Kurumsal çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) verilerini harmanlamak için bir platform oluşturan bir şirket olan ESG Book, 35 milyon dolarlık (28,54 milyon sterlin) bir finansman turunu kapattı.

Şirketin bulut tabanlı platformu, ESG verilerini yatırımcılar, fon yöneticileri ve finans kurumları için erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor.

ESG Book, 5 milyar dolarlık bir ESG veri pazarından bir pay almak amacıyla hizmetlerini küresel olarak genişletmek için B Serisi turunun gelirlerini kullanacak.

Tur, Paris merkezli yatırımcı Meridiam ve Münih merkezli Allianz X ile birlikte ABD stratejik yatırım şirketi Energy Impact Partners tarafından yönetildi.

ESG Book, 2018 yılında bir finansal teknoloji şirketleri grubu olan Arabesque’in yan kuruluşu olarak kuluçkalanmıştır.

Daha önce Arabesque S-Ray olarak bilinen ESG kitabının merkezi Londra’dadır ancak Frankfurt, Boston, Singapur, Delhi ve Tokyo’da ofisleri bulunmaktadır.

Platformu 2021’de başlattı ve o zamandan beri yatırım bankası Citi gibi finansal kuruluşlarla ESG puanlarına dayalı bir öz sermaye kıyaslama endeksi oluşturmak için anlaşmalar yaptı.

Ayrıca, portföy yöneticileri için ESG duyarlılık puanları da dahil olmak üzere Dow Jones için araçlar geliştiriyor.

ESG Book’un tanıtım sunumuna göre, şirketin 450 ESG veri uzmanı var ve 25.000’den fazla şirketi kapsıyor.

ESG Book CEO’su ve çok uluslu bankanın eski küresel sürdürülebilirlik başkanı Dr Daniel Klier, “Yatırımcılar, şirketler ve tüm piyasa katılımcıları, sermayeyi daha sürdürülebilir ve daha yüksek etkili varlıklara yönlendirmek için bugün daha iyi, teknoloji destekli çözümler talep ediyor” dedi. HSBC.

“ESG Book, ESG verilerini erişilebilir, karşılaştırılabilir ve şeffaf hale getiren yeni nesil teknolojiyi kullanarak sürdürülebilirliğin küresel ölçekte nasıl entegre edildiğini ve ölçüldüğünü değiştiriyor.”

ESG, toplantı odalarında moda haline geldi, ancak yatırımcı kararlarını giderek daha fazla şekillendiriyor.

Ancak, şirketlerin ÇSY metriklerini raporlama şekillerinde genellikle farklılıklar vardır ve bu da paydaşların net değerlendirmeler ve karşılaştırmalar yapmasını zorlaştırır.

Platformu aynı zamanda durum tespiti için de kullanılıyor – yükselen faiz oranları ve piyasa belirsizliği nedeniyle sermayeleri konusunda daha temkinli davranan yatırımcılar için faydalı olabilecek bir özellik.

Allianz X’in platformlar ve satın almalar başkanı Carsten Middendorf şunları söyledi: “Bir yatırımcı olarak, karar vermede verilerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sürdürülebilirlik sadece bir heves veya bir aşama değildir. Bir geleceğimiz olacaksa, bu bizim gerekli şimdimizdir. Bu nedenle ESG verilerinde şeffaflık, kalite ve karşılaştırılabilirliği sağlamak çok önemli.”genel-11