Ericsson ve Alman Telekom Artan elektrik maliyetlerinden korunmak için Almanya’daki enerjiye aç bir 5G mobil sitesinde rüzgarın ve güneşin gücünden yararlanıyorlar.

Halihazırda yüksek faturaların daha da artmasıyla, enerji yoğun Avrupalı ​​şirketler, güvenilir, düşük karbonlu enerjiyi güvence altına almak için yenilikçi yollar arıyor.

Telekom operatörleri, 2030 yılına kadar yeni nesil 5G ağlarının piyasaya sürülmesi için dünya çapında 872 milyar doları Morgan Stanley’e kanalize etmeleri gerektiğinden, maliyetleri düşürmek için ekstra motivasyona sahipler.

Mats Pellback, “Sektörümüz için enerji maliyetleri yılda yaklaşık 25 milyar dolar, mevcut enerji fiyatlarıyla muhtemelen 30 milyar dolara yakın,” dedi. Scharp, Ericsson’un sürdürülebilirlik başkanı bir röportajda söyledi. “Yani, radyo ekipmanına ve diğer şeylere yapılan yatırımla aynı büyüklükte.”

Ericsson, 5 kilovatlık rüzgar türbini ve güneş modüllerinin teorik olarak tüm sahaya güç sağlayabileceğini söyledi. Dittenheimyaklaşık 120 mil kuzeyinde Münih Bavyera eyaletinde.

On iki metrekarelik güneş panelleri bir yıldır faaliyet gösteriyor ve gerekli enerjinin yaklaşık %10’unu sağlıyor.

Rüzgar düştüğünde veya güneş battığında, ana şebekeye bağlantı yoluyla merkezi, genellikle fosil yakıtla çalışan bitkilerden geldiğinde yedekleme.

Scharp, telekom operatörlerinin piyasa fiyatları daha yüksek olduğunda – tipik olarak sabah ve akşam saatlerinde – yerel yenilenebilir enerji kullanabileceğini ve daha düşük talep maliyetleri azalttığında şebekeye güvenebileceğini söyledi.

Yeni sistem gelecekte diğer mobil sitelere hızla yayılabilir.

Enerji maliyetleri, telekom operatörlerinin ortalama işletim harcamalarının yaklaşık %5’ini oluşturuyor. McKinsey5G yaygınlaştıkça artması beklenen bir rakam.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9