ABD’li çip üreticisi Intel, Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesini 1,06 milyar Avro’yu (yaklaşık 8,600 Rs) hurdaya ayırmaya ikna ettikten beş ay sonra, Avrupa Komisyonu’ndan faizle 593 milyon Avro (yaklaşık 624 milyon dolar veya 4.800 crore) talep etti. crore) AB antitröst cezası, Pazartesi günü bir AB başvurusu gösterdi.

Avrupa’nın en yüksek mahkemesi, AB yöneticisine iptal edilen antitröst davalarında geri ödenen para cezaları için temerrüt faizi ödemesini emreden tarihi bir kararla geçen yıl bu tür zarar taleplerinin önünü açtı.

Yargıçlar, faizin geç ödenmesinin kendisinin de faize tabi olacağını söyledi.

Intel, Lüksemburg merkezli Genel Mahkeme’ye yaptığı başvuruda, 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde rekabet gözlemcisi olarak hareket eden Komisyonun, şirkete temerrüt faizini geri ödemeyi reddettiğini söyledi.

Komisyon, bu yıl Ocak ayındaki mahkeme yenilgisinden sonra Intel’e 1.2 milyar $ (yaklaşık 9.300 crore) iade etti.

Intel, iddiasının Avrupa Merkez Bankası’nın Mayıs 2009’dan itibaren yüzde 1,25’lik yeniden finansman oranına eşdeğer bir faiz oranına dayandığını ve bunun AB’nin şirket cezasını geri ödediği bu yıl Ağustos 2009’dan Şubat ayına kadar yüzde 3,5’e çıkarılması gerektiğini söyledi. Komisyon tarafından Intel’e ödenen bir faiz miktarında eksi 38 milyon Euro (yaklaşık 310 crore).

Reuters tarafından gözden geçirilen bir nota göre, Intel ayrıca, bir dizi maliyet düşürme önleminin bir parçası olarak, PC masaüstü ve dizüstü bilgisayar çiplerinden sorumlu bölümdeki işe alımı dondurduğunu da duyurdu.

Çarşamba günü gönderilen nota göre Intel, istemci bilgi işlem grubunda “tüm işe alımları duraklatıyor ve tüm iş taleplerini beklemeye alıyor”. Not, bölümün öncelikleri yeniden değerlendirmesinin ardından iki hafta kadar kısa bir süre içinde bazı işe alımların devam edebileceğini ve sistemlerindeki mevcut tüm iş tekliflerinin onurlandırılacağını söyledi.

Intel yaptığı açıklamada, “Yarı iletken endüstrisinde uzun vadeli bir büyüme döngüsünün başlangıcında olduğumuza ve doğru stratejiye sahip olduğumuza inanıyoruz.” Dedi. Harcamalarımızda artan odak ve önceliklendirme, makroekonomik belirsizliğin üstesinden gelmemize, stratejimizi uygulamamıza ve müşterilerimize, hissedarlarımıza ve çalışanlarımıza olan taahhütlerimizi yerine getirmemize yardımcı olacak.”

© Thomson Reuters 2022
genel-8