Her köşededirler ve uygulama – e-scooter, e-scooter ve bisiklet aracılığıyla kolayca çalıştırılabilirler. Ancak bunları kullanmanız gereken uygulamalardan bazılarının şart ve koşullarda ciddi eksiklikleri var.

Tüketici danışma merkezleri, 54 e-scooter sağlayıcısının ve benzerlerinin uygulamalarındaki hüküm ve koşulları daha yakından inceledi. Bunu yaparken, tüm uygulamalarda bazı ağır yasa ihlallerini fark ettiler. İşin kötü yanı, birçok kullanıcının hangi maddeleri kabul ettiğini bile bilmemesi. Genellikle sadece uygulamaları indirir, hızlı bir şekilde bir hesap oluştururlar, ancak kiraladıkları e-scooter veya bisikletle aynı hızda havalanabilmeleri için. Yolculuk sırasında bir şeyler ters giderse, maddeler hızla kaba bir uyanışa neden olabilir.

E-scooter uygulamalarındaki genel şartlar ve koşullar, kiracıları yönetim kurulu genelinde sorumlu kılar

Uygulamalarının hüküm ve koşullarında, sağlayıcılar genellikle sorumluluğu e-scooter ve benzerlerini kiralayanlara devretmeye çalışır. Örneğin, araçların kullanımdan önceki haliyle aynı durumda iade edilmesini şart koşuyorlar. Bir e-scooter, örneğin yağmur yağdığı veya ıslandığı için sürüş sırasında kirlenirse, bunun bedelini kiracılar ödemek zorundadır. E-scooter uygulamalarının hüküm ve koşulları ayrıca kiracıların aşınma ve yıpranmadan sorumlu olmasını şart koşar.

Saksonya-Anhalt’taki tüketici danışma merkezinden Anne Neumann, “Soruşturmanın bir parçası olarak, hasar durumunda çok sayıda sabit oranlı, bazen çok aşırı tazminat talepleri bulduk” diyor. “Ayrıca, kiralama süresinin birkaç dakika aşılması veya hatalı park edilmesi gibi küçük ihlaller için yüksek, sözde hizmet ücretleri ödendi.”

Acil bir durumda, e-scooter veya bisiklet kiralayanlar, yalnızca araç sürüş sırasında kirli veya yanlış park edildiğinden yüksek taleple karşı karşıya kalır.

Ayrıca okuyun: Almanya’daki en iyi sokak yasal e-scooter’ları

Sunucuların garip talepleri

Sağlayıcılar, uygulamalarının hüküm ve koşullarında bir e-scooter kullanımı sırasındaki davranışı da belirtir. Ancak, tüketici savunucularının öğrendiği gibi, bunlar bazen çok tuhaf görünüyor. Örneğin, bazı sağlayıcılar, araba kullanırken cebinizde deodorant veya oje taşımanızı yasaklar. Eczaneden eve dönüş bu nedenle imkansız olurdu.

Diğerleri, kiracıların, boyada veya darbede en küçük bir hasar olması durumunda bile, yalnızca sağlayıcıların kendileri değil, aynı zamanda polisle de derhal iletişime geçmelerini gerektirir. Aslında tüketici savunucularına göre, herhangi bir hasarı kiralama sona erdiğinde sağlayıcıya bildirmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca okuyun: Xiaomi’nin ucuz e-scooter’ları iyi

Tüm e-scooter sağlayıcıları geçersiz hüküm ve koşullar nedeniyle yargılanamaz

Uzmanlar, yalnızca bir sağlayıcıdan bir uygulamanın hüküm ve koşullarında 63’e kadar geçersiz madde buldu. Bu üzücü bir rekor. Ancak çok sayıda başka sağlayıcı da tüketici savunucuları tarafından uyarıldı. Uzmanlara göre, yaklaşık yarısı derhal bir ateşkes bildirisi yayınladı. Bazen şikayetler bile oldu.

Ancak, uygulamalardaki şüpheli ve bazen yasa dışı hüküm ve koşulları nedeniyle tüm e-scooter, scooter veya bisiklet sağlayıcıları yargılanamaz. Bazıları o zamandan beri piyasadan kayboldu, diğerleri yurtdışında yaşıyor ve bu da iletişimi zorlaştırıyor.

Uygulama kullanıcıları için bu, bir e-scooter kiralamadan önce hüküm ve koşulları dikkatlice okumaları gerektiği anlamına gelir. Metinlerin uzunluğu nedeniyle, birçok insan onlarsız yapar ve bu da sonunda pahalı bir eğlenceye dönüşebilir.

kaynakgenel-25