İyi bilgilendirilmiş anonim kaynaklara atıfta bulunan Wall Street Journal, Apple’ın cihazlarının (iPhone ve MacBook) bileşenlerinin üretimini Çin dışında artırmak istediğini bildirdi. Şirket bu arzusunu birkaç müteahhitine dile getirdi.


Wall Street Journal kaynakları, üretimin genişletilmesi için en olası başvuru sahipleri arasında Hindistan ve Vietnam’dan söz edildiğini söylüyor. Yayın, Apple’ın Çin’deki bileşenlerin üretimini azaltma arzusunun, Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri tarafından zaman zaman getirilen ve bazen tüm şehirleri tamamen kapatan katı anti-virüs önlemlerinden kaynaklandığını belirtiyor.

Şu anda aynı iPhone, iPad ve MacBook’un bileşenlerinin %90’ından fazlası Çin’de üretiliyor. Aynı zamanda, The Wall Street Journal tarafından alıntılanan analistlere göre, “Belirli bir ülkeye bu kadar yüksek derecede bağımlılık, Pekin’deki komünist hükümetin otoriterliği ve ABD ile olan zor ilişkisi nedeniyle potansiyel riskler taşır.“.

Nisan ayında, Apple’ın en büyük 200 tedarikçisinin yaklaşık yarısının, yeni bir COVID-19 salgını sonrasında Çinli yetkililer tarafından sıkı karantina altına alınması emredilen alanlarda üretim tesislerine sahip olduğu biliniyordu. Apple CFO’su Luca Maestri daha sonra şirketin tedarik zinciri kesintileri nedeniyle ikinci çeyrekte 4 milyar ila 8 milyar dolar arasında kaybedebileceğini söyledi.genel-22