Apple, beklendiği gibi iOS 16, iPadOS 16, macOS 13 Ventura ve watchOS 9’u duyurduğu bu hafta WWDC 2022 açılış konuşmasına ev sahipliği yaptı. Apple, yeni yazılım geliştirmelerini sergilemenin yanı sıra, yeni donanım tekliflerinden ikisi olarak yeni MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’yu tanıtmak için WWDC aşamasını kullandı. Her iki yeni MacBook modeli de şirketin M2 çipinden güç alıyor. İki model arasında, yeni MacBook Air – diğer adıyla MacBook Air (2022) – onu MacBook Pro ailesine yaklaştıran tamamen yeni bir tasarıma sahip.

Gadgets 360 podcast Orbital Host Akhil Arora, WWDC 2022 ve önemli duyuruları hakkında Genel Yayın Yönetmeni Jamshed Avari ve İnceleme Editörü Roydon Cerejo ile konuşuyor.

Bu yılki WWDC açılış konuşmasının en büyük duyurusu iOS 16’dır. iPhone için yeni işletim sistemi, widget’ları ve özelleştirmeleri destekleyen yenilenmiş bir Kilit Ekranı ile birlikte gelir. Apple, kullanıcıların yeni uyarılar alırken kişiselleştirilmiş ekranlarını net bir şekilde görmelerini sağlamak için iOS 16’daki Kilit Ekranında bildirim alma şeklimizi de yeniden tasarladı.

Uzun süredir kozmetik değişikliklere sahip olan yeni Kilit Ekranının yanı sıra iOS 16, gönderilen bir mesajı düzenleme ve hatta göndermeyi geri alma yeteneğine sahip yeni bir Mesajlar uygulamasına sahiptir. Apple, kullanıcıların aile üyeleriyle sorunsuz bir şekilde fotoğraf paylaşmalarına olanak sağlamak için iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı özelliğini de getirdi. Ancak, birçok kişinin onu en iyi şekilde nasıl kullanacağını bilmesinin kafa karıştırıcı olabileceği düşünüldüğünde, bu yeni ilavenin çok fazla ilgi görüp görmeyeceğini söylemek şu an için imkansız.

iOS 16 güncellemesi ayrıca, kullanıcıların bir görüntüdeki konuya dokunup basılı tutarak arka plandan kaldırmasına ve Mesajlar dahil uygulamalarda kullanmasına olanak tanıyan Görsel Arama adlı bir özellik de getirecek. Apple, özelliğin diğerlerinin yanı sıra kuşları, böcekleri ve heykelleri tanıyabileceğini söyledi. Bu özel ekleme, kullanıcıların üçüncü taraf bir uygulama kullanmalarına gerek kalmadan resimlerinden arka planı temizlemelerini kolaylaştıracaktır. Ancak, yalnızca A12 Bionic ve sonraki sürümlere sahip iPhone’larda mümkündür.

Apple, iOS 16’ya ek olarak, Mac cihazları için bir sonraki yazılım sürümü olarak macOS Ventura’yı sergiledi. Yeni işletim sistemi, kullanıcıların yeni bir yan panelden uygulamalar ve pencereler arasında kolayca geçiş yapmasına olanak tanıyarak çoklu görevi geliştirmek için tasarlanmış bir Stage Manager gibi özelliklere sahiptir.

Yeni macOS sürümü, MacBook tüketicilerinin bir iPhone’u web kamerası olarak kullanmalarına olanak tanıyan Süreklilik Kamerası adlı bir özellikle birlikte geliyor. Masa Görünümü ile iPhone’daki ultra geniş kamerayı kullanarak MacBook’un yalnızca ön tarafında (yani siz) değil, alt kısmında da (yani klavye) ne olduğunu gösterebilirsiniz.

Devamlılık Kamerasının nasıl konuşlandırılacağına dair kesin ayrıntılar henüz açıklanmadı. Apple, özelliğin iPhone’un arka kamerasıyla mı sınırlı kalacağı yoksa kendi selfie kamerasıyla da çalışıp çalışmayacağı konusunda da net bir açıklama yapmadı.

Bu yılki WWDC, MacBook Air (2022) ve 13 inç MacBook Pro’yu (2022) iki yeni donanım teklifi olarak da getirdi. Yeni MacBook Pro modeli, mevcut kardeşleriyle aynı tasarıma sahipken, yeni MacBook Air, ekran çentiği getiren ve önceki kama tarzı çerçeveyi düz bir çerçeveyle değiştiren yeni bir tasarım taşıyor.

Apple ayrıca yeni MacBook Air ve MacBook Pro’da ilk sırada yer alan M2 yongasını da tanıttı. Yeni çip, M1 Pro veya M1 Ultra’ya yükseltme olarak değil, M1 çipinin halefi olarak geliyor. Ancak, birkaç ay arayla piyasaya sürüldükleri göz önüne alındığında, bazı müşteriler M2 ve M1 Pro’yu seçmek arasında kafa karıştırabilir.

M2 tabanlı MacBook Air (2022), 2020’de tanıtılan M1 muadili üzerinde özellikle daha pahalı bir modeldir. Yeni model Rs’den başlar. 1,19,900, mevcut MacBook Air ise Rs’den temin edilebilir. 92.900.

Açılış konuşmasında Apple ayrıca yeni egzersiz geliştirmeleri, saat yüzleri ve Sleep Stages ve İlaçlar uygulaması gibi özelliklerle birlikte watchOS 9’u da sergiledi. Şirket ayrıca iPad için yeni işletim sistemi olarak iPadOS 16’yı duyurdu. Çoklu görevi geliştirmek ve MacBook’larla uyumlu çalışmasını sağlamak için Stage Manager’ı iPad Pro modellerine getiriyor.

watchOS 9 ve iPadOS 16’nın yanı sıra bu yılki WWDC’den bazı başlıklar hakkında daha fazlasını tartışıyoruz. Tüm bunları, yukarıda gömülü olan Spotify oynatıcıdaki oynat düğmesine basarak dinleyebilirsiniz.

Sitemizde yeniyseniz, Gadgets 360 podcast Orbital’i en sevdiğiniz platformda bulabilirsiniz. Amazon Müzik, Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Gaana, JioSaavn, Spotifyveya podcast’lerinizi nerede dinlerseniz dinleyin.

Nerede olursanız olun Gadgets 360 podcast’ini takip etmeyi unutmayın. Lütfen bizi de değerlendirin ve bir inceleme bırakın.

Yeni Orbital bölümleri her Cuma yayınlanıyor – WWDC açılış konuşması nedeniyle bu hafta bir istisna. Bu nedenle, her hafta ayarlamayı unutmayın.genel-8