Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim clarisse treilles ve bugün sana açıklıyorum GAFAM üzerinde esen sendika rüzgarı neden hala çok ölçülü?.

18 Haziran 2022 Cumartesi, bu, Apple’ın üst yönetiminin unutmak üzere olmadığı bir tarih. Gerçekten de Baltimore’daki bir Apple Store çalışanlarının bir sendikaya katılmak için oy vermeyi seçtiği gün. Ve bu, elma markası için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ilk!

İçeriği anlamak için biraz geriye gitmemiz gerekiyor. Pandemi ve enflasyon, çalışanları birkaç aydır sert bir şekilde vuruyor. Sonuç: Amerikan teknoloji şirketlerinde bir sendikacılık dalgası yayılıyor. Protesto eden çalışanların talepleri? Daha yüksek ücretler ve işverenleriyle daha fazla pazarlık gücü.

Apple münferit bir durum değil ve Amazon depoları da ön saflarda yer alıyor. Unutma, geçen bahardı, New York’taki bir sıralama merkezinin çalışanları Seattle devi tarihindeki ilk birliği kurdu.

sembol

Ancak bu iki zafer sembolik ise, istisna olarak kalırlar. Apple çalışanlarının hiçbir şekilde ilk girişimlerinde olmadıkları unutulmamalıdır: yılın başlarında Atlanta’daki bir Apple Store’da yapılan bir girişim gerçekten başarısız olmuştu. Ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 270 Apple mağazasından yolun uzun ve tuzaklarla dolu olacağını söylemek abartı olmaz!

Özellikle yönetim onlara yardım etmeyecekken! Onun amacı ? Sendika oylaması düzenlemeye çalışan ekipleri caydırın. Argümanları mı? Bir aracı, Apple ile çalışanları arasındaki ilişkiyi karmaşık hale getirebilir. Cupertino devi, güveni ve çatışmalardan kaçınmayı vurgulamayı tercih ediyor.

Tekerleklerdeki çubuklar

Amazon’da da savaş zorlu geçeceğe benziyor. Son iki ayda, bir birlik kurma girişimleri şimdiden başarısız oldu.

Yine de, Amazon İşçi Sendikasının New York’ta yankılanan zaferi umut vericiydi! Ama bunu efektler takip etmedi. Ve birlik ile Amazon arasındaki gerilimler kristalleşiyor. E-ticaret devi, seçimleri iptal ettirmeye bile çalışıyor. Sebep ? Çalışanların organizatörler tarafından evet oyu vermeleri için korkutulduğu bildirildi.

Savaş, GAFAM çalışanları için uzun sürmeyi vaat ediyor. Ama kim bilir, sendika rüzgarı bir protesto kasırgasına dönüşebilir.genel-15