Sürdürülebilir akıllı telefon üreticisi Fairphone, en son telefonu Fairphone 4’ü ayda 21 € gibi düşük bir fiyata sunan yeni bir abonelik hizmetini duyurdu. Fairphone Easy şimdilik yalnızca şirketin Hollanda’daki ana pazarındaki ve telefonu 3 ila 60 ay arasında herhangi bir yerde kiralayabilecek müşteriler için mevcut, ancak Fairphone sözcüsü Ioiana Luncheon, hizmetin daha fazla ülkeye genişletilebileceğini söyledi. Bu ilk pilot uygulamanın sonuçlarına bağlı olarak 2023’te Avrupa.

Abonelik hizmeti, sürdürülebilir üreticinin akıllı telefon üretiminin çevresel etkisini azaltmaya yönelik en son girişimidir ve kullanıcıları mevcut telefonlarını mümkün olduğunca uzun süre kullanmaya teşvik etmek için tasarlanmıştır. Aylık ücrete ücretsiz onarımlar dahildir (Fairphone, gerektiğinde 48 saat içinde size yeni bir telefon geleceğini söyler) ve gitmeyi başardığınız her yıl için devreye giren indirimler de vardır. olmadan tamir etmesi gerekiyor. İlk yıldan sonra müşteriler aylık 2€, iki yıl sonra 4€ ve üç yıl sonra 8€ indirim alırlar.

Aboneliğin yapısı, bir telefon için finans yoluyla veya bir telefon sözleşmesiyle paketlendiğinde ödeme yapmaya yüzeysel bir benzerlik gösterse de, birkaç önemli farklılık vardır. İlk olarak, abonelik sürenizin sonunda bile telefonun sahibi siz değilsiniz. Bunun yerine, yeniden kullanılması veya geri dönüştürülmesi için şirkete geri göndermeniz gerekecek. Ve dahil edilmiş bir ağ sözleşmesi yoktur – müşterilerin kendi SIM kartlarını sağlamaları gerekir. Ayrıca, ilk abonelik aldığınızda ödenecek 90 € depozito vardır.

Aylık minimum 21 €’luk fiyatlandırmaya ve kaba bir peçete arkası matematiğine dayanarak, Fairphone 4’ü önceden satın alacağınız kadar abonelik ücretlerini ödemek üç yıldan biraz daha az sürecek gibi görünüyor. (abonelikle birlikte sağlanan 8GB RAM / 256GB depolama modeli 649 € karşılığında satılmaktadır). Bu, onu asla tamir etmeniz gerekmediğini ve dolayısıyla ikinci ve üçüncü yıllardaki indirimli fiyatlardan faydalandığınızı varsayar. Ama eğer sen yapmak onarmanız gerekiyorsa, abonelik hizmeti daha uzun bir kullanım süresi boyunca anlamlı olabilir.

Fairphone Easy, geleneksel telefon finansmanı seçeneklerinden biraz daha kısıtlayıcıdır, ancak şirketin lazerle sürdürülebilirliğe odaklanması genellikle bu tür takaslara yol açar. Fairphone 4 hakkında daha fazla ayrıntı için geçen yılki incelememe bakın.genel-2