Dish ve T-Mobile, ana ağ hizmetleri sözleşmesinin (MNSA) şartlarını değiştirmeyi kabul etti. 22 Ocak 2022’de geriye dönük olarak başlamış olan Dish, kablosuz hizmetine erişim için şimdi T-Mobile’a daha düşük bir ücret ödüyor. MNSA, 1 Temmuz 2020’de yedi yıllık bir süre ile başladı ve şimdi sözleşmede beş yıl kaldı. Dish, anlaşmanın kalan beş yılı boyunca T-Mobile’a minimum 3,3 milyar dolar ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

Dish Network, Sprint’in yerini alan “ülke çapında dördüncü tesis tabanlı ağ rakibi” oldu.

Dish, Sprint’in yerini alarak ve fiyatların yükselmesini önlemek için büyük kablosuz sağlayıcıların sayısını dörtte tutarak ülkenin yeni “ülke çapında tesis tabanlı ağ rakibi” olmayı kabul ettiğinde, T-Mobile ile bir MVNO anlaşması imzaladı. MVNO, mobil, sanal bir ağ operatörüdür. Bu şirketler, o zamanlar Dish gibi, kablosuz baz istasyonlarına sahip olmasalar bile tüketicilere kablosuz hizmet satan firmalardır.

Anlaşma şartlarına göre, T-Mobile ağına erişimi Dish’e sattı; ikincisi geri döner ve kablosuz hizmeti müşterilerine daha yüksek bir fiyata satar. Ancak T-Mobile, kablosuz endüstrisinde “A Bozo hayır-hayır” dedikleri şeyi taahhüt etti. Tamam. Aslında öyle denmiyor ama öyle olmalı.

Dish, kendi bağımsız 5G ağını kurarken T-Mobile’ın ağını kullanmayı planlıyordu. Ve Dish ayrıca Boost Mobile müşterilerinin, Sprint’in T-Mobile’ın kapatılmadan önce üç yıl daha çalışmasına izin vereceği gün batımında olan 3G CDMA ağını kullanmalarına izin verecekti. Ancak T-Mobile, Boost’u Sprint’in 3G CDMA hizmetini, T-Mobile’ın kabul ettiği orijinal üç yıllık dönemin çok ötesinde kullanma yeteneği olmadan bırakarak zaman çerçevesini yükselterek Dish’i üzdü.
Böylece Dish, AT&T ile bir anlaşma yaptı ve taşıyıcıya T-Mobile’ın boru hattı yerine ağını kullanması için 10 yılda 5 milyar dolar ödedi. Bu yılın ilk çeyreğinde Dish ve T-Mobile bir anlaşmaya vardı. Ancak, T-Mobile Mayıs ayında Sprint’in 3G CDMA hizmetini resmi olarak kapattığında bu anlaşma tartışmalı hale geldi.
İkisinden biri T-Mobile, Dish’e Charles Ergen’e ve ekibine davranış şekli nedeniyle borçlu olduğunu hissetti, anlaşma yapıldı ve Dish biraz para biriktirecek; Bu, Dish Wireless gibi her üç ayda bir müşteri kaybetmeye devam eden acemi bir kablosuz şirket için önemlidir. Dish’in şu anda 8,2 milyon kablosuz müşterisi var ve geçen yılın aynı çeyreğindeki %4,44’lük kayıp oranından 2022’nin ilk çeyreğinde %5,11’e yükseldi.

Dish Wireless, sonunda ülkeyi terk eden Sprint’in yerini bir kez daha dört büyük kablosuz firmasıyla değiştirecek

Yeni bir 5G kablosuz sağlayıcısı kurmak kolay bir şey değil. Bulaşık Genel Başkanı Charles Ergen, yıllardır kablosuz iş yapmak istiyordu. Muhtemelen hatırlamıyorsunuzdur, ancak T-Mobile 2017’de 600MHz düşük bant spektrumu (T-Mobile’ın ilk kıyıdan kıyıya ülke çapında 5G hizmeti için kullanıldı) kazanmak için 7,9 milyar dolar harcadığında, Dish 6 doların üzerinde harcadı. milyar, açık artırma sırasında ikinci en büyük harcama yapan kişi olmak için.

Müzayedede en çok harcama yapan üçüncü kişi Comcast oldu. Kablo firması açık artırmada 1,7 milyar dolar harcadı ve Xfinity Mobile adında bir MVNO başlattığını duyurdu. Hizmet, Verizon’un mobil ağından (5G hizmeti dahil) ve Xfinity’nin etkin nokta koleksiyonundan gelir.

Şu anda, Dish Wireless müşterileri hem T-Mobile’dan hem de T-Mobile’dan gelen sinyalleri kullanabilirler. AT&T. AT&T Tüketici CEO’su Thaddeus Arroyo geçen yıl, “Bu anlaşmada Dish ile birlikte çalışmak sadece ağımızın gücünün bir kanıtı değil, aynı zamanda fiber ve kablosuz altyapımıza yaptığımız yatırımları daha da doğruluyor. Dish wireless’ı ve müşterilerini, tüm akış, veri ve dolaşım ihtiyaçları için ülkenin en büyük ve en iyi kablosuz ağına hoş geldiniz.”telefon-1