Araştırmacılar, Giyilebilir Yapay Zeka İzleyicilerin Kovid-19'u Belirtiler Görünmeden Günler Önce Tespit Edebileceğini İddia Ediyor

Yapay zeka ile birlikte cilt sıcaklığındaki ve kalp ve solunum hızlarındaki değişiklikleri izleyen giyilebilir aktivite izleyiciler (yapay zeka), Covid-19 enfeksiyonunu günler öncesinden almak için kullanılabilir semptomlar başlangıç, iddialı ön araştırma.

Tipik Covid-19 semptomları, enfeksiyondan sonra ortaya çıkmadan önce birkaç gün sürebilir ve bu süre zarfında enfekte bir kişi farkında olmadan virüsü yayabilir.

Ancak açık erişim dergisi BMJ Open’da yayınlanan çalışmada, araştırmacılar genel olarak sağlık izcibir bilgisayar algoritmasıyla birlikte, semptomları ortaya çıkmadan iki gün önce Covid pozitif kişilerin yüzde 68’ini doğru bir şekilde tanımladı.

Basel Üniversitesi’nden (İsviçre) ve Imperial College London’dan da dahil olmak üzere uluslararası ekip, bir PCR sürüntü testinin Covid-19 enfeksiyonunu doğrulamak için altın standart olmaya devam etmesine rağmen, “bulgularımız, giyilebilir bilgili bir makine öğrenimi algoritmasının aşağıdaki gibi hizmet edebileceğini gösteriyor. Covid-19’un presemptomatik veya asemptomatik tespiti için umut verici bir araç”.

Ekip, bir AVA bileziği üzerinde bir deneme yaptı ve gece takip cihazını takan 51 yaşın altındaki 1.163 katılımcıyı içeriyordu. Cihaz her 10 saniyede bir veri kaydeder ve en az 4 saat nispeten kesintisiz uyku gerektirir. Bilezikler, uyanırken tamamlayıcı bir akıllı telefon uygulamasıyla senkronize edildi.

Tüm katılımcılara Covid enfeksiyonu için düzenli olarak hızlı antikor testleri yapıldı. Gösterge semptomları olanlar da bir PCR sürüntü testi yaptı.

Çalışma süresi boyunca yaklaşık 127 kişi (yüzde 11) Covid-19 enfeksiyonu geliştirdi, bunlardan 66’sı (yüzde 52) semptomların başlamasından en az 29 gün önce bilekliğini taktı ve PCR sürüntü testi ile pozitif olduğu doğrulandı, böylece son analize dahil edilmiştir.

Algoritma, SARS-CoV-2 testi pozitif çıkan 66 kişinin 40 günlük sürekli izleme süresi içinde semptomların başlamasından önceki 10. günden 2. güne kadar verilerin yüzde 70’i kullanılarak “eğitildi”. Daha sonra verilerin kalan yüzde 30’u üzerinde test edildi.

Laboratuar tarafından doğrulanmış pozitif vakaların yaklaşık yüzde 73’ü, semptomların başlamasından 2 gün öncesine kadar eğitim setinde ve test setinde yüzde 68’i toplandı.

Araştırmacılar, sonuçlarının daha geniş çapta uygulanabilir olmayabileceğini kabul ediyor.

Ancak gazetede “giyilebilir sensör teknolojisi, bireylerin bir pandemi sırasında sağlıklarını ve refahlarını takip etmelerini sağlamak için kullanımı kolay, düşük maliyetli bir yöntemdir” diye yazdılar.

Ayrıca, “yapay zeka ile ortak olan bu cihazlar, kişiselleştirilmiş tıbbın sınırlarını zorlayabilir ve hastalıkları (semptom oluşumundan önce) tespit ederek topluluklarda virüs bulaşmasını potansiyel olarak azaltabilir”.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9