Boeing’in astronotları taşımak için yeni uzay aracı, mürettebatsız yörünge test uçuşunun bir parçası olarak Cuma gecesi Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) ulaştı. Starliner ve ISS arasındaki kapak, 21 Mayıs Cumartesi günü saat 12:04 ET’de açıldı ve astronotların gemiye geçmesine ve içindeki 800 pound kargo ve mürettebat malzemelerine erişmesine izin verdi.

Starliner gemisinin içinde, komutanın koltuğunda bir “antropometrik test cihazı” var: Rosie the Rocketeer olarak bilinen bir kukla. Rosie, görevi sırasında kapsülün içindeki koşullar hakkında veri toplar ve II. Dünya Savaşı afişlerinden ünlü Perçinci Rosie’den ilham almıştır. 180 pound ağırlığında, insan boyunun ve ağırlığının yüzde 50’sini temsil ediyor. boeingve test uçuşu sırasında Starliner’ın ağırlık merkezinin korunmasına yardımcı olur.

NASA astronotları Bob Hines ve Kjell Lindgren, Boeing Starliner uzay aracının kapağını açtıktan kısa bir süre sonra “Rosie the Rocketeer”ı selamlıyor. NASA

Rosie daha önce 2019’da Starliner’ın uzay istasyonuna ulaşamayan ilk yörünge test uçuşunda uçmuştu. Bu ilk test uçuşu sırasındaki sorunlara rağmen, Rosie, astronotların bir Starliner ile uçarken neler yaşayabilecekleri hakkında veri sağladı.

Yeni geminin gelişini kutlamak için, yedi numaralı ISS’nin mevcut mürettebatı, ambarda bir karşılama töreni için bir araya geldi:

Yedi kişilik Exp 67 mürettebatı, karşılama töreni için ambarın önünde toplanır. @BoeingSpace #yıldız gemisi Cuma akşamı demirledi. pic.twitter.com/AGfkAjWMbI

— Uluslararası Uzay İstasyonu (@Space_Station) 21 Mayıs 2022

Starliner’ın kenetlenmesi, uzay istasyonunun alışılmadık derecede geniş bir uzay aracına ev sahipliği yaptığı anlamına da geliyor. şu anda var ISS ile kenetlenmiş altı gemiveya beş farklı tür.

Boeing Starliner’ın yanı sıra, geçen ay NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan dört Crew-4 astronotunu istasyona taşıyan Freedom adlı SpaceX Crew Dragon gemisi var. Başka bir mürettebat gemisi, Rusya’da istasyona gelen Rus Soyuz MS-21 gemisidir. Mart üç Rus kozmonot taşıyor.

Üç mürettebat gemisine ek olarak, demirlemiş üç kargo gemisi de var: Northrop Grumman Cygnus-17 ve iki Rus tedarik gemisi, Progress 79 ve Progress 80.

  Uzay istasyonunda altı uzay gemisi park ediyor.
20 Mayıs 2022: Uluslararası Uzay İstasyonu Yapılandırması. Boeing’in Starliner mürettebat gemisi ve SpaceX Crew Dragon Freedom dahil olmak üzere altı uzay gemisi uzay istasyonuna park edildi; Northrop Grumman Cygnus uzay gemisi; ve Rusya’nın Soyuz MS-21 mürettebat gemisi ve Progress 79 ve 80 ikmal gemileri. NASA

Yine de bu kalabalık dış cephe, Starliner’ın 25 Mayıs Çarşamba günü ayrılıp Dünya’ya dönmesi planlandığı için uzun sürmeyecek.


genel-19