Sürdürülebilir Okyanus İttifakı, birkaç yıldır “mavi ekonomi”nin sadık bir savunucusu ve okyanus odaklı erken aşama girişimleri için bir kuluçka merkezi olmuştur. tarafından yetkilendirilmiştir. 15 milyon dolarlık yeni finansmankar amacı gütmeyen kuruluş, kapsamını genişletmeyi ve “ekoprenörler” olarak adlandırdıkları iklim odaklı kurucular sınıfını daha somut bir şekilde desteklemeyi umuyor.

Finansman birkaç kaynaktan geliyor, ancak en göze çarpanları Salesforce’tan türetilen hayırseverliği özellikle yeşil bir temaya veya bu durumda mavi olan Marc ve Lynne Benioff. Benioff, SOA’nın kurucusu Daniela Fernandez’e 2019’da okyanus odaklı 100 yeni girişim ve proje bulup hızlandırması için meydan okudu ve organizasyon bu hedefi iki katından fazla artırdı. Görünüşe göre bu, beynindeki bağış merkezini harekete geçirdi ve sonuç bu yeni para oldu.

Rezonans Hayırseverler, Inclusive Capital Partners Foundation, Maja Kristin ve diğerleri de araya girdi. Fernandez, fonların çabalarını ölçeklendirmek için hemen kullanılacağını söyledi.

“Tabandan ve kâr için çok fazla talep aldık, ancak sahip olduğumuz sınırlı kaynaklarla, kime finanse ettiğimiz konusunda çok seçici olmak zorunda kaldık” dedi. “Bu alanda çok büyük bir finansman boşluğu var – çok fazla fon araştırmaya gidiyor, ancak bu projelerin tohumlanmasına, dünya çapında gençliği güçlendirmeye, endüstriyi nasıl bozup yeniden yapılandıracağını düşünmeye değil.”

BM gibi kuruluşların çabaları gerekli ve yararlı olsa da, nihayetinde işleri ilerletenlerin başka yerlerde olduğunu vurguladı – genellikle gençlerin bu kurumlarda algıladıkları eylemsizlik veya ayak sürümesinden dehşete düşüyor. SOA’nın yüzlerce küçük yatırım ve sponsorlukta doğrulanan umudu, stratejik olarak yerleştirilmiş birkaç bin doların, tutkulu bir liderin etkili ve başarılı bir kurucu olması ya da yoluna devam etmesi arasındaki fark olabileceğidir.

Bunun bir kısmı aynı zamanda daha büyük çekler yazabilme yeteneğidir – yeni ortaya çıkan şirketler ve projeler için 100.000 $ ‘a kadar. Bu, kurumsal SaaS decacorn’larıyla karşılaştırıldığında kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak denizde hızlandırıcılarında tanıştığım tohum öncesi kurucular için, bir hobiyi ve tutkuyu çalışan bir işe dönüştürebilecek çok önemli bir yaşam çizgisi.

BM Okyanus Konferansı katılımcıları, eve “mikro hibe” çeki götürmeyi kutluyor.

Ancak kuruluş, kohort tabanlı hızlandırıcılarının, ne kadar yararlı olursa olsun, sürdürülebilir başlangıç ​​ekonomisinin artan taleplerini gerçekten karşılamadığını da keşfetti.

“Zamana bağlı model bozuldu diyebilirim. Bu girişimcilerin yaşam için desteğe ihtiyacı var” dedi.

SOA’nın kurucu ortağı ve oradaki hızlandırıcı programın başkanı Craig Dudenhoffer, bu iddiayı yineledi ve ileride sistemi nasıl değiştireceklerini ayrıntılı olarak açıkladı.

“Yeni ağlara ve finansmana erişmek ve bunlara erişmek için birden fazla hızlandırıcı program arasında sıçrayan yeni başlayanlar görüyoruz. Kısa vadeli hızlandırıcı programlar, startup’ları “bir sonraki aşamaya” taşıyor ama bundan sonra ne geliyor?” TechCrunch’a bir e-posta yazdı. “SOA Startup ağı… geleneksel hızlandırıcıların kalıbını kırıyor ve yeni başlayanlara, SOA’nın danışmanlar, ortaklar, yatırımcılar ve okyanus etkisi girişimcilerinden oluşan bir topluluğa yıl boyunca erişim sağlıyor – bir hızlandırıcı programın katı yapısı olmadan. Startup’lar yıl boyunca sürekli olarak kabul edilir ve hemen SOA ağından destek almaya başlar. Programa katılan girişimler, SOA’dan yatırım alıyor ve okyanus girişimlerinin ömrü boyunca desteğe erişiyor.”

Olive Garden gibi, ağın bir parçası olduğunuzda bir ailesiniz. Fernandez, TechStars ve Y Combinator gibi daha büyük başlangıç ​​hızlandırıcılarıyla benzerlikleri kabul etmesine rağmen, sürekli kabullerin ve bu yeni başlayan ağa odaklanmanın en önemli kısım olduğunu söyledi.

SOA’dan Daniela Fernandez ve Salesforce’tan Marc Benioff.

“Bu girişimcilerin çoğu bize geliyor ve örneğin danışma kurulumuza katılması için bir deniz yosunu uzmanına ihtiyacım var diyor. Ve söylemeliyiz ki, programımız gelecek yıl tekrar başlayana kadar bekleyin. Bu uzmanlığı yılın herhangi bir zamanında sağlamak ve aynı zamanda girişimcilerimizi yatırımcılara, hükümetlere, şirketlere ve potansiyel ortaklara hitap edebilecekleri kilit taşı toplantılarına getirmek istiyoruz.”

Amaç, okyanus ve nihayetinde daha genel olarak iklim odaklı girişimcilik için fiili profesyonel ağ olmak, yeni grupları, zorlukları, yarışmaları vb. teşvik etmeye yardımcı olacak bir şey. (Daha önce finanse edilen veya kuluçkalanan şirketler, herhangi birinizin bunu okuması durumunda otomatik olarak ağa eklenecektir.)

Bu 15 milyon dolar, SOA’nın birkaç yıl önceki mütevazi başlangıcından bu yana sahip olduğundan daha fazla para olmasına rağmen, önümüzdeki üç yıl içinde 100 milyon dolar toplamak için bir acelenin başlangıcı. Benioff’lar cömert davrandılar ama faturanın tamamını karşılamayacaklar.

Fernandez, “Bu 100 milyon dolarlık hedefe ulaşmak için kesinlikle başka yatırımcılar ve hayırseverler arıyoruz” dedi. “Okyanusu bir öncelik haline getirmeliyiz. Bu, tüm fonların en az finanse edileni BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri [sustainable development goals]. Burada BM okyanus konferansında, bir gençlik lideri bir hükümet liderine dönüp onlara bundan sonra ne olacağını sorduğunda, somut bir plan yoktu. Kendi kuşağının yaptıkları için özür dilediler, ancak kendilerini sorumlu tutacakları somut bir değişiklik olmadı.”

Beklendiği gibi, bir şeyin doğru yapılmasını istiyorsanız veya hiç istiyorsanız, bunu kendiniz yapmalısınız – sürdürülebilirlik alanındaki liderlerin giderek daha fazla fark ettiği gibi. Umarım SOA gibi kuruluşlar tam da bunu yapmalarına yardımcı olur.genel-24