Eski EA CEO’su John Riccitiello, video oyun endüstrisindeki mikro dönüşümler hakkında konuştu ve para kazanma sistemini yaratıcı sürecin başlarında uygulamaya odaklanmayan geliştiricilere saldırdı ve onları ‘aptallar’ olarak nitelendirdi.

Riccitello açıklama yaptı PocketGamer.Biz geliştiricilerin oyun prodüksiyonunun başlarında oyunlarından para kazanmaya odaklandıklarında karşılaştıkları geri dönüş hakkında sorulduğunda. Mikro dönüşümlere öncelik vermeyen, aynı zamanda onları “en güzel ve saf, parlak insanlar” olarak adlandıran geliştiricilerle yaşadığı dehşetten açıkça bahsetti.

Riccitello, “Ferrari ve diğer üst düzey otomobil üreticilerinden bazıları hala kil ve oyma bıçakları kullanıyor” dedi. “Oyun endüstrisinin çok küçük bir kısmı bu şekilde çalışıyor ve bu insanlardan bazıları benim dünyada savaşmaktan en çok hoşlandığım insanlar – onlar en güzel, saf, zeki insanlar. Onlar aynı zamanda en büyük lanet olası aptallardan bazıları.”

“Ancak bu endüstri, insanları hâlâ bu felsefeye bağlı olanlar ile başarılı bir ürünü neyin nasıl oluşturacağını kitlesel olarak benimseyenler arasında ayırıyor. Ve hiçbir yerde, oyuncunun ne düşündüğünü umursamayan başarılı bir sanatçı tanımıyorum. Bu geri bildirim döngüsünün geri geldiği yer burasıdır ve bunu görmezden gelmeyi seçebilirler. Ama bunu hiç bilmemeyi seçmek büyük bir karar değil.

“Harika oyunların başarısız olduğunu gördüm çünkü zorlama döngülerini bir saat olması gerekirken iki dakikaya ayarladılar. Bazen, büyük bir başarı ve muazzam bir başarısızlık arasındaki ürün farkını bile fark etmezsiniz, ancak bu ayarlama ve yıpranma oranına ne yaptığı için. Gezegende bu bilgiyi istemeyecek bir geliştirici yok.” Eski EA CEO’su Riccitello dedi

Mikro dönüşümler, oyun endüstrisinde sıcak bir konu olmaya devam ediyor. Halihazırda tam fiyatlı bir oyunda oyun içi öğeleri satma uygulaması, sektör profesyonelleri ve tüketicileri arasında her zaman konuşmaları ve tartışmaları artırmıştır.

O zamandan beri birçok geliştirici, yalnızca Fortnite, Warzone ve Halo Infinite gibi mikro dönüşümlerden para kazanan, oynaması ücretsiz bir model seçti. Ancak bazı oyunlar, oyuncuların karakterlerini en üst düzeye çıkarmak için muhtemelen 110.000 doların üzerinde harcamak zorunda kalacağı Diablo Immortal gibi bundan gerçekten yararlanıyor.

Kaynak: PocketGamer.Bizoyun-6