Berlin’deki kolluk kuvvetleri, Tesla otomobillerinin tesislerinin bazı bölümlerine girmesini ve orada park etmesini yasaklamaya karar verdi, çünkü araçlara yerleştirilen kameralar “çevreyi çok yoğun bir şekilde kaldırıyor”. Bu, yerel polis temsilcisine atıfta bulunarak DPA ajansı tarafından bildirildi.Ona göre, kolluk kuvvetleri güvenlik ve gizlilikle ilgili sorunlardan korkuyor. Yasak, Berlin’deki polisin ana ofisinin ve cezai konularla ilgili devlet dairesinin nesneleri için geçerlidir. Sorun şu ki, Tesla arabalarındaki kameralar sürekli çekim yapıyor. Böylece, polis memurlarını, polis arabalarını, polis binalarının güvenliğini veya bina içindeki diğer kişileri kaydedebilirler.

Kolluk kuvvetlerine göre, videolar Tesla’nın Hollanda’daki Avrupa genel merkezinin sunucularında kalıcı olarak saklanacak. Kayıtların tam olarak nasıl işlendiği belirtilmemiştir. Aynı zamanda polisin sorunu Ocak ayında fark ettiği vurgulanıyor. Nedeni ZDF TV kanalında bir haberdi. Ardından polis, “Tesla üreticisinin tüm araba modellerinin, aracın tüm ortamının kalıcı, olaydan bağımsız video kayıtlarını yaptığını ve bu kayıtları dışa aktardığını” öğrendi.

Polis ayrıca, Tesla arabaları için “hassas” alanlardan çitle çevrilecek özel şeritler ve park yerleri oluşturmak gibi başka önlemler de düşünüyor.

Tesla elektrikli araçlar, örneğin park yardımı için birkaç kameraya sahiptir. Sekiz kamera, çevrenin 360 derecelik gözetimini sağlar. Sistemler, sürücü yardımı ve yarı otonom sürüş için kullanılıyor. Ama aynı zamanda, örneğin bir kazadan sonra ne olduğunu anlayabilmek için sürekli çekim yapan DVR’ler olarak da işlev görürler.

Ayrıca Tesla, 2019’dan beri araç sahiplerinin kendilerinin etkinleştirmesi gereken bir “bekçi modu” sunuyor. Araç park edilmiş olsa bile, kameralar sürekli olarak çevreyi filme alır ve yakınlık alarmı tetiklenir tetiklenmez etkinlikleri kaydeder.genel-22