Bitcoin logosunu taşıyan bir altın sikke yığınının üstünde bir manşet açık olan bir çift kelepçe.  Bunların hepsi bir dizüstü bilgisayar klavyesinin üstüne oturur.

Fotoğraf: Sohbet Karen Stüdyosu (Shutterstock)

Kripto işlemleri blok zincirinde şeffaf kaldığında, dijital para çok yasal olmayan bir şekilde el ticareti yaparken bunu gizlemek ne kadar zor?

Eh, o noktaya kadar, ne kadar zor aklamak senin kripton mu? Yeni bir rapor, çevrimiçi suçluların, kripto işlemlerini daha az izlenebilir kılan hizmetleri kullanan ana demografi olduğunu söyledi. Mikserler, AKA tumbler, birden fazla kullanıcı tarafından dağıtılan fonları toplayan ve daha sonra, her kullanıcıya koydukları orijinal miktarı eksi hizmet ücretini çekmesi için mektup yazmadan önce bunları karıştıran bir araçtır.

Kripto analiz firmasından yeni bir rapor zincir analizi Cuma günü yayınlanan açıklamada, karıştırıcılara gönderilen fonların açık ara en büyük payının “yasadışı adresler” tarafından yapıldığını gösteriyor. Karıştırıcılara gönderilen tüm fonların %10’a yakını bu sözde siber suçlulardan gelirken, P2P borsaları ve kumar platformları gibi farklı adreslerdeki karıştırıcı kullanımı %0,3’ten az.

Ve bu yıl daha da kötüleşti. Bu yasadışı adresler, 2022’de mikserlere gönderilen tüm fonların %23’ünü oluşturuyordu. Bu yasadışı fonlar, dolandırıcılık, çalıntı fonlar, dolandırıcılık dükkanları ve daha fazlası gibi kaynaklardan geldi. Raporun yazarları, bu hizmetlerin birçoğunun çok fazla bir şey gerektirmediğine dikkat çekiyor. müşteri kimliği. gibi birden fazla yaptırıma tabi varlık Lazarus GrubuKuzey Kore bağlantılı bir mürettebat olduğu iddia edilen 625 milyon dolarlık Axie Infinity hilesi, bu yıl mikserlere para gönderen tüm yaptırıma tabi kuruluşların %30’unu oluşturdu. Rus darknet pazarı hidra mikserlere gönderilen fonların %50’sinden fazlasını oluşturuyordu. Hydra, kripto hırsızlıklarına, fidye yazılımlarına ve daha fazlasına karıştığı için not edildi.

Raporda, Kuzey Kore bağlantılı siber suçluların, diğer gruplara kıyasla en fazla miktarda fonu denemek ve gizlemek için karıştırıcılar kullandığı belirtildi.

Tabii ki, mikser kullanan tüm insanlar, özellikle blok zincirindeki işlemler halka açık olduğundan ve çok fazla çaba sarf ettikten sonra, doğal olarak suç faaliyeti yapmıyorlar. izlenebilir. Kendilerini saklamaya çalışan millet baskıcı hükümetlerden işlemler anonim karıştırıcılar tarafından sağlanan ekstra mahremiyeti faydalı bulabilir. Karıştırıcıların aynı zamanda suçlular için de işe yaramadığını belirtmek de önemlidir. Daha büyük pot paraları aklamaya çalışın, çünkü kaçınılmaz olarak bir kullanıcının bir miksere koyduğu kriptonun bir kısmı, eğer diğer kullanıcılardan daha fazlaysa, başladıkları madeni paralardan bazıları olacaktır.

Ancak Chainalysis’in belirttiği gibi, “veriler, fonların %25’inin yasa dışı adreslerden gelmesiyle, karıştırıcıların şu anda önemli bir kara para aklama riski oluşturduğunu ve düşman hükümetlerle bağlantılı siber suçluların bundan yararlandığını gösteriyor.”

Mikserlerin farklı türleri var ama uzun lafın kısası, bu hizmetleri yasa dışı amaçlarla kullananlar, madeni paraları kimin koyduğunu ve kimin çıkardığını kaydedecek kadar merkezi olmayanları tercih ediyor. Karıştırıcıların kendileri, Hazine departmanı için mali suçları izleyen ABD kuruluşu olan Mali Suçları Uygulama Ağı tarafından “para aktarıcıları” olarak kabul edilir. Rapor, bazı karıştırıcı servislerinin yasadışı faaliyet için çağrıldığına işaret ediyor. Federal savcılar Bitcoin Fog’u suçladı Kara para aklama Darknet’te lisanssız bir iletim hizmeti işlettiği iddiasıyla.

“Şu anda ilgili kuralları takip eden herhangi bir karıştırıcının farkında değiliz. [Know Your Customer] süreçleri, fon kaynağı kontrolleri ve diğer temel müşteri tanımlama ve durum tespiti düzenlemeleri [money service businesses] Raporda, çoğu yargı yetkisine tabidir” denildi.

Kalan kripto fiyatına rağmen Çok daha düşük 2021 ortasındaki zirvesinden daha fazla, kripto suçlarının oranı sadece arttı. Web3 güvenlik firması CertiK’in 7 Temmuz’da yayınlanan 2. çeyrek raporu, kripto para piyasasının Nisan’dan Haziran’a kadar 2 milyar doların üzerinde kayıp verdiğini ve bu isabetin 870 milyon dolarının saldırı ve açıklardan kaynaklandığını gösterdi. Yılın ilk yarısındaki kayıp, 2021’in toplamından daha fazla.

Güvenlik raporu, en yaygın ikisinin saldırılar çoğunlukla aşağıdaki gibi platformlarda yürütülen flash krediler ve kimlik avı dolandırıcılığıdır. anlaşmazlık veya TelgrafHangi Twitter benzeri “doğrulanmış hesap” sistemleriniz yok yerinde.

Ve bu yılın geri kalanı için ne teklif ediyor? CertiK’in raporu, saldırılardan kaybedilen fonlarda geçen yıla göre %223’lük bir artış öngördü. Bu yüzden sanırım hepimiz bunu dört gözle bekliyoruz.genel-7