Meta ilk insan hakları raporunu 14 Temmuz’da yayınladı. Bu, teknoloji devinin ürünleri, politikaları veya iş uygulamalarıyla ilgili insan hakları endişelerine nasıl yanıt verdiğini detaylandırıyor. Meta’nın son iki yılda ele aldığı birçok konuya geri dönen, ancak belirli konuları gizleyen bir belge.

Şeffaf bir rapor…

Bu raporda Menlo Park merkezli şirket, örneğin Covid hakkındaki yanlış bilgilerle mücadele etmek için Instagram ve Facebook sosyal ağlarında 2020 ve 2021’de aldığı önlemlere bakıyor. ” Rapor, veri politikamızın, kolluk kuvvetleri müdahale ekibimizin ve değerlendirmelerimizin, insanları yasa dışı veya aşırı devlet gözetiminden korumaya nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor », kesin basın açıklaması.

Aynı kategoride

elon musk

Twitter, sosyal ağın ele geçirilmesini zorlamak için Elon Musk’a dava açtı

Belge ayrıca Kaliforniyalı grubun bağlantılı gözlükleri Ray-Ban Stories’in piyasaya sürülmesiyle ilgili tartışmalara da geri dönüyor. Meta, imaj hakları gibi mahremiyet risklerini ve kadınlar, çocuklar ve azınlıklar gibi savunmasız gruplara yönelik potansiyel zararları incelediğini söyledi. Mark Zuckerberg tarafından kurulan şirket, WhatsApp mesajlarının uçtan uca şifrelenmesiyle de övünüyor.

… ama birçok noktayı gizleyen

Meta başarılarını vurgularsa, raporu belirli soruları yanıtlamıyor. Ekim 2021’de, duvar sokak günlüğü Facebook Dosyalarının bir parçası olarak, Facebook’un Hindistan’da dini nefret söylemini desteklemek için nasıl kullanıldığına dair bir araştırma yayınladı. Meta, bu sapmaları değerlendirmek için 2020’de hukuk firması Foley Hoag LLP’ye başvurmuştu. Bugün kamuoyuna açıklanan rapor, bu değerlendirmelerin yalnızca bir özetini içeriyor. Meta’nın insan hakları başkanı Miranda Sissons, California merkezli şirketin bunları tam olarak yayınlama planı olmadığını söyledi.

Değerlendirmeye katılan Hintlilerin çeşitliliğini temsil eden bir kuruluş olan India Civil Watch International’ın temsilcisi Ratik Asokan, şunları söyledi: Reuters olduğunu” bu raporda yer alan bilgilerden rahatsız olduklarının en açık kanıtı “. Meta’ya soruyor” bağımsız hukuk firmasının ne rapor ettiğini görmek için yönetici özetini yayınlamak “.

en rapor (PDF) de Meta, metaverse hakkındaki ilk vizyonu olan Horizon Worlds’de olabilecek aşırılıklardan bahsetmiyor. Ancak geçen Mayıs ayında bir araştırmacı, bir STK soruşturmasının parçası olarak Horizon Worlds’ü ziyareti sırasında tecavüze uğradığını iddia etti.

İnsan haklarına ilişkin bu belge, sosyal ağların mastodonunu temizlemek için tasarlanmıştır. Eksik olmakla, birincil amacını yerine getirmez.genel-16