Ajans yetkilileri, Temmuz ayında Dünya’ya geri dönecek olan araç dışı hareketlilik birimi (EMU) uzay giysilerinin bir değerlendirmesini yapacaklarını söyledi.

Bir astronotun kaskında su bulduktan sonra, NASA ajans yetkilileri, en acil uzay yürüyüşleri dışında hepsini askıya aldığını duyurdu.

Giydiği kaskta su bulundu Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronot Matthias Maurer 23 Mart uzay yürüyüşünün ardından, Space.com bildirdi.

Maurer, kaskın iç yüzeyini kaplayan çok ince bir tabakada yaklaşık 20 ila 25 santimetre su olduğunu bildirdi.

Takım elbise bazen biraz su üretse de, “Bu, normal deneyimimizin karşı karşıya kaldığının biraz ötesindeydi. Özellikle dikkatimizi çeken su miktarıydı,” diyor NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde istasyon program müdür yardımcısı Dana Weigel. Houston, bu hafta düzenlediği basın toplantısında söyledi.

Ajans yetkilileri, Temmuz ayında Dünya’ya geri dönecek olan araç dışı hareketlilik birimi (EMU) uzay giysilerinin bir değerlendirmesini yapacaklarını söyledi.

Bu, astronotların acil bir onarım ihtiyacı olmadıkça birkaç ay boyunca dışarı çıkıp araç dışı faaliyetler (EVA) gerçekleştiremeyecekleri anlamına geliyor. Uluslararası Uzay istasyonurapor dedi.

Weigel, “EMU’muzla son EVA sırasında nedensel faktörlerin neler olabileceğini daha iyi anlayana kadar, nominal EVA’ya gitmiyoruz,” dedi.

Bu arada, son SpaceX’in Mürettebat-4 görevi ve Boeing’in mürettebatsız Orbital Uçuş Testi-2, yörüngedeki laboratuvara Daha fazla kask emme yastığı taşıdı. Weigel, astronotların soruşturma sonuçlanmadan önce uzayda bir şeyleri tamir etmeleri gerektiğinde bunların yardımcı olabileceğini söyledi.

Weigel, “Kaskın içine koyabileceğimiz çok ince emici pedlerimiz var,” dedi. “Biri mürettebat kulaklığının arkasına doğru, diğeri ise başın üzerinden geçen bir tür bant. [It’s] bir tür kafa bandı şeklinde, ancak kask balonunun iç tabakasına bağlı. Ve böylece bu biraz hafifletme sağlayacaktır.”

Ancak bu, beklenmedik su sızıntısı nedeniyle uzay yürüyüşlerinin askıya alındığı ilk olay değil.

İlk kez Temmuz 2013’te ESA astronotu Luca Parmitano’nun yüzünün çoğunu kaplayan şiddetli bir su sızıntısı yaşadığı zaman meydana geldi. Rapora göre, NASA’dan Chris Cassidy ile yaptığı uzay yürüyüşü, Parmitano’nun bildirdiği su hacmi nedeniyle, çalışmaya başladıktan yaklaşık bir saat sonra kısa kesildi.

NASA nihayetinde, malzemelerin “Johnson’daki bir su filtreleme tesisi nedeniyle izinsiz girdiğini” belirledi. [Space Centre] kontrol etmeyi başaramamıştı silikaNASA’nın Genel Müfettişlik Ofisi (OIG) Nisan 2017’de yazdı. “Sonuç olarak,” diye devam etti OIG, “uçuş donanım filtrelerinin işlenmesinde silika yüklü su kullanıldı ve daha sonra yörüngede dört uzay giysisinde kullanıldı. “

Ajans silika durumunu ele aldı ve ayrıca sızıntı durumunda astronotlar için yedekler oluşturdu. 2014’ten itibaren astronotlar, fazla suyu emmek için kaskın arkasında bir “kask emme yastığı” kullandılar. Ek olarak, mikro yerçekiminde olduğu gibi, yüze su yapışması durumunda kaskın içine bir solunum tüpü yerleştirildi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9