2021'de Fransız Alpleri'nde Villar-d'Arene yakınlarındaki karda yosun veya “buzul kanı”.

2021’de Fransız Alpleri’nde Villar-d’Arene yakınlarındaki karda yosun veya “buzul kanı”.
Fotoğraf: PHILIPPE DESMAZES/AFP (Getty Resimleri)

Bilim adamları, kardaki kan sıçraması benzeri lekelerin iklim değişikliğiyle nasıl bağlantılı olabileceğini araştırıyorlar. Kırmızımsı noktalar, karlı dağ sıralarında yetişen küçük alglerden oluşur. Algler orijinal olarak yeşildir, ancak güneş ışığına maruz kaldığında kırmızıya dönerek ürkütücü bir allık oluşturur.

Bilimsel Araştırma Ulusal Merkezi’ndeki araştırmacılar, kuzeydoğudaki kırmızı kardan örnekler topladılar. Le Brevent Fransa’da dağ, Reuters raporları. Kırmızı kar rahatsız edici çünkü bilim adamları kar yosunlarının artan varlığını bağladılar. Sanguina nivaloidesyüksek karbondioksit seviyelerine.

Daha bu ay, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Derneği, atmosferdeki CO2 seviyelerinin şu anda %50’den fazla daha yüksek sanayi öncesi seviyelerden daha – milyonlarca yılın en yüksek seviyesi. Küresel ısınmanın katkısı var daha az dağ kar paketi bütün dünyada.

Alglerden etkilenen kar, kar kaybının etkilerini artırabilir. Temiz kar, Güneş’in ısısına karşı birçok doğal tampondan biridir, çünkü parlak beyaz kar paketi güneş ışığının %80’inden fazlasını yansıtabilir. NASA’ya göreısıyı uzaya geri sektiriyor.

Bununla birlikte, kir ve hatta kırmızı algler gibi kardaki daha koyu noktalar, ısıyı yansıtmak yerine emer ve bu da ısınmaya katkıda bulunur. Reuters’in bildirdiğine göre, ısı emilimi, artan alg varlığının kar erimesini hızlandırdığı anlamına geliyor, bu yüzden araştırmacılar fenomende yer alan farklı faktörleri anlamak için yarışıyorlar.

CEA Centre de Grenoble’da genetik mühendisliği araştırmacısı olan Alberto Amato, Reuters’e verdiği demeçte, “Ne kadar sıcaksa, o kadar çok alg var ve kar o kadar çabuk eriyor” dedi. “Bu bir kısır döngü ve bu döngüyü anlamak için tüm mekanizmaları anlamaya çalışıyoruz, böylece bu konuda bir şeyler yapmaya çalışabiliriz.”genel-7