Vega-C roketinin Dünya yörüngesine çıkışını gösteren bir çizim.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 10 yıldır faaliyette olan küçük fırlatıcı Vega’nın layık bir halefi olan orta kaldırma kapasiteli Vega-C roketini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Vega-C, 7 Temmuz’da Avrupa’nın Fransız Guyanası’ndaki Uzay Limanı’ndan fırlatılmadan önce son hazırlıklardan geçiyor, ESA ilan edildi Perşembe günü.

ESA’ya göre, Vega-C şu anda yük entegrasyonu ve açılış lansmanından önceki son kontroller için hazır. Roket selefini takip ediyor vega13 Şubat 2012’de fırlatıldı. Adını Lyra takımyıldızındaki en parlak yıldızdan alan Vega ile ESA, her ikisi için de yörüngede küçük ve orta boy uydular sunan yeni nesil araçlar çağını başlattı. ilmi ve Dünya gözlem misyonları. Vega, güçlendirici içermeyen tek gövdeli bir fırlatıcıdır, ancak bunun yerine üç katı sevk aşaması ve ek bir sıvı sevk üst modülü.

Vega program yöneticisi Renato Lafranconi, “Vega-C, hem rokette hem de yer altyapısında Vega’dan önemli geliştirmeler içeriyor” dedi. Beyan. Vega-C, yeni, daha güçlü bir birinci ve ikinci kademe ve geliştirilmiş, yeniden ateşlenebilir bir üst kademe ile donatıldı. Bu, rokete sıvı yakıt için daha büyük bir kapasite vererek, çok sayıda yörüngeye yük taşımasına ve uzayda daha uzun süre kalmasına izin verir. Vega-C ayrıca, önceki modelden yaklaşık 16 fit (5 metre) daha uzun olan yaklaşık 114 fit yüksekliğinde (34,8 metre) ölçüm yaparak, iki kat daha fazla yük kapasitesine sahiptir.

Vega-C ayrıca daha büyük uyduları yörüngeye oturtabilir, iki ana yük taşıyabilir veya bir dizi küçük uydunun nispeten düşük bir maliyetle uzaya taşınmasına izin veren ortak kullanım misyonları için kullanılabilir.

İlk lansmanı için Vega-C, Dünya gibi büyük bir cismin neden olduğu uzay-zaman bozulmasını ölçmek için tasarlanmış bilimsel bir görev olan İtalyan Uzay Ajansı’nın LARES-2’sini taşıyacak. Görevin öncülü LARES, aynı zamanda Vega’nın 2012’deki ilk uçuşunun ana yüküydü. Ayrıca, uzaya giden yolculukta İtalya, Fransa ve Slovenya’dan altı CubeSat var ve sert radyasyon ortamının elektronik sistemler üzerindeki etkileri gibi farklı fenomenleri test ediyor. , mikro yerçekiminde büyüyen bitkiler ve Kuzey ve Güney Işıkları.

ESA ayrıca, Ariane 5’i takip edecek yeni nesil başlatıcı olan Ariane 6’yı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ariane 6’nın ilk olarak 2020’de piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak çok sayıda gecikme yaşadı ve şimdi planlanmış ESA’nın Uzay Taşımacılığı direktörü Daniel Neuenschwande yaptığı açıklamada, “Vega-C ve Ariane 6 ile Avrupa, hızla değişen fırlatma pazarı için esnek, bağımsız bir çözüme sahip olacak” dedi.

Daha: Avrupa Uzay Ajansı, Gelecek 30 Yıllık Uzay Keşfi İçin Planlar Hazırlıyorgenel-7