SpaceX’in bir uçuş görevlisine sesini çıkarmaması veya şirkete dava açmaması için 250.000 dolar ödediği bildirildi. elon musk Business Insider’ın bir raporuna göre, iddiaya göre kendini ifşa etti ve onu ilişkiye teklif etti.

Uçuş görevlisinin arkadaşlarından birine göre, kurban olduğu iddia edilen bir gemide mürettebat üyesi olarak çalıştı. Uzay X kurumsal uçuş Uçuşlardan biri sırasında görevli arkadaşına Musk’ın ondan odasında tam vücut masajı yapmasını istediğini söyledi – bildirildiğine göre bu olağandışı değildi ve SpaceX görevliyi masöz lisansı almaya teşvik etmişti. Musk’ın masaj sırasında vücudunun alt yarısını kaplayan çarşafı çıkardığı ve kendini gösterdiği iddia edildi. Bacağını ovuştururken, “daha fazlasını yapması” durumunda görevliye bir at almayı teklif ettiği bildirildi.

İddialar, kabin memurunun arkadaşlarından biri tarafından Insider’a aktarıldı ve görevlinin avukatı tarafından 2018’de iddiaları destekleyen bir beyanı imzalaması istendi. Arkadaş, Insider’a görevlinin Musk üzerinde herhangi bir cinsel eylemde bulunmayı reddettiğini söyledi. uçuştan sonra “gerçekten üzgündü”. Arkadaş ayrıca SpaceX’in olaydan sonra kendisine verilen vardiya sayısını azalttığını ve görevlinin bunu bir misilleme işareti olarak gördüğünü söyledi.

Insider’a göre görevli, 2018’de SpaceX’in İK departmanına, şirketteki kariyerinin reddetmesi nedeniyle zarar gördüğünü söyleyerek şikayette bulundu. Şirketin şikayeti mahkemeye veya hakeme değil, bir arabulucuya götürdüğü ve görevliyi Musk veya SpaceX ve Tesla dahil olmak üzere şirketleri hakkında kötü bir şey söylemesini yasaklayan 250.000 dolarlık bir kıdem tazminatı sözleşmesi imzaladığı bildirildi. Bu, ödemenin kendisinden bahsetmeyi de içeriyordu.

Yorum için iletişime geçildiğinde Musk, hikayede “çok daha fazlası” olduğunu ve bunun “politik olarak motive edilmiş bir hit parça” olduğunu söylediği bildirildi.

Musk, Insider’a şunları söyledi: “Cinsel tacize meyilli olsaydım, bunun 30 yıllık kariyerim boyunca ilk kez gün ışığına çıkması pek olası değil.”

Ancak SpaceX ve Tesla çalışanları daha önce Musk tarafından yönetilen her iki şirketin de cinsel taciz kültürlerine sahip olduğunu söylemişti. SpaceX’teki bir çalışan, şirketin iş arkadaşları tarafından el yordamıyla arandığını bildirdikten sonra anlamlı bir eylemde bulunmadığını ve Tesla’nın İK departmanının “nesnelleştirilmiş, tehdit edilmiş, dokunulmamış ve fabrikaya karşı teklifte bulunulan işçileri korumadığı konusunda çok sayıda davayla karşı karşıya olduğunu” söyledi. zemin.”genel-5