Facebook mal sahibi Meta Platformlar A.Ş. Pazartesi günü yaptığı açıklamada, halka açık reklam veri tabanında siyasi ve sosyal mesele reklamları yayınlayan reklamverenlerin yaptığı hedefleme seçimleri hakkında daha fazla veri paylaşacağını söyledi.

Meta geçen yıl başlatılan bir pilot uygulamanın genişletilmesinde, akademik araştırmacılar tarafından kullanılan “Facebook Açık Araştırma ve Şeffaflık” veritabanında bu bireysel reklamlar için ayrıntılı hedefleme bilgilerini de içereceğini söyledi.

Meta’nın ticari dürüstlükten sorumlu başkan yardımcısı Jeff King bir telefon röportajında, “Bir reklamın Facebook tarafından nasıl sunulduğunu analiz etmek yerine, gerçekten gidiyor ve ne yapmaya çalıştıkları için bir reklamveren stratejisine bakıyor” dedi.

Sosyal medya devi, son yıllarda, özellikle seçimler olmak üzere, platformlarında hedefli reklamlar konusunda şeffaflık sağlamak için baskıyla karşı karşıya kaldı. 2018’de halka açık bir reklam kitaplığı başlattı, ancak bazı araştırmacılar onu aksaklıklar ve ayrıntılı hedefleme verilerinin eksikliği nedeniyle eleştirdi.

Meta, reklam kitaplığının yakında bir sayfa tarafından yayınlanan sosyal mesele, seçim veya siyasi reklamlar için hedefleme bilgilerinin bir özetini göstereceğini söyledi.

“Örneğin, Reklam Kitaplığı, son 30 gün içinde bir Sayfanın sosyal meseleler, seçimler veya siyasetle ilgili 2.000 reklam yayınladığını ve bu reklamlara yaptıkları harcamaların %40’ının ‘Pennsylvania’da yaşayan insanları’ veya Meta bir blog yazısında “politikayla ilgilenen insanlar” dedi.

Meta, reklam kitaplığındaki ek bilgilerin Temmuz ayında ekleneceğini söyledi. İncelenen araştırmacılar için verilerin Mayıs ayının sonunda hazır olacağını ve Ağustos 2020’den bu yana bilgi göstereceğini söyledi.

Şirket, şeffaflık çabalarının bir parçası olarak dış araştırmacılarla çeşitli programlar yürütmüştür. Geçen yıl, teknik bir hatanın, “Social Science One” projesinde akademisyenlere hatalı veriler sağlandığı anlamına geldiğini söyledi.

2021’de şirket, kullanıcı gizliliği endişeleri nedeniyle platformunda siyasi reklamlar okuyan bir grup New York Üniversitesi araştırmacısının hesaplarını devre dışı bıraktığını söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9