Bir SpaceX Falcon 9 roketi, 14 Temmuz 2022’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden, SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonuna 25. ikmal görevi için bir Cargo Dragon uzay aracıyla birlikte havalanıyor. Kredi: NASA TV

Falcon 9 roketiyle fırlatılan Uzay X 5,800 pounddan fazla bilim deneyi, ekip malzemeleri ve diğer kargoları taşıyan Dragon ikmal uzay aracı, NASA’nın Kennedy Uzayından Perşembe günü saat 20:44 EDT (17:44 PDT)’de fırlatıldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıktı. Florida’daki merkez.

Uzay aracı, şirketin 25. ticari ikmal hizmetleri görevi için Kennedy’deki Launch Pad 39A’dan bir SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldı. NASA. 16 Temmuz Cumartesi günü saat 11:20 EDT (08:20 PDT) civarında uzay istasyonuna otonom olarak yanaşması ve yaklaşık bir ay orada kalması planlanıyor. Varışların canlı yayını, ajansın yayın organı olan NASA Televizyonunda sabah 10’da başlayacak. İnternet sitesive NASA uygulaması.

NASA'nın SpaceX CRS-25 Kaldırma

Dragon kapsülünü taşıyan SpaceX Falcon 9 roketi, 14 Temmuz 2022’de NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan, şirketin Uluslararası Uzay İstasyonuna ajans için 25. Ticari İkmal Hizmetleri görevinde havalanıyor. Kalkış 20:44 EDT’deydi. Dragon, uzay istasyonuna çeşitli NASA araştırmaları da dahil olmak üzere 5,800 pounddan fazla kargo teslim edecek. Uzay aracının, Florida kıyılarından aşağı sıçrayan araştırma ve kargo ile Dünya’ya dönmeden önce yörüngedeki karakola bağlı yaklaşık bir ay geçirmesi bekleniyor. Kredi: NASA/Kevin M OConnell/Kevin E Da

Dragon’un uzay istasyonuna teslim ettiği bilim deneyleri arasında şunlar yer alıyor:

Dünya’nın Tozunu Haritalamak

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından geliştirilen Dünya Yüzeyi Mineral Toz Kaynağı Araştırması (EMIT), Dünya’nın kurak bölgelerindeki tozun mineral bileşimini ölçmek için NASA görüntüleme spektroskopisi teknolojisini kullanır. Havaya üflenen mineral tozu, önemli mesafeler kat edebilir ve Dünya’nın iklimini, hava durumunu, bitki örtüsünü ve daha fazlasını etkileyebilir. Örneğin, güneş ışığını emen koyu renkli mineraller içeren tozlar bir alanı ısıtabilirken, açık renkli mineral tozlar onu soğutabilir. Hava kalitesini, kar erime hızı gibi yüzey koşullarını ve okyanustaki fitoplankton sağlığını da etkiler. Araştırma, Dünya’da toz üreten bölgelerdeki mineral bileşiminin haritalarını oluşturmak için bir yıl boyunca görüntüler toplar. Böyle bir haritalama, mineral tozunun şimdi ve gelecekte insan popülasyonları üzerindeki etkilerine dair anlayışımızı geliştirebilir.

Daha Hızlı Bağışıklık Sistemi Yaşlanması

İmmünosensens, yaşlanma ile ilişkili immün yanıttaki değişikliklerdir. Mikro yerçekimi, insan bağışıklık hücrelerinde bu duruma benzeyen, ancak Dünya’daki gerçek yaşlanma sürecinden daha hızlı gerçekleşen değişikliklere neden olur. bu bağışıklık yaşlanması Uluslararası Uzay İstasyonu ABD Ulusal Laboratuvarı tarafından desteklenen araştırma, mikro yerçekiminin uçuş sırasında bağışıklık fonksiyonunu nasıl etkilediğini ve bağışıklık hücrelerinin uçuş sonrası iyileşip iyileşmediğini incelemek için doku çipleri kullanıyor. Doku yongaları Bilim insanlarının bu hücrelerin streslere, ilaçlara ve genetik değişikliklere nasıl tepki verdiğini test etmelerine olanak tanıyan, 3 boyutlu bir yapıda insan hücrelerini içeren küçük cihazlardır.

Uzayda Toprak

Yeryüzündeki karmaşık mikroorganizma toplulukları, karbon ve diğer besin maddelerinin döngüsü ve bitki büyümesinin desteklenmesi dahil olmak üzere toprakta temel işlevleri yerine getirir. Uzayda Mikrobiyomların Dinamiği NASA’nın Biyolojik ve Fiziksel Bilimler Bölümü tarafından desteklenen, mikro yerçekiminin toprak mikrop topluluklarında metabolik etkileşimleri nasıl etkilediğini inceler. Bu araştırma, Dünya’daki doğal bir karbon polimeri olan kitini ayrıştıran mikrop topluluklarına odaklanıyor.

Lise Öğrencisi Hava Durumu Çalışması

KunduzKüp lise öğrencilerine bir CubeSat tasarlatarak uzay bilimlerini öğretecek bir eğitim misyonudur. BeaverCube, Dünya’nın iklim ve hava sistemlerini incelemek için bulut özelliklerini, okyanus yüzey sıcaklıklarını ve okyanus rengini ölçmek için bir görünür ve iki kızılötesi görüntüleyiciye ev sahipliği yapacak. Ayrıca şekil hafızasının kullanımı için bir uygulama gösterecektir. alaşım Yörünge içi kalibrasyon tekniği ile teknoloji.

Genler, Hücre Yok

Hücresiz teknoloji, kültürlenmesi gereken özel canlı hücreler ekipmanı olmadan protein üretmek için bir platformdur. Uzaydaki Genler-9Ulusal Laboratuar tarafından desteklenen , mikro yerçekiminde hücresiz protein üretimini gösterir ve belirli hedef molekülleri tespit edebilen iki hücresiz biyosensörü değerlendirir. Bu teknoloji, tıbbi teşhis, isteğe bağlı ilaç ve aşı üretimi ve gelecekteki uzay görevlerinde çevresel izleme için basit, taşınabilir ve düşük maliyetli bir araç sağlayabilir.

Daha İyi Beton

Yerinde Yetenekler için Biyopolimer Araştırması mikro yerçekiminin organik bir malzeme ve biyopolimer toprak kompoziti olarak bilinen ay veya Mars tozu gibi yerinde malzemelerle yapılmış somut bir alternatif yaratma sürecini nasıl etkilediğine bakıyor. İnşaatın yapıldığı yerde mevcut kaynakları kullanmak, koruma miktarını arttırmayı mümkün kılar.

Bunlar, şu anda yörüngedeki laboratuvarda biyoloji ve biyoteknoloji, fizik bilimleri ve Dünya ve uzay bilimleri alanlarında yürütülmekte olan yüzlerce araştırmadan sadece birkaçı. Bu alanlardaki ilerlemeler, uzun süreli uzay yolculuğu sırasında astronotların sağlıklı kalmasına yardımcı olacak ve düşük Dünya yörüngesinin ötesinde gelecekteki insan ve robotik keşifler için teknolojiler gösterecek. Ay ve Mars NASA’nın Artemis programı aracılığıyla.uzay-2