Ajans, ABD telekom düzenleyicisinin, Çinli telekom devleri Huawei ve ZTE tarafından yapılan ABD ekipman ağlarından çıkarılmasını finanse etmek için ek bir 3 milyar dolara (kabaca 25.000 Rs) ihtiyacı olduğunu ve bunun toplam maliyeti 4.9 milyar dolara (kabaca 40.000 Rs.) getirdiğini söyledi. Kongre Cuma günü.

Federal İletişim Komisyonu başkanı Jessica Rosenworcel Cuma günü Senatör Maria Cantwell’e yazdığı bir mektupta, “Tüm makul ve desteklenen maliyet tahminlerini finanse etmek için… Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesine başkanlık eden.

Kongre, kaldırma sürecini finanse etmek için yalnızca 1,9 milyar dolar (kabaca 15.000 Rs.) tahsis ettiğinden, şirketlere maliyetlerin yalnızca yaklaşık yüzde 40’ı için geri ödeme yapılacağını da sözlerine ekledi.

2019’da Kongre, FCC’yi, ulusal güvenlik riski oluşturan telekom ekipmanları ağlarını geri ödeme vaadiyle temizlemek için federal sübvansiyonlar alan zorlayıcı ABD telekom operatörleriyle görevlendiren bir yasa çıkardı.

FCC, Huawei ve ZTE’yi tehdit olarak belirleyerek ABD şirketlerini ekipmanlarını çıkarmaya veya yeni ekipman satın almak için 8,3 milyar dolarlık (kabaca 66.000 Rs. crore) devlet fonundan dondurulmaya zorladı. Bununla birlikte, sözde “sök ve değiştir” çabasını finanse etmek için Kongre, yalnızca 1,9 milyar dolar tahsis etti ve bu, kaldırma programının ne kadar etkili uygulanacağına dair soruları gündeme getirdi.

Rosenworcel mektupta, “Ek bir ödenek yoksa, Komisyon Kongre’nin belirlediği önceliklendirme planını uygulayacak” dedi ve Komisyonun “tahsisatlar önümüzdeki günlerde yayınlandıkça” geri ödeme taleplerini işlemeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

Şirketler, geri ödeme alana kadar işi tamamlamak zorunda değildir.

© Thomson Reuters 2022
genel-8