T. büyü Ölçek için bir kuruşun yanında filamentler.
gif: tomas timl

Bir bilim insanı ekibi, Karayipler’deki Guadeloupe açıklarındaki sularda yaşayan makroskobik bir bakteri türü keşfetti., bakterilerin ne kadar büyük olabileceğini düşündüğümüz ölçekleri değiştiriyor. Yeni keşfedilen türün adı belli oldu tiyomargarita (kükürt inci) büyük, ve o kadar büyük ki tek hücreleri çıplak gözle görülebilir.

Üstün boyutunun yanı sıra, T. büyü bakterilerde artan karmaşıklık belirtileri gösterir. benDNA’sı hücrenin içinde öylece dolaşıp durmak yerine, genetik bilgi zara bağlı yapılar içinde saklanır, bizimki gibi. Yeni tanımlanan bakterilerin tam bir analizi dır-dir yayınlanan Bilimde bugün.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı ve Karmaşık Araştırma Laboratuvarı’nda deniz biyoloğu olan çalışma baş yazarı Jean-Marie Volland, “Keşfettiğimiz bakteri kabaca bir kirpik şekline ve boyutuna sahip, ancak yine de tek bir bakteri hücresi” dedi. Systems, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında.

Volland, “Bu bakteriler çoğu bakteriden yaklaşık 5.000 kat daha büyüktür” diye ekledi. “Her şeyi bir perspektife oturtmak için, biz insanların Everest Dağı kadar uzun olabilecek başka bir insanla karşılaşmamız eşdeğerdir.”

Devasa bakteri ilk olarak 2009’da bulundu. Université des Antilles’de bir biyolog olan ortak yazar Olivier Gros tarafından, Küçük Antiller’deki bir ada olan Guadeloupe’nin deniz mangrov bataklıklarında. T. büyü yarı saydam görünüyordu, Sudaki çürüyen yaprak maddesine yapışan santimetre uzunluğunda ipler. İlk başta, Gros, beyaz filamentlerin büyüklüklerinden dolayı ökaryotlar olduğunu düşündü.

Su yüzeyindeki bir görüntü, mangrov bataklık ekosistemini göstermektedir.

T. büyüyaşam alanı: Guadeloupe’de bir deniz mangrov bataklığı.
Fotoğraf: Pierre Yves Pascal

Ancak bazı örnekleri laboratuvara geri getirmek ve onları mikroskop altına koymak, ökaryotik hücrelerin tipik bileşenleri olan çekirdek veya mitokondrileri olmadığını ortaya çıkardı. Bunun yerine Gros, içinde kükürt granülleri buldu; Gros, basın toplantısında, “çok hücreli gibi görünmemesiyle birlikte, daha çok ipliksi kükürt oksitleyen büyük bir bakteriye benziyordu” dedi.

T. büyü‘nin genetik bilgisi, yaratığın uzunluğu boyunca uzanan pepin adı verilen bir dizi kesecik içinde depolanır. ilgili bir Perspektifler makalesiLouis’deki Washington Üniversitesi’nde mikrobiyal biyolog olan ve yeni araştırmadan bağımsız olan Petra Anne Levin, bu kadar büyük bir bakterinin ne kadar büyük olduğunun bir gizem olduğunu söyledi. T. büyü büyümesini ve gelişmesini koordine etmeyi başarır.

Üreme yapan bir T. magnifica filamenti.

A T. büyü ucunda belirgin tomurcuklanma olan filament.
resim: Jean-Marie Volland

Araştırma ekibi, genomunu sıraladı ve analiz etti. T. büyü ve meydana çıkarmak bakteri nasıl çoğalır: uzayan bakterinin bir ucu büzülür, T. büyü hücre ikiye. genomik analiz gösterdi bakterinin uzun bir genomu var—yaklaşık 12 milyon baz çiftibazı ilgili bakteri genomlarının yaklaşık iki katı uzunluğunda.

gerçek yaşam alanı aralığı T. büyü bilinmeyen. SŞimdiye kadar, sadece Guadeloupe’nin mangrov bataklıklarındaki birkaç bölgede bulundu. Ekosistemdeki kesin rolü hala belirsizdir.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı Ortak Genom Enstitüsü’nde bir genetikçi olan ortak yazar Tanja Woyke, “Mangrovlar ve mikrobiyomları karbon döngüsü için önemli ekosistemlerdir” dedi. laboratuvar sürümü. “Küresel ölçekte kapladıkları alana bakarsanız, dünya çapındaki kıyı alanlarının %1’inden daha az. Ancak daha sonra karbon depolamasına baktığınızda, kıyı çökellerinde depolanan karbonun %10-15’ine katkıda bulunduklarını göreceksiniz.”

Gros, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: son birkaç ayda, hayır T. büyü bulundular, bu nedenle faaliyetlerinde bir miktar mevsimsellik olabilir. Ancak ilk etapta varlığı, büyük bakteriler aleminde daha fazlasının geldiğinin bir göstergesidir.

“Doğası gereği daha felsefi olan soru şudur: T. büyü bakteri hücre boyutunun üst sınırını temsil eder,” diye ekledi Levin. “Bu pek olası görünmüyor ve Volland ve diğerlerinin çalışması gibi. gösteriyor ki, bakteriler sonsuz bir şekilde uyarlanabilir ve her zaman şaşırtıcıdır ve asla hafife alınmamalıdır.”

Tabii ki, ‘mikrop’ gerçekten geçerli değil T. büyüdurumda. Kaç tane daha büyük bakteri bulunduğuna bağlı olarak, ‘makrob’ terimini düşünmeye başlamamız gerekebilir.

Daha fazla: Yüzünüzde Yaşayan ve Üreme Akarlarının Anüsleri Vardır, Genom Çalışması Bulurgenel-7