IIT Jodhpur, havacılık ve savunma için yerli metal 3D yazıcı geliştirdiğini iddia ediyor

Araştırmacılar Hindistan Teknoloji Enstitüsü (HTEEnstitü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Jodhpur’un havacılık, savunma, otomotiv, petrol ve gaz ve genel mühendislik gibi bir dizi endüstride potansiyel kullanım için metal bir 3D yazıcı geliştirdiğini söyledi.

Bu metal 3D yazıcının lazer ve robot sistemleri hariç tüm bileşenleri, özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Hindistan. Projenin ana hedefi, metal 3D yazıcıların maliyetini azaltmak ve daha geniş bir kullanıcı kitlesini çekmek.

Metal 3D baskı teknolojisi, polimer 3D baskının piyasaya sürülmesinden birkaç yıl sonra başlamış olmasına rağmen, polimer 3D endüstrisinin özellikle Hindistan’da elde ettiği muazzam büyümeyi henüz deneyimlemedi.

Ürünün yüksek fiyatı ve yurtdışından ithal edilen daha pahalı tescilli metal tozları, metal 3D yazıcıların sınırlı büyümesinin nedenlerinden bazılarıdır.

Geliştirilen yeni yazıcı, mevcut bileşenlerin onarılması ve ek malzeme eklenmesi için uygundur. Araştırmacılar, Hindistan’da yapılan metal tozları ile 3D parçaları basabileceğini söyledi.

Ayrıca, lazer kaplama ve eklemeli üretim süreci için lazer ışını homojenliğinden ödün vermeyen Hindistan’ın ilk son teknoloji değişken nokta boyutlu lazer optiği bu makinede mevcuttur.

Bölümden Doç. Dr. Ravi KR, “Çalışma sonuçlarımız, bir metal baskı makinesi yapmak için gereken tüm parçalar yerli olarak üretilebilseydi, metal bir 3D baskı makinesinin maliyetinin iki ila üç kat azaltılabileceğini gösteriyor” dedi. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, HTE JodhpurBir açıklamada.

“Ayrıca, böyle bir girişim, ABD’nin politika kararlarını daha da güçlendirecektir. Hindistan hükümeti altında ‘Atmanirbhar Bharat‘ inisiyatifi” diye ekledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9