AMD, günlük dizüstü bilgisayarı yeniden tanımlamayı amaçlayan yeni bir mobil APU türü olan Mendocino’yu bugün duyurdu. Ryzen 6000 (Rembrandt) premium dizüstü bilgisayarları hedeflerken, Mendocino 399 ila 699 dolar fiyat aralığında rekabet eden ana akım dizüstü bilgisayarlara hitap ediyor.

Rembrandt, AMD’nin Zen 3+ çekirdeklerini ve RDNA 2 grafiklerini tek bir pakette bir araya getiriyor. Ancak Mendocino ile yonga üreticisi, bunun yerine Zen 2 mikro mimarisini kullanmayı tercih etti, ancak RDNA 2 çözümünü korudu. Bu, AMD’nin Van Gogh için kullandığı ve Aerith’in (Steam Güvertesindeki özel APU) türetildiği tam plandır. Bu nedenle Mendocino, esasen Van Gogh’un bir uzantısıdır, ancak daha yeni bir süreç düğümündedir.

Mendocino (İmaj kredisi: AMD)

Van Gogh, TSMC’nin 7nm işlem düğümünde. Rembrandt ve Mendocino, TSMC’nin 6nm üretim sürecinden yararlanıyor. 6nm “N6” işlem düğümü, daha önce Ryzen 5000 (Cezanne) serisi için kullanılan 7nm “7N” işlem düğümüne kıyasla aynı güç ve performans düzeyiyle %18’e kadar daha yüksek mantık yoğunluğu sunar.genel-21