Kara Güzellik olarak adlandırılan göktaşı NWA 7034, 2011 yılında Sahra Çölü’nde keşfedildiğinden beri jeologları büyüledi.

Bilim adamları Salı günü, kendi gezegenimizin nasıl oluştuğuna dair ipuçları sağlayabilecek bir keşif olan, bilinen en eski Mars göktaşının orijinal olarak Dünya’ya fırlatıldığı krateri bulduklarını duyurdular.

Kara Güzellik olarak adlandırılan göktaşı NWA 7034, 2011 yılında Sahra Çölü’nde keşfedildiğinden beri jeologları büyüledi.

300 gramın (10,6 ons) biraz üzerinde ağırlığıyla ele kolayca oturur ve yaklaşık 4,5 milyar yıl öncesine dayanan zirkonlar da dahil olmak üzere bir malzeme karışımı içerir.

Fransa’nın Paris-Saclay Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Sylvain Bouley, AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, onu jeoloji tarihinde incelenen en eski kayalardan biri yapıyor” dedi.

Göktaşı üzerinde yeni bir çalışmanın yazarlarından olan Bouley, yolculuğunun “gezegenlerin oluşmaya başlamasından yaklaşık 80 milyon yıl sonra” güneş sisteminin emekleme dönemine kadar uzandığını söyledi.

Krater Tespit Algoritmasından elde edilen Mars yüzeyindeki 90 milyon kraterin dağılımı. Renkler krater boyutunu gösterir ve yoğunlukları yüzeydeki krater yoğunluğuyla bağlantılıdır. Mavi noktalar ve ışınlı desenler, yüzeyde oluşan en genç ve en büyük kraterlerle ilişkilendirilir. Kırmızı daire, Black Beauty göktaşını fırlatan Karratha kraterini gösteriyor. Kredi: Lagain ve diğerleri, Curtin Üniversitesi

Bouley, tektonik plakaların uzun zaman önce Dünya’nın antik kabuğunu kapladığını ve bunun “gezegenimizin bu ilkel tarihini kaybettik” anlamına geldiğini söyledi.

Ancak Black Beauty “bir gezegenin ilk anlarında açık bir kitap” sunabilir, diye ekledi.

Bu kitabı açmak için Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, göktaşının Mars’taki orijinal evini bulmak için yola çıktı.

Black Beauty’nin uzaya fırlamasına neden olan şeyin muhtemelen kızıl gezegene çarpan bir asteroid olduğunu biliyorlardı.

Çarpışma, “Mars’ın yerçekiminden kaçmak için saniyede beş kilometreden (üç mil) fazla – kayaları çok yüksek bir hızda fırlatmaya yetecek güce sahipti”, Curtin’den Anthony Lagain, çalışmanın baş yazarı. Doğa İletişimiAFP’ye anlattı.

Böyle bir krater devasa olmalı – en az üç kilometre çapında.

Sorun? Mars’ın kabarcıklı yüzeyinde en az o kadar büyük yaklaşık 80.000 krater var.

ipuçlarını takip etmek

Ancak araştırmacıların bir ipucu vardı: Black Beauty’nin kozmik ışınlara maruz kalmasını ölçerek, yaklaşık beş milyon yıl önce ilk yuvasından ayrıldığını biliyorlardı.

Lagain, “Yani, çok genç ve büyük bir krater arıyorduk.” Dedi.

Bir başka ipucu da, bileşiminin, yaklaşık 1,5 milyon yıl önce, muhtemelen ikinci bir asteroidin çarpmasıyla aniden ısındığını göstermesiydi.

Ekip daha sonra bir algoritma oluşturdu ve bir NASA uydusu tarafından çekilen 90 milyon kraterin görüntülerini taramak için bir süper bilgisayar kullandı.

Bu, onu 19 kratere indirdi ve araştırmacıların kalan şüphelileri ekarte etmesine izin verdi.

Black Beauty’nin yaklaşık 1,5 milyar yıl önce çarparak 40 kilometrelik Khujirt kraterini oluşturan bir asteroit tarafından ilk evinden çıkarıldığını buldular.

Sonra birkaç milyon yıl önce, çok uzak olmayan başka bir asteroid çarparak 10 kilometrelik Karratha kraterini yarattı ve Kara Güzel’i Dünya’ya doğru fırlattı.

Mars’ın güney yarım küresindeki bölge, tıpkı Black Beauty gibi potasyum ve toryum elementleri açısından zengindir.

Diğer bir faktör de, Black Beauty’nin yüksek oranda manyetize olan tek Marslı göktaşı olmasıydı.

Lagain, “Karratha’nın bulunduğu bölge, Mars’ta en çok mıknatıslanan bölgedir.” Dedi.

Çalışma, Terra Cimmeria-Sirenum eyaleti olarak bilinen “Mars’taki erken kabuklu süreçlerin bir kalıntısı ve bu nedenle gelecekteki görevler için yüksek ilgi gören bir bölge” olduğunu söyledi.

Bouley, şu anda planlanan Mars görevlerinde su ve yaşam belirtileri arama lehine bir “önyargıya” işaret etti.

Ancak gezegenlerin ilk oluşumunun bazı temel soruları nasıl yanıtlayacağını anlamak için Lagain, “Dünya’nın Evrende nasıl bu kadar istisnai bir gezegen haline geldiği” de dahil olmak üzere dedi.


Makine öğrenimi, ünlü Mars kayasını fırlatan krateri tanımlar


Daha fazla bilgi:
Anthony Lagain, Mars’taki en eski göktaşının fırlatıldığı yerin ortaya çıkardığı erken kabuksal süreçler, Doğa İletişimi (2022). DOI: 10.1038/s41467-022-31444-8. www.nature.com/articles/s41467-022-31444-8

© 2022 AFP

Alıntı: Bilim adamları, 16 Temmuz 2022’de https://phys.org/news/2022-07-scientists-oldest-martian-meteorite-home.html adresinden alınan en eski Mars göktaşının orijinal evini (2022, 16 Temmuz) buldu.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir.uzay-1