Yaklaşık iki yıldır, birçok endüstrinin ve çok sayıda şirketin zarar görmesi nedeniyle piyasada çeşitli çipler sıkıntısı yaşanıyor. Ama ortaya çıktı ki, bir kıtlık… fazla cips bolluğuna yol açabilir.TSMC, beklenmedik bir şekilde aşırı cips stoğuna sahip olduğunu açıkladı. Tam olarak belirtilmeyen, ancak bunun nedeni PC’lere, akıllı telefonlara ve diğer tüketici cihazlarına olan talebin azalmasıdır. Üstelik, fazlalık öyle ki, şirketin kendisine göre, dengenin yeniden kurulması için birkaç çeyrek geçmesi gerekecek.

Tedarikçilerimiz, tedarik zincirlerinde daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalıyor, bu da hem gelişmiş hem de olgun tesislerimiz için takım teslim sürelerini artırıyor.

Bu durumun tüketici elektroniği fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği belirsiz, ancak şu ana kadar hiçbir şirket böyle bir şey bildirmedi. Nvidia, GeForce RTX 30 serisi için fiyatları düşürmediği sürece, ancak bu öncelikle RTX 40’ın yolda olması ve eski stokların satılması gerektiğinden kaynaklanmaktadır.genel-22