Taze Antarktika Karında Bulunan Mikroplastikler başlıklı makale için resim

Mikroplastikler, Dünya’nın en uzak bölgelerine bile sızmaya devam ediyor. New araştırma küçük tespit etti plastik parçalar içinde ekibe göre, kıtanın kar yağışı muhtemelen yerel kaynaklardan geliyor. Tbu parçacıklar olabilir koyu renkli iken Antarktika besin zincirine girin mikroplastikler bile olabilir karların erimesini hızlandırır.

Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi’nden araştırmacılar, 19’u analiz etti. Antarktika’daki Ross Buz Rafının en üst 2 santimetresinden (0,78 inç) alınan taze yağan kar örnekleri. Onlar bulunan mikroplastikler—5’ten küçük plastik parçacıklar milimetre çapında – tüm örneklerinde. Süre Önceki arama Antarktika’da mikroplastik buldu, ekip bunun onları bulan ilk çalışma olduğunu söylüyor taze kar yağışında. Doktora öğrenci Alex Aves makalenin baş yazarıdır, hakemli dergide yayınlanan Kriyosfer dün.

Aves, “İnanılmaz derecede üzücü, ancak taze Antarktika karında mikroplastik bulmak, dünyanın en uzak bölgelerinde bile plastik kirliliğinin boyutunu gözler önüne seriyor” dedi. serbest bırakmak Canterbury Üniversitesi’nden. “Antarktika’nın Ross Adası bölgesindeki 19 bölgeden kar örnekleri topladık ve bunların hepsinde mikroplastik bulduk.”

Araştırmacılar 2019'daki kar örneklerini inceliyor.

Aves ve meslektaşları örnekleri çözdükten sonra, mikroskop kullanarak mikroplastik aradılar ve kızılötesi spektroskopi kullanarak bileşimlerini belirlediler. Tüm numunelerde 13 farklı mikroplastik türünden toplam 109 parçacık ve erimiş kar litresi başına ortalama 29.4 parçacık konsantrasyonu buldular. Polietilen tereftalat (PET olarak bilinir), ekibin örneklerinde bulduğu en yaygın plastik türüydü. evcil hayvan sıklıkla kullanılan sentetik elyaf olarak ve plastik şişeler yapmak için.

Canterbury Üniversitesi çevre fiziği doçenti ve yardımcı yazar Laura Revell üniversite yayınında “Alex 2019’da Antarktika’ya gittiğinde, böyle bozulmamış ve uzak bir yerde herhangi bir mikroplastik bulmayacağı konusunda iyimserdik” dedi.. “Şimdi geriye dönüp baktığımda hiç şaşırmadım.”

Araştırmacılar, örneklerinde buldukları mikroplastiklerin ana kaynağının kıtanın kendisinden olduğunu savunuyorlar. Antarktika araştırma istasyonlarına daha yakın toplanan örneklerde mikroplastik konsantrasyonu daha yüksek olduğu için, plastiğin başka yerlerden gelmiş olabileceğine inanıyorlar. bayraklar, araştırma ekipmanları, ceketler ve diğer sentetik giysiler ve hatta çöpler. Ama aynı zamanda, mikroplastiklerin atmosfer yoluyla uzaklardan Antarktika’ya sarıldığını da belirtiyorlar.olduğu gibi Kuzey Kutbu’nda gözlemlenen– veya Güney Okyanusu’ndaki mikroplastiklerin deniz spreyi ile toplanmış olabileceği ve kara kütlesinin üzerine düştü.

Dünyanın en uzak bölgelerinden bazılarında, dünyanın en yüksek noktalarından mikroplastik bulunmuştur. Pirene Dağları alt kısmına Mariana Çukuru. Antarktika’da mikroplastiklerin varlığını zaten biliyor olsak da, bu çalışma şuna dair ipuçları sunuyor. nerede En son biriken plastikten geliyor olabilir. Onun Bu çalışmanın önemli olmakla birlikte sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var. Kıtanın nispeten küçük bir bölgesinde sadece bir avuç örnek toplandığından, araştırmacılar bu çalışmanın çoğaltılması gerektiğine inanıyor, bu da bize daha fazla bilgi verebilir. rol – ve belki Antarktika’da her yerde mikroplastik varlığı.genel-7