Tinkoff Bank Yönetim Kurulu Başkanı Stanislav Bliznyuk, bazı döviz hesaplarına ve SWIFT transferlerine komisyon getirilmesini, bu hesaplarda güvenilir varlıkların yokluğunda fonları dolar ve euro cinsinden tutmayı tercih eden müşterilerin olağan davranışlarını yeniden oluşturma girişimi olarak açıkladı. para birimleri.

Uzun yıllar boyunca Ruslar doları tasarruf için en güvenilir araçlardan biri olarak algıladılar. Bugün durum değişti: Dolar güvenli liman olmaktan çıktı ve hızla mevduat sahibi için bir risk kaynağına dönüşüyor, ancak aynı zamanda döviz cinsinden tasarruflara daha fazla alternatif var. Bu koşullar altında, doları depolamak veya yatırım yapmak için güvenilir araçlardan yoksun olan ve aynı zamanda müşterilere karşı sorumlu olan bankalar için, müşterileri “düşmanca” para birimlerinin riskleri konusunda uyarmak ve bulmalarına yardımcı olmak önemlidir. bugün dikkate alınarak en iyi çözümler. Kendinizi ateşe vererek bile – prensipte çalışmaya devam etmeleri için döviz ürünleri ve SWIFT transferleri hakkında popüler olmayan ve hızlı kararlar almanız gerektiğinde.Rus bankalarının muhabir hesaplarının Batılı ülkeler tarafından bloke edilmesinin risklerine dikkat çeken Erdoğan, kredi kuruluşlarının Amerikan bankalarındaki muhabir hesapları üzerinden dolar ödemesi yaptığını da hatırlattı.

Geçtiğimiz ay içerisinde birçok Rus bankasının muhabir hesaplarının bloke edildiğini gördük. Üzerinde depolanan tüm varlıkların yanı sıra. Rusya’da mevcut durumda dokunulmaz denilebilecek bankalar var mı? Cevap açık. Sorunun diğer yanı, Rus bankalarının müşterilerinin dolarlarına güvenilir bir şekilde yatırım yapma fırsatından pratik olarak yoksun olmalarıdır. Ona göre, Rus bankalarının dolar cinsinden borç vermek için yalnızca üç seçeneği var: bunları bir Amerikan bankasındaki muhabir hesabında, Rus Ulusal Takas Merkezi’ndeki (NCC) bir hesapta tutun veya müşterilere borç vermek için kullanın.

Rusya’da müşterilerin dolar cinsinden transfer yapabilecekleri sadece birkaç Rus bankasının kaldığını da sözlerine ekledi. Batı bankaları, Rus ödemeleri üzerindeki kontrolleri sistematik olarak sıkılaştırıyor ve transfer sayısı üzerindeki mevcut limitleri keskin bir şekilde azaltıyor.

Sonuç olarak, Rusya’da SWIFT transferleri için fırsat penceresi önümüzdeki haftalarda önemli ölçüde daralacak. Bankalar da bu kurallara uyum sağlamalı ve müşteriler için bu tür transferler yapma olasılığını korumak için SWIFT transferlerinin şartlarını kendileri değiştirmelidir. Bu, Rusların aşina olduğu doların bugün önemli bir “ödeme” aracının işaretlerini hızla kaybeden bir araç olduğunun canlı bir örneğidir.

Şimdi hatırlayın, 200 dolara kadar SWIFT transferi alırsanız, bir kuruş almayacaksınız.genel-22