Avrupalı ​​uydu firmaları ortaklıkları 'küresel bir şampiyon' kurmak için değerlendiriyor

Fransız uydu operatörü Eutelsat İngiliz mevkidaşı ile görüştüklerini söyledi. OneWeb Elon Musk’ın Starlink’i gibi ABD hizmetlerine rakip olan geniş bant internette bir “küresel şampiyon” yaratmak için bir bağlantı için.

Uydu geniş bant, anten ve diğer altyapı ihtiyacını ortadan kaldırarak gezegenin en uzak bölgelerine kapsama getirmeyi vaat ediyor.

Ayrıca ticari uçaklarda ve bağlantılı arabalar gibi ürünlere internet sağlayacak.

Starlink, Dünya’nın sadece birkaç yüz kilometre üzerinde yörüngede dönen 2.000’den fazla küçük uyduyla pazarın başını çekerken. ToprakOneWeb’in 428 alçak yörüngeli uydusu vardır.

Eutelsat halihazırda telekom şirketi Orange ile yaptığı anlaşmayla bazı internet hizmetleri sağlıyor, ancak 35 daha büyük uydu ağı Dünya’dan binlerce kilometre uzakta yörüngede dönüyor ve daha yaygın olarak TV ve diğer iletişim için kullanılıyor.

Eutelsat, OneWeb ile olan bağlantının, eğer gerçekleşirse, daha düşük ve daha yüksek yörüngeli uyduları birleştiren türünün ilk örneği olacağını söyledi.

Fransız firma, 2030 yılına kadar 16 milyar dolar değerinde olması beklenen bir pazardan yararlanmak için “benzersiz bir konumda” olacağını söyledi.

Eutelsat yaptığı açıklamada, “potansiyel tüm paylaşım kombinasyonunun” “bağlantıda küresel bir lider yaratacağını” söyledi.

‘Bir sonraki mantıklı adım’ – Ancak, Avrupalı ​​firmalar sıkı bir rekabetle karşı karşıya.

Musk, piyasaya hakim olma planları olan tek teknoloji milyarderi değil – Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yakın zamanda 3200 uydu fırlatmayı planladığını duyurdu.

Bezos, görünüşe göre 10 milyar doları sözde fonuna taahhüt ederken, sektöre para akıyor. Proje Kuiper.

Kamu kurumları da harekete geçmek istiyor.

Çin’in Guowang adlı 13.000 uydudan oluşan bir takımyıldızı fırlatma planı var ve Avrupa Birliği 2024 yılına kadar yaklaşık 250 uydu yerleştirmek istiyor.

AB İç Pazar Komiseri Thierry Breton uyduların kapsama alanındaki boşlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını, kara ağlarında siber saldırılar olması durumunda yedeklilik sunacağını ve Avrupa hükümetlerinin şifreli iletişimini sağlayacağını söyledi.

“Düşük yörünge takımyıldızları, hükümetler için potansiyel olarak stratejik hale gelebilecek bir pazardır” dedi. Romain Pierredonbağımsız hisse senedi analiz firması AlphaValue’da analist.

Yarı iletkenlere işaret ederek, çok sayıda endüstride ulusal güvenlik çıkarlarının ön plana çıktığını söyledi.

“Amaç kimseye bağımlı olmamaktır, bu nedenle Avrupa OneWeb için potansiyel olarak büyük bir müşteri” diye ekledi.

Ve Fransız ve İngiliz hükümetlerinin her ikisi de olası birleşmede yer alıyor – İngiltere, OneWeb’de bir hisseye sahip ve devlet tarafından işletilen bir Fransız yatırım bankası, Eutelsat’ın neredeyse yüzde 20’sine sahip.

İngiltere’nin Financial Times gazetesi, her iki hükümetin de yeni şirkette yönetim kurulu koltuklarına sahip olacağını bildirdi.

Fransız firma, OneWeb’in zaten yüzde 20’sine sahip olduğunu vurgulayarak, işlemin “başarılı ortaklıkta bir sonraki mantıklı adımı” temsil edeceğini söyledi.

Potansiyel anlaşmanın, Eutelsat hissedarları ve düzenleyicileri tarafından onaylanma ihtiyacı da dahil olmak üzere, hala aşılması gereken birkaç engeli var.

Fransız firma, “Bu tartışmaların herhangi bir anlaşmayla sonuçlanacağının garantisi olamaz” dedi.

Eutelsat’ın hisseleri Paris borsasında yüzde 18 değer kaybetti.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9