemidir. Mayıs 2021’de, bir fidye yazılımı saldırısının ardından boru hattının beş gün boyunca devre dışı bırakılması gerekti, bu da daha yüksek gaz fiyatlarını, paniği ve benzin istasyonlarının dışındaki trafiğin tıkanmasını tetikledi. Fiyasko, Colonial’ın ağına girmek için ele geçirilmiş bir parola kullanan bilgisayar korsanlarına karşı ülkenin enerji altyapısının ne kadar savunmasız olduğunu gösterdi.

Görünüşe göre, çoğu boru hattı, sızıntıları tespit etmeye gelince de teknolojik olarak çok karmaşık değil. Sızıntıların çoğu, Colonial’da olduğu gibi insanlar tarafından bulunur. E&E Haberleri raporlar.genel-2